Helsingin Sanomien tämän päivän gallup lupaa persuille ensi syksyn kunnallisvaaleissa 3,3% kannatuksen. Nousua edellisiin kunnallisvaaleihin 2,4%.
Mihin se äsken luvattu 5,8% suli?
Mihin se äsken luvattu 5,8% suli?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 55
Vanhimmat
ponjaatko pöljä siinä se juju on.
tuovat ainakin 10 prosenttia lisää
onko niitä nähtävissä täällä jossakin
...se viheltäen menee.
lukee: Selkeimmin kannatustaan on parantanut Perussuomalaiset. Kannatus on 2,4% viime vaaleja suurempi. Huom! siis 2,4% kannatuksen lisäys tietää jonkinsorttista vaalivoittoa Helsingissä ja muuallakin maassa.
Persut on auringonlaskun puolue. Pelkkä populismi ei pure enää.
sinnuu jurppii!!!
pelkästään.
Kuin täällä persuilla. Taitaa olla alamäki alkanut?
kuin valtakunnan politiikka
Mutta kai säkin alat kohta oppia :)
on jopa tärkeämmät kuin eduskuntavaalit, koska äänestysalue ja ehdokkaat ovat samoja. maakunnissa asiat ovat hieman eri tolalla, ja merkitys erillainen.
naurun aihe. No, ehkä taas Skitsobackasta jokunen ääni persuille heltiää.
Ellei saada parempia ehdokkaita. Takarivin vellihousuisia taaveja ihmiset eivät äänestä, mikä onkin oikein.
Viime viikolla kun gallupit huitelivat viiden ja puolen paremmalla puolella, et puhunut tuosta erosta mitään. Huomaatko, kuinka lapsellisia selityksesi ovat? ;O
Oikea elämä ei ole galluppia.
-Soinia voi äänestää vain Espoossa.
-paikallinen kylähullu tai ehdokkaaksi narrattu rassukka ei ole sama asia kuin Soini, vaikka äänestyskopissa sitä kuinka itselle uskottelisi.
kommentoimassa enkä sitä edelliselläkään viikolla mutta totuus on, että kuntavaalien merkitys pääkaupungissa ohittaa monella tapaa valtakunnan vaalit.(Eduskuntavaalit) Älä sinä selitä lapsellisuuksista mitään kun et todennäköisesti tajua alueellisia erillaisuuksia, ja painoarvoja kuitenkaan.
Kysehän oli siitä, että jos persujen gallupkannatus on yli viisi, silloin on kyse kunnallisvaaleista. Mutta jos se on huomattavasti heikompi, silloin vähätellään "ettei kaikkia vaaleja voi verrata keskenään".
on se että helsingin kunta ratkaisut heijastuu suoraan myös valtakunnallisesti, ja ovat siten merkityksellisiä helsingissä. persu kannatus mailla on ihan eri asia kuin helsingissä, jo ihan em. asioidenkin vuoksi. lapuan valinnat ei meinaa kuin lapualla, mutta helsingin valinnat vaikuttaa myös lapualla.
Toimi aikoinaan persujen kantorakettina. Jos hän olisi ollut ehdokkaana vaikka Lohtajan kunnassa, ei vaikutus olisi ollut valtakunnallisesti vastaava.
koko valtuuston valintaa, ei pelkästään yksittäisiä henkilöitä. Toki myös yksittäisillä henkilöillä on singnaalivaikutus, mutta he ovat myös valtakunnallisesti vastuullisissa ryhmittymissä.
Suorastaan vaikutusvaltaisempi, kuin takarivin taavi eduskunnassa.
Helsingin valtuustossa tehdyt ratkaisut vaikuttavat ja antavat viitoituksen moneen, valtakunnatason ratkaisuun. Takatölviän valtuustoon voi valita persun kuin persun tai vaikka vaikka IPUlaisen, mutta Helsingissä asiat on toisin.
Jota esim. persuvaltuutetut voivat sitten rintaansa röyhistellen jakaa suruttomasti kuntatason vätyksille. Dorkaa!
Kunnallisvaalit ovat pääosin henkilövaalit! SMP sai v.1983 eduskuntavaaleissa veretseisauttavan vaalivoiton. Kaikki vennamolaiset - minä mukaanlukien - odotimme varmoina äänivyöryä myöskin seuraavan vuoden (1984) kuntavaaleissa. Mutta eipä sitä tullutkaan, vaan tulos oli vain hitusen parempi, mitä neljä vuotta aikaisemmin.
Väitän, että puolueenne gallupluvut kertovat pitkälle vain Soinin henkilökohtaisesta kannatuksesta!
Varsinkin kun sitoutumattomat ovat ymmärtäneet kusetuksen. Kannatus jää yllätyksellisen alhaiseksi.
Tuuliviirit tajutaan aina jossakin vaiheessa.
Perussuomalaiset rp:n listoille. Jo se nostaa galluplukemia melkoisesti. Kaksi edelliskertaa hän on ollut auttamassa nimellään ja persujen rahoilla Espoon sitoutumattomia. Monet muutkin näkyvät persut olivat viimeksi jos jonkunlaisilla epämääräisillä "kansanliike" -listoilla. Ehkä tällä kertaa ollaan rohkeampia, ja uskalletaan liputtaa oman puolueen puolesta?
inistä tällä palstalla. menis sen olemattoman puolueensa sivuille.
että Mäenpää ei edusta mitään puoluetta, koska SKS ei ole puoluerekisterissä. Vapaa sanan periaatteisiin kuuluu silti oikeus, mielipiteeseen.
Mielipiteitä ei saisi olla kenelläkään muilla kuin hänellä. -Tyypillinen diktaattori.
turkulainen ja sinua vituttaa, kun Mäenpää saa tällä kertaa kaikkien aikojen äänipotin ja persut jää edelleenkin Turussa ruikuttamaan valtuustosalin ovien taakse.
pyrkii valtuustoon, kun SKS.n listoilta ei voi. Tuskin kukaan puolue on niin tyhmä, että ottaisi Mäenpäätä mustaamaan ryhmän mainetta. SKS.n ja Mäenpään aika on ohi. Turkulaisetkin avanneet silmänsä, ja huomanneet tosiasiat.
Espoossa. Joka kuvittelee voiviansa jossain muussa kunnassa tukea Soinia, kusee itseään silmään. Toki heitäkin löytyy, mutta ei odotettua määrää.
pyrkiä ns. villiltä listalta, kuten Soinikin on tähän asti aina tehnyt. Soini ollut paskahousu, kun ei ole uskaltanut PS-listalla mennä ehdokkaaksi, vaan Espoon sitoutumattomien villillä listalla.
Uskon vahvasti,että Perussuomalaisten uskottavuus on mennyt 5:ssä edustajassa,mitään ei ole saatu aikaan,kumarretaan muslimia,katolilaisia,islamilaissia,maahanmuuttajia.
Tällaista poltiikkaa ajaa Perussuomalaisten puolue,kannatan ehdottomasti Sinivalkoista politiikkaa,Suomi Siniseksi,maahanmuuttajat omaan maahan kerjuulle,töihin ym.
entinen persu
Turun sitoutumattomat ole niin tyhmiä, että ottavat Mäenpään listalleen. Uskottavuus se on sitoutumattomillakin.
Jatkuva kehuminen persujohdon taholta oudoksuttaa? Onko persuista tullut vasemmistopuolue? Yhteisiä vaaliliittojakin vasemmistolaisten kanssa tulee kuulemma kautta maan.
Istunut sakoista vai mikä juttu toi nyt on?
ymmärrä ehdokasasettelusta tuon taivaallista. Ei villiin listaan mitään yhdistyksiä tarvita... Tietääkseni Mäenpää hallitsee myös yhdistystä Lounais-Suomen puolueisiin sitoutumattomat ry.
Mene nyt johonkin opinahjoon oppimaan vaalien ehdokasasettelusta edes jotain - jos kaaliisi yleensä mitään jää.
ovat vaaleissa olleetkin liitossa. Muistakaa että KTP ihailee Pohjopis-Korean järjestelmää.
niin onko se Mäenpään valitsija yhdistys, niin sen päättää muut kuin Mäenpää.
"Ehdokkaita kunnallisvaaleissa voivat asettaa
1) puoluerekisterissä olevat puolueet sekä
2) äänioikeutettujen perustamat valitsijayhdistykset."
Eduskuntavaalien alla väitit suunnilleen samaa Suomen Sisun palstalla. Minulle veikkasit muistaakseni ihan muutamaa ääntä. Itse sanoin saavani lähemmäs tuhat, kuin nolla ääntä. Kun vaalit oli käyty, oli saldoni Kymen vaalipiirissä 980 ääntä.
En missään nimessä usko, että kaikki saamani äänet olivat vain "Soinin" ääniä. Sen verran paljon olen saanut ihan henkilökohtaista palautetta näkyvästä kirjoittelustani täällä ja ainakin kolme henkilöä on minun kauttani liittynyt Perussuomalaisiin.
En kiistä Soinin näkyvää asemaa puolueessamme. Väitän kuitenkin, että Soini ei enää ole Perussuomalaisissa samalla tapaa "kaikki kaikessa", kuin ehkä aiemmin ja etenkään jos sitä vertaa johonkin eduskunnan ulkopuolella olevaan puolueeseen. Esim. sinä itse olet huomattavasti enemmän lähempänä sataa prosenttia koko puolueenne gallupkannatuksesta, kuin mitä Soini on meillä.
Kunnallisvaaligallup antaa meille rapiat kolme prosenttia ja eduskuntavaaligallup jo reilusti yli viisi. Kunnallisvaaleissa tulos on siksi huonompi, että liian monessa kunnassa ei meillä vielä ole ehdokkaita, vaikka äänestäjiä kyllä olisi. Kymen piirissä on kuitenkin jo tässä vaiheessa vuotta tilanne sellainen, että suurimmassa osassa kuntia on ehdokkaita jo nimetty. En halua mollata Ipua, tai SKS:ää, mutta hyvistä tavoitteistanne huolimatta ette tässä vaalipiirissä (ettekä helposti muuallakaan) tule saamaan samaa ehdokasmäärää ja sitä myöten kannatusprosenttia, kuin me. Ne äänet joita täällä Kaakonkulmalla annetaan, tulevat meille ja meidän yllä pitämiemme teemojen ansiosta.
Saahan asioista keskustella, mutta en oikein pidä järkevänä että kaksi muuta smp-lähtöistä jengiä täällä koko ajan kampeaa Perussuomalaisia. Siitä ei ole mitään hyötyä. Iskekää demareihin, Kepuun, Kokoomukseen, Vihreisiin jne.
kutsua sinua nimikkeellä: kaalinpää.
Lues nyt oikein tarkkaan,että opit, mitä seuraavassa kirjoitan.
Kunnallisvaaleissa valitsijayhdistyksen perustavat vähintään kymmenen äänioikeutettua kuntalaista. Valitsijayhdistystä ei rekisteröidä yhdistysrekisteriin. Kaksi tai useampia valitsijayhdistyksiä voi solmia keskenään liiton, joka on nimeltään: yhteislista, joka sitten asettaa ehdokkaat. Puolue ja yhteislista eivät voi solmia keskenään vaaliliittoa.
Yhteislista nimitys on aina olava ehdokaslistojen yhdistelmässä. Sen lisäksi voi lisänimenä käyttää esim. nimeä: sitoutumattomat. Lisänimi ei saa olla loukkaava tai muutoin loukata jotain sukunimeä, yhdistyksen tai yrityksen nimeä jne. Mm. v.2000 kunnallisvaaleissa oli Turun listamme nimenä: Yhteislista Kansallinen Rintama ja Sitoutumattomat.
Mitä tulee siihen, jos joku yrittää käyttää yhteislistassaan Lounaisen Suomen alueella -varsinkin Turussa - sitoutumattomat nimeä, niin yhdistys nimeltä Lounais-Suomen Sitoutumattomat tulevat sen estämään. Sattunoisin ko. yhdistyksen olen ennen v.1992 kunnallisvaaleja rekisteröinyt ja se on edelleenkin vaikutuspiirissäni.
Jos et oppinut, voin lähettää sinulle rautalangasta mallinkin! Tosin saattoi kyllä olla persuaivoille aivan liian vaikeata ymmärrettävää.
SMP läisien ryhmien taisteluun keskenään, niin se on minustakin erittäin valitettavaa, mutta väistämätöntä. Siinä jaamme toistemme ääniä ja muut nauraa paskaisen naurun.
Minä, Mannisen Antero ja Laakson Ari olemme kyllä parhaamme mukaan yrittäeet puhua järkeä teknisistä vaaliliitoista, mutta Teille Soinin ukaasi on mantra; "ei vaaliliittoja Mäenpään kanssa".
Kuinka tähän sitten on tultu? Sinun pitäisi olla selvillä, että Soini petti minut v.1999 niin törkeällä tavalla, etten minä ainakaan milloinaan ole kuullut tapahtuneen. Hän nimittäin antoi kirjoituksessasi mainitsemiesi kokoomuksen, demarien ja erityisesti vihreiden sanella minun poistamiseni puolueenne eduskuntavaalilistalta.
Olen tottunut, että miehen kädenpuristukseen voi luottaa, kuten keittiössäni Soini pudisti minun ja Nummiston Ilkan kanssa kättä. Valitettavasti Soini petti luottamuksen, mutta sittemmin olen kuullut ettei suinkaan ollut ensimmäinen kerta.
Mitä tulee yleensä ehdokasasetteluumme, niin myönnän SKS:n asettelun olevan melko vähäistä, koska ei ole siihen rahallisia resursseja, kuten esim. persuilla on miljoonien verotuet. Jopa siinä määrin, että niistä voidaan vanha miljoonakin varastaa kenenkään huomaamatta.
Eduskuntavaalien ääniveikkauksestani sen verran etten milloinkaan tule veikkaamaan päävastustajillemme menestystä.
Yllä Soinista valheellista julkikuvaa. Pettävä ja selkään puukottava Soini on valitettavasti vielä toistaisesti suurelle yleisölle tuntematon. Soinin petollinen narripeli paljastuu kuitenkin äänestäjille ennmmin tai myöhemmin.
Kun nyt olet ottanut puheeksi SMP:n nousuvaalit 1983 niin muistuttaisin sen jälkeisistä tapahtumista,joiden vuoksi koko puolue meni konkurssiin.
Kuka olikaan puoluesihteerinä ja näinollen siis rahakirstunvartijana loppulaukan lähestyessä?
Miksi taas kerran isojen rahojen aikaan löytyy kaikenlaisia epäselvyyksiä mm. matkakorvauslaskuista?
Eikö siellä Turun suunnalla löydy tarpeeksi rohkeata miestä tutkituttamaan vaikka tämä ostospalvelumiesten tekemä logosotku?
Näilläkin palstoilla mesotaan jatkuvasti,kuinka Soini on jo maksattanut Jusulan firmalle logonteosta ja rekisteröinnistä?
Mistä siis onkaan maksettu?
Tekemättömästä työstäkö?
Voimmeko vetää kaikesta tästä sen johtopäätöksen,että Persueliitti käyttää väärin veronmaksajien rahoja pyörittäen Eduskunnan rahoin ja tukipalveluin uusavuttomien yrittäjien tukityökeskusta.
On aivan ilmeistä, että ne avustajat,siis nettihäiriköt kovaa maksua saavat.
Rehellinen työnteko on kuulemman mukaan sensijaan verrattevissa visvasyylään...
Dorkaa,eikö totta????
Soinin puoleen, kun paljastimme Varsinais-Suomen SMP-nuorten talousotkut, joihin Hannu Suhonenkin ol sekaantunut. Soini oli tällöin koko valtakunan SMP-nuorten puheenjohtaja. Kuinkas kävikään? Hän asettui kylmästi tukemaan Suhosta ja muita väärinkäytöksiin syyllistyneitä. Eräs oli piirisihteeri Karhunen, joka oli muuten mormoni.
Merkille pantavaa on, että Soini ei ole koskaan Suhosesta mitään poikkipuolista sanonut, vaikka Suhonen tuhosi koko puolueen. Ilmankos edesmennyt Veikko Vennamo sanoi minulle ja Laren Lasselle Soinista: "taisin pitää kyytä povellani"! Huvittavaa nykyään, kun Soini markkinoi itseään Veikon opetuslapsena!
Muistakaa persut Veikon sanat, sillä ennustan persujen tulevaisuudessa hajoavan nimenomaan Soinin diktatuuriin!
menee niin, että 3% tulee Soinin ansiosta ja takarivin taavit saavat sen lopun 0,3% kannatuksesta? Persut ovat käytännössä yhden miehen puolue, joten Soinilla ei ole tarvis kuunnella ketään, koska näillä ei ole puolueen vaakakupissa kuitenkaan mitään painoarvoa.
lusimassa Turun käräjillä v.2001 saamani islaminloukkaamis-sakkoni, koska katsoin saaneeni täysin järjettömän tuomion. Mukavastihan ne 41 päivää kakolassa kulahtivat.
Vankilan hierarkiassa samaan kastiin raiskareitten ja maahanmuuttajien kanssa. Vartijat ja vangitkin pitävät näitä ryhmiä pohjasakkana.
Allekirjoittaneelle on edelleenkin epäselvää, mikä on Perussuomalaisten toimivan johdon sekä eduskuntaryhmän kanta Suomen monikultturistamiseen. Harvemmin Soini ja kumppanit ottavat aiheeseen kantaa ilman maanitteluja. Kunpa joskus yhtä suurella reaktionopeudella kuin EU:iin, otettaisiin kantaa, kun maassa maksetaan hintaa monikultturistamisesta. Tarkoitan siis eduskuntaryhmää tai puolueen johtoa.
Sen sijaan hyvässä muistissa ovat Soinin ja Saarakkalan lausunnot islamista. Tai Perussuomalainen-lehden päätoimittaja Lindellin kanta, jossa hyväksyttiin jopa islamin julistamat tappotuomiot pilapiirtäjille (lokakuu 07 nro).
Puolueessa on hyviä yksittäisiä jäseniä/ehdokkaita sekä piiri- ym. järjestöjä.
Ari Laakso
sihteeri
Sinivalkoiset
Tässä mitään outoa ole, sillä kansanedustaja Vistbackakin kuului aikoinaan eduskunnassa toimineenseen (Pohjois-)Korean ystävyysryhmään:)
ystävyysseuran jäsen. Eli demariyhteistyö soinin taholta on vain luonnollista jatkumoa?
, kuulemma erittäin ahkerana käteenvetäjänä, kovinkaan paljon arvosteta ja vielä muka vartija?
Samaa sakkia. Heh heh...