Vaalirahajuttu myös vasemmistoliitossa

Seppänen kertoo

"Europarlamentaarikko Esko Seppäsen (vas) mukaan Sdp sai eduskuntavaaleissa 2007 vastaavaa ay-rahaa kuin vasemmistoliiton salaperäinen Ohjelmatyö-yhdistys.

"Ensin ay-liitoista vasemmistopuolueiden ohjelmaryhmille ja meillä edelleen Ohjelmatyö ry:lle. Demareiden sisäiset jakoperusteet eivät ole paljastuneet", Esko Seppänen kirjoittaa Kansan Uutisissa.

- Ei ihme, että puolue ei ollut valmis välikysymykseen porvareiden vaalirahasotkuista, Esko Seppänen toteaa.

Seppäsen mukaan 2004 eurovaaleissa vasemmistoliittoa päärahoittanut Punajuuri jakoi "ay-junttaryhmien salarahaa".

http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1550519
4261
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Vasemmistoliitossa on sisäänrakennettuna kaksi puoluetta, Seppäsen-Tennilän osasto ja Claes Anderssen-Martti Korhonen fraktio.

Nämä ottavat rajusti yhteen eivätkä tue toinen toisiaan missään.

Seppänen ajaneen EU-mepiksi Tennilää. Toivon mukaan kommunisteja ei EU-parlamenttiin enää valita mistään maasta.

Äänestä

Kommunistit tukivat viime vaaleissa Halosta poliittisin perustein, ei asiaperustein.
Tulos nähtiin taas: voipuneen näköinen Arajärvi ja hössöttävän oloinen Halonen eivät saaneet mitään aikaan Medvedevin kanssa puutulleista,

eivätkä suomalaisugrilaisten kansojen itsenäisyydestä Venäjän rautakoron alta

eikä kaasu-öljyvarojen palauttamisesta alkuperäiskansoille suomalaisugrilaisille, joiden maalta Kreml ryöstää energiaa, jolla se rahoittaa
joukkotuhoaseiden rakentelua venäläisyyden laajentamiseksi maapallolla.

MUTTA Halonen kehtaa kutsua Medvedevin Suomeen, MILLÄHÄN VALTUUKSILLA? Putin juoksi suutaan soittamassa Suomessa jatkuvasti Halosen vieraana, vaikka Putin painoi Suomea ja suomalaisugrilaisia alas kuin Stalinin malliin.

Venäläiset Putinin ja Medvedevin johdolla hyökkäävät suomalaisyrittäjien kimppuun
Kronstadtissa

http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/arkistot/kotimaa/2007/05/528188
Rosstroi-yhtiön tonttikiista on kärjistynyt tänään yhteenotoksi.


ja
Pietarissa

http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous/uutiset/etusivu/uutinen.jsp?oid=12884

Lopulta tavaratalon kassapöydälle oli jätetty luoteja. Sen jälkeen lisäsimme vartiointia, ja maapäällikkö kulki työpaikallaan luotiliivit päällä.

Äänestä
  • ensinnäkin kommunisteilla on oma palsta näissä politiikkapalstoissa, toisekseen >Kommunistit tukivat viime vaaleissa Halosta poliittisin perustein, ei asiaperustein. >

    Edes Vasemmistoliitolla ei oikein ollut muuta vaihtoehtoa, vaihtoehdoton juttu, ei muita kelvollisia tuettavia, siinä kyllä löytyy aivsan asiaperustettakin.

    Tuskin muutakaan olisivat sen enmpää saaneet aikaan Venäjän kanssa näissä kysymyksissä, kun mukaan huomioidaan vielä maan oikeistojohdon kova hinku Natoon.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


näin kävi kirjoitti:

Seppänen kertoo

"Europarlamentaarikko Esko Seppäsen (vas) mukaan Sdp sai eduskuntavaaleissa 2007 vastaavaa ay-rahaa kuin vasemmistoliiton salaperäinen Ohjelmatyö-yhdistys.

"Ensin ay-liitoista vasemmistopuolueiden ohjelmaryhmille ja meillä edelleen Ohjelmatyö ry:lle. Demareiden sisäiset jakoperusteet eivät ole paljastuneet", Esko Seppänen kirjoittaa Kansan Uutisissa.

- Ei ihme, että puolue ei ollut valmis välikysymykseen porvareiden vaalirahasotkuista, Esko Seppänen toteaa.

Seppäsen mukaan 2004 eurovaaleissa vasemmistoliittoa päärahoittanut Punajuuri jakoi "ay-junttaryhmien salarahaa".

http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1550519

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu