Sain huhtikuussa parkcomilta pysäköintivirhemaksun. Tein reklamaation heidän nettisivujen kautta, että en aio maksaa (vantaan käräjäoikeuden päätös). Tämän jälkeen ei ole kuulunut mitään. Onko jollekulle vastattu reklamaatioon?
ParkComista reklamointi
6
921
Vastaukset
- djhfdjfh
Kun tulee, viittaa Vantaan käräjäoikeuden päätökseen, ja muistuta, että heidän lappunsa eivä ole perintäkelpoisia. Toivota lopuksi, että käräjillä nähdään, niin eivät vaivaa enempää. Saattavat vielä lähettää monisteen, jossa varaavat mahdollisuuden kutsua käräjille. Vaan eipä taida kutsua tulla.
saatuani "maksun" 2005, reklamoin aiheettomasta laskusta johon vastasivat että maksa vaan, en maksanut. Ei ole sen jälkeen kuulunut mitään.
- SVEA PERINTÄ
ottaa asiakkaakseen laittomia firmoja, mie vaan ihmettelen syvästi, pitäskö laittaa reklamatsiooni myös svean perintään?
- loppuu se perintä
Svea keskeyttää perinnän heti, kun maksusta reklamoi viitaten Vantaan käräjäoikeuden tuomioon.
OK-perintähän luopui jo kokonaan laittomien valelaskujen perinnästä, siksi ParkCom käyttää nyt Sveaa.
Perintä siis kyllä keskeytetään niitten osalta, jotka ymmärtävät reklamoida. Varsin härskinä pidän sitä, että tietämättömiltä yritetään kuitenkin vielä nyhtää rahat pois.
Rehellistä ja suoraselkäistä parkkifirmojen osalta olisi, jos ne luopuisivat maksuvaatimusten esittämisestä kokonaan, kunnes laillisuuskysymys on lainvoimaisella tuomiolla ratkaistu. Mutta mikäs valelaskuttajasta nyt yhtäkkiä rehellisen tekisi. - Hovi Parkki
loppuu se perintä kirjoitti:
Svea keskeyttää perinnän heti, kun maksusta reklamoi viitaten Vantaan käräjäoikeuden tuomioon.
OK-perintähän luopui jo kokonaan laittomien valelaskujen perinnästä, siksi ParkCom käyttää nyt Sveaa.
Perintä siis kyllä keskeytetään niitten osalta, jotka ymmärtävät reklamoida. Varsin härskinä pidän sitä, että tietämättömiltä yritetään kuitenkin vielä nyhtää rahat pois.
Rehellistä ja suoraselkäistä parkkifirmojen osalta olisi, jos ne luopuisivat maksuvaatimusten esittämisestä kokonaan, kunnes laillisuuskysymys on lainvoimaisella tuomiolla ratkaistu. Mutta mikäs valelaskuttajasta nyt yhtäkkiä rehellisen tekisi....perustuu juuri tähän tietämättömyyteen, perintäfirmojen pelkoon ja ettei uskalleta vastustaa vaan päästään helpommalla kun maksetaan näille huijareille.
Jos kukaan ei maksaisi, firmat olisi kaatuneet jo ajat sitten... Mutta ennen Vantaan päätöstä 70% maksoi maksun...
- _jouko
Joo ensin tulee 2-3 perintälaskua, sitten n. puolenvuoden päästä se paksu valkoinen kirjekuori..Aina reklamointi, joka kirjeen jälkeen. Reklamaatioihin eivät vastaa luonnollisestikaan koska kyseessä on laiton bisnes.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1825107Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813656Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers73125SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun253078SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt612697SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het412316Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä1032253Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?292117Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan752095Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja922059