Tikkelistakkelis vaa

Asiantuntija

Oli se Tiktak kumma bändi, rahkeita oli vaikka mihin mutta jotenkin hommat aina jäi...puolitiehen. Petra oli mainio laulaja ja muissakin olisi ollut ainesta pitkälle, Emppu kun vielä vähän treenaisi laulamista ja biisintekoa niin a-vot. Petran soololevyä odotellessa todellakin mennään, sen Kanadan voisi torpedoida huonojen ideoiden suohon. En mäkään menis vetään mitään Pat Benataria risteilyille jos osaisin laulaa niin hyvin.

Missä muuten mätti Tiktakin biisien kanssa? Mutta mä rakastan sua oli aikamoista hiilipaperia ja toistoa jo muutenkin luvattoman huonosta biisimateriaalista. Vaikka moni pitääkin Tiktakin ekoja juttuja teinipelleilyinä, niin kyllä siellä usein biisit ja sovitukset oli kohdillaan. Jasper Pääkkönen sen sijaan ei ollut kohdallaan missään ikinä. Joo joo, Mimmu on ihana ja Tuuli on söpö ja Noora on suloinen ja Nealla oli koira. Nettisivutkin "on" ajan tasalla, ei tainnut kukaan loppujen lopuksi puhaltaa hommaan tarpeeksi suurilla palkeilla. Ennen kuin erään tiimin tornadot yltyvät retostelemaan keikkafiiliksistä niin kerron minäkin nähneeni bändin korkeasaaressa ja tavastialla- kahdesti. Petra käänsi pään aina (siis omansa) ja lauloi jotensakin yli-energisesti, mitä muistan.

Tiktak sai paljon enemmän kuin moni muu (tyttö)bändi, vaan vähän jäi vaisut fiilikset paketista. Ehkä sinne huipulle olisi sittenkin pitänyt nousta ojan kautta. Kaikkea hyvää pupukuusikolle myös jatkoa ajatellen!

10

1748

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • musamies

      Tuntuu tosiaan siltä että kukaan ei oikein viitsinyt työstää musaa tai puhaltaa palkeita muutenkaan, Tiktakin taustalta puuttui vahva säveltäjä esim. PMMP:llä on Jori sjöroos ja Naikkareilla oli Ile Vainio.

      Tiksut eivät omanneet taitoa säveltää biisejä, muutama hassu sanoitus syntyi.

      Tiktakin eväät tuli aika nopeasti syötyä, ehkä koko bändiä ei ollut tarkoitettu, niin pitkään toimivaksi mitä sitten tapahtui, suosio taisi yllättää jopa levyfirman.

      Tiktak oli myös myytti, suurin osa noista myyteistä eivät pitäneet paikkaansa mm. se paljon hoettu "ystäviä lapsesta saakka", ok, toki muutama tunsi toisensa jo lapsena, mutta esim. Tuulihan oli kaksi vuotta vanhempi ja tuli vasta kehiin musakoulussa. Noora ja Emppu näyttävät olleen ystävyksiä, ellei ehkä enemmänkin.

      Bändin syntykin on myytti, mutta tämän tietää jo kaikki. Jne....

      Bändin hajoamiseen liittyy varmasti enemmän kuin julkisuudessa on annettu ymmärtää, en tarkoita verisiä riitoja, vaan vieraantumista jne...

      Mutta tuo lienee epärelevanttia.

      Tytöt oliva kauniita, mutta jotain jäi puuttumaan, mm. "se" suuri levy.

      Bändin avuttomuutta musantekemisen suhteen kuvaa hvin se, että Empun prjoketit ovat menneet penkin alle ja uudetkin tuntuvat tökkivän pahasti.

      Petra on jäänyt muiden musantekijöiden armoille, joten sieltäkään on turha odottaa kultahippuja.

      Tiktak oli ihan hyvä ja söpö bändi, mutta se kultainen vuoren huippu jäi saavuttamatta.

      PS Toivon totisesti, etteivät tee paluuta.

      • SheIsTheBullet

        kuitenkin,ja mitä...250000-300000 myytyä levyä,hmm...

        Tosiaan,heikko esitys. ;D

        Tiksujen taustalla oli monta vahvaa säveltäjää.

        NylonBeatista teki karmean YKSI vahva saveltäjä...nimi oli sinulla väärin.

        Loppuosa "prjoketistasi" on skebeliä joka ei kaipaa kommenttia...

        Kuse taskuusi.


      • Kato listat
        SheIsTheBullet kirjoitti:

        kuitenkin,ja mitä...250000-300000 myytyä levyä,hmm...

        Tosiaan,heikko esitys. ;D

        Tiksujen taustalla oli monta vahvaa säveltäjää.

        NylonBeatista teki karmean YKSI vahva saveltäjä...nimi oli sinulla väärin.

        Loppuosa "prjoketistasi" on skebeliä joka ei kaipaa kommenttia...

        Kuse taskuusi.

        Tiktakin sijoitukset suomalaisella kautta aikojen TOP500-listalla, laskusuhdanne? Oli kai hyvä lopettaa ajoissa?

        49. Jotain muuta
        61. Frendit
        194. Ympyrää
        422. Myrskyn edellä


      • musamies
        SheIsTheBullet kirjoitti:

        kuitenkin,ja mitä...250000-300000 myytyä levyä,hmm...

        Tosiaan,heikko esitys. ;D

        Tiksujen taustalla oli monta vahvaa säveltäjää.

        NylonBeatista teki karmean YKSI vahva saveltäjä...nimi oli sinulla väärin.

        Loppuosa "prjoketistasi" on skebeliä joka ei kaipaa kommenttia...

        Kuse taskuusi.

        Ei luulis että Titakin hajoaminen tekee edelleen sulle näin kipeetä, eikä kukaan voi kiistää sitä, että me olemme oikeassa.

        Kekkonen sanoi: "Tosiasiat ovat tosia, eivätkä ne siitä muutu".

        Taidat olla näitä pelletiimiläisiä ;)


      • TikTakFani

        Ei ole mikään ihme että TikTakin hajoaminen tekee edelleen kipeää.
        Se tekee mullakin vielä kipeää vaikka siitä on jo melkein 10 vuotta kun lopettivat.
        Kaipaan ikuisesti.


      • TikTakFani

        Toivottavasti vaan palaavat. Sen onnen haluaisin kokea.
        Eikä minun mielestä TikTakista saanut sitä vaikutelmaa että hommat olisi heillä puolitiehen jääneet.


    • Tangot

      Osaiskohan joku sanoa mitä biisejä tuo Petra laulaa nyt, kun heittää soolokeikkaa? Ainakin Fakta Beatin kanssa esiintynyt kevään aikana. Laulaako jotain ihan omia tulevia sooloja vai kenties Tiktakin biisejä?!?

      • Eläin

        Jos biisien nimiä tarvit niin esim. Mä vedän näin, Kiitos kaikesta, Korvaamaton, Oon elossa, Nimeksi Anneli, Kuka mä oon. Petra on julkassu 3 soololevyä, yhden kokoelman ja syksyllä 2019 tulee uus soololevy. Nykyään Petra laulaa omilla keikoilla myös Tiktakin biisejä (enemmän kuitenkin omia).


    • honeypupu

      tiktak on mun lempi bändi aina ja ikuisesti.

      • Eläin

        Mun myös!
        Tiktak sitä paitsi on tyttöBÄNDI, koska ne soittaa ite, ja mikään bändi ei vedä vertoja Tiktakille!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      198
      6938
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      159
      2046
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1688
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1390
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      55
      1248
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      50
      1108
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      100
      1074
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      7
      1006
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      253
      961
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      939
    Aihe