Huomasin tänään muurahaisia pionin nupuissa. Menevät sinne nupun sisään. Onko tästä jotain haittaa? Mulla on peukalo keskellä kämmentä näissä puutarha-asioissa.
Vastaukset 3
- kirvoja hakevat
Mielestäni muurahaisista ei ole haittaa. Ne ovat kirvojen perässä, lypsävät niitä. Kirvoista on haittaa eli anna murkkujen olla.
- kirvoja
Kirvat on murkkujen karjaa; ne tosiaan käy lypsämässä niiden erittämää mesikastetta. Sikäli muurahaisista on kyllä haittaa, että ne suojelevat kirvoja niiden vihollisilta, esim. leppäkertuilta.
Pionien nuput tuoksuvat muurahaisten mielestä todella hyvälle,muurahaiset ihan kuin huumaantuvat tuoksusta.Nupuille murkuista ei kuitenkaan ole haittaa,muuta kuin ulkonäöllinen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olivia Oras
"Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde1081446- 103928
- 47921
MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(
MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku86835Haluatko että unohdan sinut kokonaan
Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j57747- 64612
- 42601
Ylen typerät rinnastukset.
Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan191579- 34577
- 48547