Ropinsalmelta vaeltamaan

Ropi945

Kiinnostaisi kokemukset käsivarren vaelluksista. Olen suunnittelemassa syysvaellusta (ajankohta: syyskuun alku - puoliväli) ja tarkoituksena olisi lähteä matkaan ropinsalmelta ja käydä omia reittejä pitkin syvemmällä käsivarressa ja mahdollisesti hyödyntää autiotupia.

Mietityttää tuo runsas vesistö, eli miten niiden yli pääsee? Pärjääkö kumisaappailla, vai ovatko joet/purot pääsääntöisesti kuinka syviä? Kiinnostaisi kokeilla myös kalastusta.

Kertokaapas kokemuksia! Myös paikalliset palvelut, esim. saunomismahdollisuus ennen kotimatkaa olisi hienoa.

2

520

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaellusnetti

      ja tai haku ropi.

    • niissä maisemissa

      Lähdin kerran Ropinsalmelta vaeltaan, kävin Kaskasjoella ja tulin Kalkkoaivin/Aatsan kautta takaisin Ropinsalmelle. Niukat tiedot minulla siis, mutta sanoisin, että jokien syvyydet ovat hyvin vaihtelevia. Etsimällä kyllä löytää ylityskohdan, jos ei saappaissa varret riitä, niin sitten vaatteita pois ja kahluuksi. Kartta ei kerro joesta paljoakaan, pieni puro voi olla syvä, ja leveä joki matala. Pitää omin silmin nähdä, sitten tietää.
      Kuten käsivarressa yleensä, pajuhelvetit yleensä reunustaa jokia.
      Kun lähdet Ropinsalmelta, ja jos lähdet kohti Ropinperää, itäranta ei välttämättä ole helpompi kulkea. Siinä on selvä polku aika pitkälle, mutta sitten se katoaa, ja koivu/pajupuskat alkaa. Loppumatka polulla on soista, varsinkin sateiden jälkeen raskasta tarpomista.
      Ropinpirtillä on sauna.
      Hyvää matkaa, olisi kiva käydä siellä taas joskus, jäi hyvät muistot.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      215
      2846
    2. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      127
      2736
    3. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      78
      1783
    4. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      237
      1342
    5. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      64
      1324
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      47
      1108
    7. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      99
      1011
    8. Helena Koivun rikosrekisteri

      Kasvaa. Tällä kertaa murtautuminen...😁
      Kotimaiset julkkisjuorut
      109
      866
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      46
      833
    10. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      6
      833
    Aihe