Kiinnostaisi kokemukset käsivarren vaelluksista. Olen suunnittelemassa syysvaellusta (ajankohta: syyskuun alku - puoliväli) ja tarkoituksena olisi lähteä matkaan ropinsalmelta ja käydä omia reittejä pitkin syvemmällä käsivarressa ja mahdollisesti hyödyntää autiotupia.
Mietityttää tuo runsas vesistö, eli miten niiden yli pääsee? Pärjääkö kumisaappailla, vai ovatko joet/purot pääsääntöisesti kuinka syviä? Kiinnostaisi kokeilla myös kalastusta.
Kertokaapas kokemuksia! Myös paikalliset palvelut, esim. saunomismahdollisuus ennen kotimatkaa olisi hienoa.
Ropinsalmelta vaeltamaan
2
520
Vastaukset
- vaellusnetti
ja tai haku ropi.
- niissä maisemissa
Lähdin kerran Ropinsalmelta vaeltaan, kävin Kaskasjoella ja tulin Kalkkoaivin/Aatsan kautta takaisin Ropinsalmelle. Niukat tiedot minulla siis, mutta sanoisin, että jokien syvyydet ovat hyvin vaihtelevia. Etsimällä kyllä löytää ylityskohdan, jos ei saappaissa varret riitä, niin sitten vaatteita pois ja kahluuksi. Kartta ei kerro joesta paljoakaan, pieni puro voi olla syvä, ja leveä joki matala. Pitää omin silmin nähdä, sitten tietää.
Kuten käsivarressa yleensä, pajuhelvetit yleensä reunustaa jokia.
Kun lähdet Ropinsalmelta, ja jos lähdet kohti Ropinperää, itäranta ei välttämättä ole helpompi kulkea. Siinä on selvä polku aika pitkälle, mutta sitten se katoaa, ja koivu/pajupuskat alkaa. Loppumatka polulla on soista, varsinkin sateiden jälkeen raskasta tarpomista.
Ropinpirtillä on sauna.
Hyvää matkaa, olisi kiva käydä siellä taas joskus, jäi hyvät muistot.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2152846
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan1272736En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.781783Exän käytös hämmentää (taas)
Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k2371342Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va641324- 471108
- 991011
- 109866
- 46833
Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."
Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka6833