Ylen txt-tv:n sivuilla 846 on jo parina viikkona ollut asiallista juttua kannabiksesta (heh, munkin kirjoitus oli toissaviikolla), sitten tuo maikkarin sivuilla ollut WHO:n pimittämä tutkimus no julkaistu, vasemmistoliittonuoret ottavat kantaa kannabikseen, britit nähtävästi nyt laillistavat ganjan, hollanti alkaa myymää apteekista ja mitä kaikkea tässä nyt on ollutkaan aika lyhyen ajan sisällä. Niin ja se Grass dokkari näytettiin uusintana.
Kannabis on siis ollut näkyvästi mediassa esillä vähän väliä, onkohan mun toiveajattelua vai olisiko kyse ihmisten mielipiteiden uudelleen muokkauksesta, mahdollisen kieltolain kumoamisen osalta.
Toivossa on hyvä elää, sanoi lapamato...
Kannabis on siis ollut näkyvästi mediassa esillä vähän väliä, onkohan mun toiveajattelua vai olisiko kyse ihmisten mielipiteiden uudelleen muokkauksesta, mahdollisen kieltolain kumoamisen osalta.
Toivossa on hyvä elää, sanoi lapamato...
Vastaukset 8
Vanhimmat
Joo, onhan tässä lyhyen ajan sisällä varsinkin tuolla länsieuroopassa tapahtunut vaikka mitä. Britit varmaan pitemmällä aikavälillä pyrkivät tuon kannabiksen erottamaan tosiaankin huumeista. Hyvä homma näkee sitten, että miten se käytännössä onnistui. Mielikuvat istuvat kuitenkin aina tiukassa. Mitäs nuo vasemmistonuoret sitten ovat ottaneet kantaa suomessa? Onko kannabis valjastettu uudeksi porvarin lyöntiaseeksi vai ihan järkevää keskustelua siitä?
http://www.vasemmistonuoret.fi/asiakirjat/paihdepoliittinen/ohjelma.html
Mistähän mä tonkin löysin, puolitotuudesta tai paihdelinkista kait. Siinä kuitenkin puolletaan kotikasvatuksen ja käytön sallimista, siis omaan käyttöön.
Eikö teillä ole mitään muuta mietittävää kuin mömmöt ja niiden laillistaminen?!
Täysin aivokuollutta porukkaa, voi tsiisus!
Jättäisit Susu taivastelemisesi vähemmälle, rauhottuisit ja vaikkapa miettisit vähän ennenkuin alat foorumilla vinkumaaan.
1. Käsite "mömmöt" ei sisällä kannabista vaan lääkkeet yms.
2. Mistä sinä tiedät etteivät edelliset kirjoittajat mieti muuta kuin "mömmöjen" laillistamista.
3. Mitä sinä tiedät edellisistä kirjoittajista ylipäänsäkään?
4. Sinä itse vaikutat aika jääviltä arvioimaan kenenkään muun aivokuolleisuutta.
On mulla muutakin mielessä, mutta niistä kirjoittelen niille kuuluville palstoille, en tänne.
Have a nice life.
...tottakai TÄLLE palstalle kirjoitetaan TÄSTÄ aiheesta..ois ihan pöhköä kirjoittaa muusta, ei muut pohtimiset kuulu tänne.
Ethän sä voi millään tästä päätellä etteikö ihmiset ajattelis ja tekis paljon m u u t a k i n!
Herää, pälli !
Kyllä minä olen varma siitä että suomenkin lainsäädäntö muuttuu pilven osalta inhimillisempään suuntaan 5-10 vuoden sisällä.
Katsotaampas, jos vuodessa kuolee keskimäärin 3000 ihmistä viinaan ja 65 henkeä menee huumeisiin niin kymmenen vuoden odottelulla se työllistää hautaustoimistoa 30650 kertaa. Rajat kun aukeaa sekä viinalle että kovemmille huumeille ensivuoden puolella niin nuokin luvut jäävät alakanttiin. Kuitenkin pienen kaupungin verran väkeä.
En edes yritä väittää että kannabiksen laillistamalla nyt heti jäisi tuo 30000 henkeä kuolematta - ei sitten mitenkään. Mutta entä jos edes muutama kymmentä henkeä voisi säätää tuolla periodilla niin hyvähän sekin.
Jos nyt ratkeaisin ryyppäämään niin en kyllä olisi hengissä edes viiden vuoden päästä, se on taivaan tosi se. Sitten en kuitenkaan saa käyttää vähähaittaista kannabista kun se on niiiiiiin laitonta.