Juuri tulin lääkäristä. Katarri-diagnoosi kourassa. Hirveet vatsanpoltot alko lauantai-iltana ylävatsalla. Lääkäri paineli ja sano heti et ihan selkee juttu. Sain lääkityksen ja hoito-ohjeita. Tarttis viä mennä lab.kokeisiin.
Muita saman diagnoosin saaneita? Lääkäri sano et viis kertaa päivässä syödä pieniä annoksia neutraaleja ruokia. Mitä ootte syöneet, joilla samaa vaivaa?
Muita saman diagnoosin saaneita? Lääkäri sano et viis kertaa päivässä syödä pieniä annoksia neutraaleja ruokia. Mitä ootte syöneet, joilla samaa vaivaa?
Vastaukset 4
Vanhimmat
lääkärimääräs , saako täällä ilmoittaa, mulla ollut myös ylävatsa polttelua ja sellasia kipukohtauksia jo kauan, olen vaan kestänyt,
alapää tutkittiin, ei viitsi heti mennä letkuja nielemään. Jotakin ruokatorven alapäässä on, se on varmaa, mutta olkoon ny vaan.
Gaviskonia ja omeprazolia. Letkun nieleminen kans oottaa jos ei tää nyt tästä.
ilman reseptiä apteekista. Turha lääkäriin on mennä, en nyt nieleskele letkuja, edessä se kyllä on, viime yönäkin nousi tavaraa suuhun vaikka on pari tyynyä.
lääkkeitä saat taatusti lääkäriltä
vaikka kuinka kauan ilman sitä letkun
nielemistäkin - niillä on myös vakiojoukko
ihmisiä jotka syystä tai toisesta eivät pysty tähystykseen menemään .... Gaviscon ilman
reseptiä apteekista.
Tyynyillä ei kannata nostaa - niskakin kipeytyy.
Yörefluksia varten toinen sängynpääty ylemmäksi 10-15 cm -
käytä vanhoja puhelinluetteloita, kirjoja, tiiltä, puuta (kääri pyyhkeeseen, jos lattia arka). Auttaa kun painovoima pitää nesteet alempana ( kolmisen tuntia syömättä kevyen iltapalan jälkeen). Yön aikana keho tietenkin valuu alemmaksi sängyssä mutta siihen tottuu
kyllä.