mulla aina vaihteita vaihtaessa auto nytkähtää ku eikös sen pitäis ihan normaalisti jatkua matkan vaikka vaihdetta vaihtaakin, niin mitä voisin tehdä toisin? ja huomauttaako inssi jos inssiajossa auto tuollatavalla nytkähtelee vaihdetta vaihtaessa?
vaihtaminen tasaiseksi?
japecc
3602
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
tahtoo noin tehdä kunnes asia tuhansien kilometrien myötä uppoaa niin selkäytimeen että vaihtaminen tasaisesti alkaa sujumaan ihan automaattisesti.
Kyllä inssi tietää tuon, eikä pienistä valita.
Kytkin- ja kaasujalan ja vaihdekäden yhteistoimintaa voisit vähän harjoitella, siinä se puute on.
Kun vaihdat isommalle varmista että kierrosluku ei pääse nousemaan! jotkut eivät kevennä kaasua yhtään vaihtaessa! ainoastaaan ajaessa rallia käytetään kovaa välikaasua! ja vaihtaessa pienemmälle voit tulla kaasulla vastaan niin ei nykähdä taas! Kortti ollu 2 päivää!
Ei mulla nyi jos kaasutan vauhtia siihen tavoitenopeuteen reilusti ensin ja sitten nostan kaasun pois ja samaan aikaan laitan kytkimen pohjaan , vaihdan vaihteen ja painan kaasua rauhallisesti ja nostan kytkimen hitaasti ylös.. joo et ymmärtänyt tätä selitystä, kukapa ymmärtäisi.