Lueskelin tuossa paskalla istuessani uusinta "Reserviläistä".
Siellä kansanedustaja P. Haavisto, joka on puolustusvaliokunnan jäsen, vihreä ja sivari, haluaa reservin vahvuudeksi 150000 taistelijaa.
Kuulemma miehiä turhaan koulutetaan sissisodan hengessä, kun pitäisi panostaa teknologiaan. Mielestäni nykypäivänä koulutetaan turhaan porukkaa teknologiasotaan, koska vihollisella on todennäköisesti paremmin homma hanskassa sillä puolen.
Myöskin tämän Haaviston mielestä pitäisi saada reserviä pienentämällä taistelijalle 20k varustus nykyisen 2k sijaan.
Mitä helvettiä tekee korpisoturi übertaktisilla välineillä keskellä ei mitään? Tärkeintä on ilman huoltoa selviäminen kun maa on vallattu.
Lukekaa juttu ja ottakaa kantaa.
Kaikkea se leipä elättää.
150000?
1
533
Vastaukset 1
- II/94
Ja huomasit siinä paskalla istuessasi myös että Haavistolle on myönnetty Sotilasansiomitali. Ehkä juuri tämänhenkisistä ajatuksista, jotka sopivat nykyisen natottamisen pirtaan:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ny se loppuu ( Kuhmo)
Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.742455Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan
Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt372077Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki
Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.28945- 31830
Äimän käki
Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,154778Nainen, miten suhtautuisit
Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?58630Paikallinen autokorjaamo
Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi6518Vihdoinkin tarjolla sushia!
Onpa mukava, että tän paikkakunnan ruokatarjonta laajenee. Ensi lauantaina pääsee herkuttelemaan kun Kukkoloilta saa su78491- 21485
- 33452
