Huomasin tänään muurahaisia pionin nupuissa. Menevät sinne nupun sisään. Onko tästä jotain haittaa? Mulla on peukalo keskellä kämmentä näissä puutarha-asioissa.
muurahaiset pionissa
onko haittaa?
3
712
Vastaukset
- kirvoja hakevat
Mielestäni muurahaisista ei ole haittaa. Ne ovat kirvojen perässä, lypsävät niitä. Kirvoista on haittaa eli anna murkkujen olla.
- kirvoja
Kirvat on murkkujen karjaa; ne tosiaan käy lypsämässä niiden erittämää mesikastetta. Sikäli muurahaisista on kyllä haittaa, että ne suojelevat kirvoja niiden vihollisilta, esim. leppäkertuilta.
Pionien nuput tuoksuvat muurahaisten mielestä todella hyvälle,muurahaiset ihan kuin huumaantuvat tuoksusta.Nupuille murkuista ei kuitenkaan ole haittaa,muuta kuin ulkonäöllinen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?732761Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja
Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,282517Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville422221Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.132036Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?
Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -1111517- 1671383
- 521052
Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?
Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa281004IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...
71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih16818Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois99801