Olen muuttamassa elokuun alussa Tampereelle. Mikä alue olisi hyvä opiskelijalle? Missä on halpoja vuokra-asuntoja? Kyseessä olisi muutaman vuoden Tampereella vierailu joten asunnon ei tarvitse olla kauhean hyvässä kunnossa. Asunnon ei tarvitse olla keskustassa, kunhan keskustaan olisi hyvät kulkuyhteydet. Mistä kannattaisi ruveta asuntoa metsästämään?
Asunto opiskelijalle
8
6633
Vastaukset
- ...perusteella...
....peltolammi on hyvää aluetta. Pirkan opiskelija asunnot..
- jkk..
Vuokra-asuntomarkkinoilla ei kannata viivytellä Tampereella, ne menevät nopeasti varsinkin koulujen alkaessa. Eli kannattaa katsella eri alueilta ja olla nopea jos löydät hyvän ja edullisen.
- BIG^K
Opiskelija-asuntoja on Tampereella eniten Hervannan kaupunginosassa, 9km päässä keskustasta:
- Tampereen seudun opiskelija-asuntosäätiö (TOAS), 13 asuntokohdetta Hervannassa, joista lähes kaikki peruskorjattu tai vain 5-10 vuotta vanhoja. Myös pienkerrostalo- sekä rivitalomallisia asuntokohteita Etelä-Hervannassa:
http://www.toas.xetnet.com/index.php?id=787
- Pirkan Opiskelija-asunnot Oy, 2 asuntokohdetta Hervannan keskustassa, aivan Kauppakeskus DUOn vieressä, Poliisiammattikorkeakoulua vastapäätä. Valmistuneet 2004. Kolmas asuntokohde, jossa myös kivijalkaliiketiloja valmistuu näiden viereen 2009:
http://www.opintanner.net/pirkan/hervanta_asunnot.html
- Kiinteistö Oy Opintanner, 7 asuntokohdetta Hervannassa. Valmistuneet 1983 sekä 1997-2002. Huom. Monta pienkerrostalokohdetta Etelä-Hervannassa, joissa 1. kerroksessa olevissa oma takapiha:
http://www.opintanner.net/opintanner/opintanner10.html
- Hervannalla on 30 vuoden takaa uskomattoman hurja maine, mutta siitä ei pidä välittää, koska se on mennyttä ja Hervanta onkin nykyisin hurjaa vauhtia edelleen kasvava asuinalue:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Hervanta
Bussiyhteydet Tampereen keskustaan on paremmat, kuin mistään toisesta kaupunginosasta:
- Tampereen joukkoliikenteen bussilinjat 6, 13, 20, 23, 24, 30 sekä 39 ajavat Hervantaan:
http://www.tampere.fi/joukkoliikenne/index.html
Asuntotori on Tampereen kaupungin ja yleishyödyllisten asunnontuottajien palvelupiste:
http://www.tampere.fi/asuminen/asuntotori- jojo
Kiitos BIK^K!
Entä millaiset mahtaa olla mahdollisuudet vuokrata asunto yksityiseltä henkilöltä? Ja millainen vuokrataso Tampereella yleisesti on? Lähinnä yksiöillä tai pienillä kaksioilla?
Ja miten toimii Tampereen joukkoliikenteen taksat? Onko joku tietty summa millä voi kulkea Tampereen sisällä mistä mihin vain? Vai onko eri reiteillä eri hinnat? - Jyrki Pitkänen
jojo kirjoitti:
Kiitos BIK^K!
Entä millaiset mahtaa olla mahdollisuudet vuokrata asunto yksityiseltä henkilöltä? Ja millainen vuokrataso Tampereella yleisesti on? Lähinnä yksiöillä tai pienillä kaksioilla?
Ja miten toimii Tampereen joukkoliikenteen taksat? Onko joku tietty summa millä voi kulkea Tampereen sisällä mistä mihin vain? Vai onko eri reiteillä eri hinnat?Kannattaa käydä http://www.toas.fi/ ja kysyä sieltä opastusta asunnon vuokraamisessa.
TKL:n nettisivuilta löytyy bussilippujen hintoja.
Aamulehti on myös hyvä tiedon lähde.
Tervetuloa Tampereelle :) - yksityisiltä
jojo kirjoitti:
Kiitos BIK^K!
Entä millaiset mahtaa olla mahdollisuudet vuokrata asunto yksityiseltä henkilöltä? Ja millainen vuokrataso Tampereella yleisesti on? Lähinnä yksiöillä tai pienillä kaksioilla?
Ja miten toimii Tampereen joukkoliikenteen taksat? Onko joku tietty summa millä voi kulkea Tampereen sisällä mistä mihin vain? Vai onko eri reiteillä eri hinnat?Itselläni on ollut aina asunto yksityiseltä ja olen sen saanut aamulehden ilmoituspalstalta. Yksiöitä tarjottiin noin 10kpl ja kaksioita vain 4kpl. Yksiöissä hinnat oli siinä 380-500euroon ja kaksioissa sitten 460-700euroon. Riippuen niin paljon alueesta, asunnon kunnosta, vuokranantajasta. Kaksioita on kohtalaisen vaikea saada. Tosin itselläni on ollut rajoitteena lemmikkieläimet.
- jojo
yksityisiltä kirjoitti:
Itselläni on ollut aina asunto yksityiseltä ja olen sen saanut aamulehden ilmoituspalstalta. Yksiöitä tarjottiin noin 10kpl ja kaksioita vain 4kpl. Yksiöissä hinnat oli siinä 380-500euroon ja kaksioissa sitten 460-700euroon. Riippuen niin paljon alueesta, asunnon kunnosta, vuokranantajasta. Kaksioita on kohtalaisen vaikea saada. Tosin itselläni on ollut rajoitteena lemmikkieläimet.
Kiitoksia taas kaikille neuvoista!
Minua mietityttää nuo toas:in asunnot, heti etusivulla lukee että he vuokraavat asuntoja Tampereella opiskeleville. Onko asunnot ihan oikeasti vain Tampereella opiskeleville vai voiko opiskella jossain lähikaupungeista? Itselläni on opiskelupaikka Lempäälässä, mutta haluaisin asua Tampereella.
- Jyrki Pitkänen
http://www.verkkotori.com/asuntotori/tulos.asp?os=4&Paikkakunta=Tampere&li=pi
Tuossa osoitteessa on 9 vuokra-asuntoa tarjolla Tampereella, hinnat 272-600 euroa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alle 15 oli
Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata401420Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?
Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.981355Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin
Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l2901255- 1091115
- 191061
- 651038
Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva161019- 711012
Heh, persut = vassarit = 10,0 %
Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f176878Vihdoinkin lavatansseja tv:ssä - Juhannuksena tanssitaan, bändeinä Yölintu ja Komiat!
Jes, vihdoinkin lavatansseja taas televisiossa! Keskikesän juhlaa vietetään tänä juhannuksena Tuuloksen Kapakanmäellä ju18841