Hei!
Käykää allekirjoittamassa tämä adressi, mikäli haluatte osoittaa mielipiteenne ylisuuria ala-aste luokkia vastaan.
http://www.adressit.com/yhdenvertaisuus
Käykää allekirjoittamassa tämä adressi, mikäli haluatte osoittaa mielipiteenne ylisuuria ala-aste luokkia vastaan.
http://www.adressit.com/yhdenvertaisuus
Vastaukset 2
Vanhimmat
naulaan ovat omat.
Toimeen tulotuki on 389 euroa kk yhdelle aikuiselle.
Toinen aikuinen on 0,5 kerroin alle 13 v. lapsi on 0,3 kerroin perhe siis 1,8 x 389.
Eli alle 13 vuotias lapsi saa minimissä tuloa:
Lapsilisä 100 euro/kk (Yksinhuoltajalle maksetaan jokaisesta lapsesta lapsilisää yksinhuoltajakorotusta 46,60 euroa.)
Jos toinen puoliso ei osallistu elatukseen maksaa kunnat:
http://www.laki24.fi/pepe-lapsenelatus-lapsenelatusyleinenelatustuki.html 118,15 euroa.
Toimeentulotuen osuus 116,7 Euroa/kk.
Asumistukea saa kun tulot ovat alle kriteerin.
Alle 13 vuotias saa nyt eloksi katsottavana 334,85 euroa/kk.
Euroa jos yksin huoltaja 46.60 euroa.
Eläkkeen ollessa Kansaneläke 558 euroa / kk on omavastuu pienimässäkin vuokrassa 145 euroa /kk. eli elämiseen jää yksin asuvalla 413 euroa/kk.
Kuluissa eläkeläisellä on suurin osa lääkkeissä ja terveydenhuollossa.
Pienemmillään tuo toimeentulon erotus alle 13v. lapsella ja eläkeläisellä on nyt 31,55 euroa/kk. Tiedän että yhden lapsen ruoka muun lisänä ei maksa yhden aikuisen hintaa. Tiedän kulutus vaateissa ei mene yksiin.
Montakohan kansan eläkeläistä elää “pienillä” lääke-terveydenhoitokuluilla. Minulla lääkekulut 550- 700 euroa vuodessa. tarvittaessa Terveyskeskus maksut..
Netti keskusteluissa asetetaan vastakkain Opiskelijat - eläkeläiset ja lapset ja eläkeläiset. Montusta on turha huutaa kukaan ei kuule, mutta tulkaa toimeen edes samalla kuin eläkeläinen joutuu sinnittelemään.
^
Tuota noin, mitenköhän tuo liittyy ylisuuriin luokkakokoihin? Kun et saa hampaita ja eläkeläisen tulot ovat pienet, lapsillakin saa olla suuret luokat, vai..