Vistasta on tullut kaikkien aikojen nopeimmin myyvä käyttöjärjestelmä.
100 miljoonaa Vistaa
myyty
19668
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
kaikkiin hiirenloukkuihin pakosta.
Kun kaikkien paitsi Applen on pakko se asentaa koneisiinsa tai mikkisofta suuttuu ja mustaksi muuttuu, niin onkohan tämä isokin ihme.
Zimbabwen pressanvaalit tulee mieleen elävästi: suurin paska voittaa kun muut on pelattu ulos.
Vista pakkomyydään uusien tietokoneiden mukana, se on melkeimpä pakko ostaa vaikka ei käyttäisi.
Tietokoneet pitäisi myydä tietokoneina ja asiakas sitten ottaisi/ostaisi siihen sen käyttöjärjestelmän jonka haluaa. Miten tuollainen pakkomyynti edes sallitaan?
Jos käyttöjärjestelmää ei myytäisi koneiden mukana niin harava ottaisi mitään vitun Vistaa kun parempiakin on pilvin pimein.
"Jos käyttöjärjestelmää ei myytäisi koneiden mukana niin harava ottaisi mitään vitun Vistaa kun parempiakin on pilvin pimein."
Voit hyvinkin olla oikeassa, mutta toisaalta tavallinen tuulipukuväki ymmärtää laadun vähän toisella tavalla. Ei ihmiset välttämättä halua parasta, vaan sellaisen jolla voi vuokrata leffoja netistä ja musakaupat toimii, etc. Usein olen havainnut ihmisten ajattelevan etteivät he niin hyvää tarvitse, kunhan se toimii.
Juuri näin!
meidänkin uudessa läppärissä tuli kun manulle illallinen Vista, vaikka oltais haluttu pitäytyä vanhassa XP:ssä.
Ei muuta kun XP:n käyttiksen hankintaan, että saadaan tuo Vista hevonkuuseen.
uusi kone tuli korvauksena vanhan rikkimenneen tilalle. (meni neljä kertaa puolen vuoden sisällä kaput).
Vanhassa koneessa OEM veriona XP.
mikä sitten ei menekään tähän uuteen koneeseen.
Tähän ängettiin väkisin Vista. ota tai jätä.
jättäisin perkele, jos oltais kysytty.
siinä ei kaikki mm. pelit toimi ollenkaan. ja monet ajurit on hakemisessa, kun niitä ei edes ole.
miksi ihmeessä keskeneräistä käyttistä laitetaan liikenteeseen, kun edellinenkin on ihan hyvä.
Tai halutaan, että päivitykset toimii, tiedostot aukeaa ja jne.
... mutta tiedostojen aukeaminen ei taida olla nykyisellään mikään ongelma Linuxeille tai maceille ja päivityksethän toimii molemmissa erinomaisesti. Ainoa hankaluus nykyisin taitaa olla nuo winonly DRM hässäkät ja sitten laitteiden tuki. Esimerkiksi Maximum digiboxi toimii lähiverkossa jne, mutta ohjelmisto jolla sitä voi hyödyntää on winonly vaikka boxissa itsessään pyörii linuxi.
Aivan. Puhuinkin Windowsien ongelmista.
Ymmärsin väärinpäin, mutta sattuuhan näitä. Joo onhan windowsissa tietenkin ongelmia, mutta ihmiset hyväksyy ne edellä mainituista syistä. Kuten sanottu, ei ihmiset välttämättä hyvää halua vaan ne haluaa "passin, jolle yksikään tullimies ei nikottele".
aion vielä uuden koneen ostaa (varmaankin läppärin kun pöytäkoneet pystyn kasaamaan itsekin) niin aion kysyä ja pistää kauppiaan selkä seinää vasten että "josko et sittenkään myis tota Vista-paskaa mulle vaan pelkän koneen?".
Uhittelen vielä että jos ei siihen suostu, niin sana alkaa kiertämään ja jää monet kaupat tekemättä!
Eli Vista jää kyllä väliin, tai oikeastaan kaikki XP:tä uudemmat. XP on viimeinen windows tässä huushollissa, hyvin voin käyttää XP:tä ja linuxia ja mikäli XP ei asennu uuteen masiinaan, voi siihen heittää pelkästään linuxinkin.
Jonkun itsekasatun pömpelin voi saada ilman käyttistä, mutta suurten valmistajien koneet tulevat aina Vistan kera.
... Linuxin kera (vrt eeePC).
Kyllä kai se kauppias voi siihen itse kasaamaansa pömpeliin asennella vaikka mitä.
... mutta muutamia merkkikoneita on saatavana Linuxilla niin, että kone on räätälöity sitä varten jo tehtaalla ja se toimitetaan sille kauppiaalle esiasennetulla linuxilla (mm. mainittu eeePC, joka alunpitäen oli suunniteltu linuxilla ja nykyisin sitä vissiin saattaa saada myös xp:lä, mutta vistaa siihen ei voi laittaa). Niin joo ja tietysti on merkkikoneita, jotka toimitetaan osX:lä;-)
"hyvin voin käyttää XP:tä "
Miksi haluaisist käyttää Microsoftin surkeinta ja epäonnistuneinta räpellystä, XP:tä?
XP on kaikkein alttein käyttis saastumaan kaiken maailman haitakkeista. XP= xtrapaska. U know it, Xp is pure shit.
Siis minä kasaan pöytäkoneeni itse. ei kauppias! Läppariä en voi kasata itse ja tuskin kukaan muukaan asiakas. ja just läpparissä se ongelma onkin että monissa koneissa on se pakkovista.
No entäs Vista sitten? mun mielestä SE on mikkiksen KAUHEIN JA SURKEIN räpellys. ja xpta voi aina käyttää offlinena ja olla linuxilla netissä
Linux distrot saa ilmaiseksi ja vielä ilman viruksia,haitta-ohjelmia jne...!.
Oletteko koskaan miettinyt miksi Linux on ilman viruksia, haittaohjelmia ym matoja?