saat vähän selvitettyä näitä porvarihallituksen munauksia.Hienoa, että kutsuit Venäjän presidentin Suomeen vierailulle.Olet korvaamaton nyt kun porvarit yrittää tuhota kaiken.
hienoa
Halonen jos
9303
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
mitään, takoi jo J K Paasikivi suomalaisten päähän.
Tämä hyvä ohje toimii vielä tänäänkin.
Medvedevin Suomen vierailu on hyvä juttu Suomen ja venäjän suhteiden kannalta.
ja ddrmummo venäjällä mutta yhtään mitään ei ole saatu aikaan muuta kuin huonompaan suutaan..parasta olisi koko raja ottaa pois niinkuin halonen 70-luvulla jo viisaasti ehotti
siitä Halosen vappupuheesta.
Se on aina yhtä hauskaa ja hykerryttävää, kun huomaa miten pikkuiset ympyrät joillakin ihmisillä on.
Laita linkki, kiitos.
siirtyy kun venäläiset ostaa koko maan.Isänmaanrakkaus jää toiseksi kun saa rahaa maistaan.Eikun rannat rahoiksi ja lepäilemään.
ja taas samaan vipuun, kuin viimeksi? Ei tää Suomen ulkopolitiikka oo kovinkaan vakaalla pohjalla:
1) Venäjä ilmoittaa puutulleista
2) Suomi neuvottelee yksin, tuloksetta (koska tulliasia)
3) Suomi pyytää EU:ta apuun, tuloksetta (ei ratkaisua)
4) Suomi neuvottelee lisää, tuloksetta (koska tulliasia)
5) Suomi pyytää EU:ta apuun (koska tulliasia)
6) Suomi (Halonen) päättää samalla neuvotella itse asiasta (miksi?)
7) Venäjä sanoo EU- neuvottelevansa Suomen kanssa, eli neuvottelut EU:n kanssa lopetetaan siihen (vaikka tulliasia)
8) Suomi ja Venäjä päättävät neuvottelut tuloksettomana (koska tulliasia)
TULLIASIAT OVAT EU-ASIOITA.
Ainoa oikea tapa on linkittää asia Venäjän WTO-neuvotteluihin. Ja siitä neuvottelee EU yhtenä rintamana.
rintama puutulliasiassa on kaunis, mutta täysin epärealistinen ajatus.
EU puhuu kauniisti, mutta fakta on, että EU on täysin riippuvainen Venäjän energiasta - ja energiatoimituksia ei haluta missään tapauksessa vaarantaa.
Eli mustapekka jää vääjäämättä suomalaisille.
Mutta eihän meillä voi olla mitään etuoikeutta Venäjän raaka-aineisiin.
Eiköhän EU:n viesti ollut aika selvä ? -> tätä on jatkunut liian kauan ja ratkaisu saatava aikaan ensi kuussa (heinäkuu).
"EU puhuu kauniisti, mutta fakta on, että EU on täysin riippuvainen Venäjän energiasta - ja energiatoimituksia ei haluta missään tapauksessa vaarantaa"
Tuskin Venäjäkään haluaa ylimääräistä "säröä" kauppapolitiikkaan (ja lisäksi se selvästi tavoittelee jäsenyyttä WTO:ssa), tulevaisuudessahan on myös aina mahdollista muuttaa energiastrategioita huomattavan paljon omavaraisempaan suuntaan...
Lisäksi EU on Venäjän suurin kauppakumppani.
Aivan riittävästi syitä, että ratkaisu (lienee jonkinlainen kompromissi) myös syntynee.
"selvitellyt" asioita aikaisemminkin eikä ole saanut aikaan yhtään mitään. ai niin - saihan hän suomen mukaan maamiinakieltoon tosi kallis homma
Nyt se osui Haloselle.