yhdysvaltain keskuspankilla??
Miksi euroopassa korko nousee?
USA laskee!
Herätkää hei...! Taasko aiotaan maksaa usan eläminen?
Miksi euroopassa korko nousee?
USA laskee!
Herätkää hei...! Taasko aiotaan maksaa usan eläminen?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Ehdottaisin sinulle hiukan taloustieteeseen perehtymistä, ennen moisia väitteitä XD
kuin USA?
seuraammeko Banaanivaltioita?
eli usan orjia!
paikallisiin talmudisteihin!
yli 200 ydinasetta! yym.
Kyseessä on taloutta. Kukaan ei maksa toisten elämistä, tai jos nyt niin haluatte sanoa, niin esim kiinalaiset työntekiät raatavat lähes palkasta puolestamme. Mutta Talous sinäänsä on monimutkainen asia eikä voi mitenkään sanoa että maksamme mitään usalle.
Väite on täysin järjetön....
Korot saattavat aiheutua usan talouteen liittyvistä asioista, mutta ei pelkästään. Ylä ja alamäkiä tulee koroissa niin USAssa kuin euroopassakin.
En ymmärrä ollenkaan mihin kyseinen väite perustuu?
onko niillä mitään korkojen kanssa tekemistä?
on sura merkki yrityselämälle!
Etkö sitä tiennyt?
Sotilasasemilla on paikallinen merkitys taloudelle, muttei mitään vaikutusta korkoihin ja talouteen.
pitisi olla usab linjää myötilevä
vähitään 0 noston lija!
ne kun laskee....
niin tehdään näin!
Usa parantaa olojaan meidän rahoilla!
Jos olisi nolla lija!
olisi se plus/miinus nolla.
Jos taas laskettaisiin kuin usa olisi tulos plussaa!
euroopasta!
mutta pää kilpailija!
Enhkä sen suuntaa kannattisi pehmeästi seurata!
siis olla koskematta Korkoihin!
Oletko koskaan kuullut inflaatiosta?
Eurooppa suureksi osaksi itse aiheuttanut sen, jse on luonnollinen asia taloudessa, ja korko on se joka tasaa inflaation tai, kun rahan arvo laskee korko pitää huolen siitä että hinta pysyy samana vaikka rahan arvo laskee. Siksi palkatkin nousevat aina sillointällöin, koska rahan arvo laskee.
Tuo nyt ei ole paras mahdollinen selitys, mutta jos tarkempaa tietoa kaipaat niin wikipedia saattaa auttaa....
heh heh
En olekkaan, mutta yllä kaikkien nyt pitäisi ymmärtää mistä koroissa on kysymys. Kaikkiahan ne koskevat.
koron nosto nostaa inflaatioa ja palkkoja!
siinä menee kilpailukyky!
samaten rahan arvo pomppii kun korkoa nostetaan!
ei kuitenkaan sinällään muutu!
"Keskuspankeilla edessä epämieluisa suunnanmuutos
- Kehittyvien talouksien pysyväisluonteinen ja vahva kysynnän kasvu on kiihdyttänyt tuonti-inflaatiota länsimaissa. Tuonti-inflaation kiihtyessä korkojen pitää nousta ja nimellispalkkojen nousun taas vaimentua, jotta inflaatiotavoitteessa pysytään, Helenius arvioi.
- Niinpä Yhdysvaltojen ja Euroopan _keskuspankkien täytyy nostaa korkoja hillitäkseen palkkojen nousua_ samalla kun inflaation kiihtyminen heikentää ostovoimaa"
http://www.verkkouutiset.fi/arkisto/talous/130264.html
"Mikä helkkarin NAIRU?"
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=121&conference=4500000000000021&posting=22000000006834892#22000000006834892
"työllisyys/työttömyys, EU, ne yhteen soppii "
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=121&conference=4500000000000021&posting=22000000010708470#22000000010708470
Korko estää inflaation tavallaan tai jarruttaa.
Muta sinähän siitä usaata syytät että euroopan talouden kasvuaika on lähestymässä alamäkeä.
Se on taloutta ei USA ta
XXD
Pelkäät varmaankin että iso saatana (usa) tulee ja heittää sinut vankilaan XD
"Tähän ikään on ehtinyt jo nähdä parit nousukaudet ja muutamat lamat sekä kuullut tusinan ministerin vuorollaan selittävän, ettei tulossa oleva lama koske Suomea. Vaan ovat ne koskeneet ja niin koskee nytkin tulossa oleva. Nykyisille ministereille tiedoksi, että Helsingin pörssin arvosta enin osa on ulkomaisten omistuksessa. Kun ne myyvät, niin pörssi laskee, joten ainakin suomalaisiin osakkeisiin lama iskee.
Nyt nähty alkuvuoden alamäki on vasta alkua.
Laman lisäksi meihin iskee kansainvälinen inflaatio, teki Euroopan keskuspankki mitä tahansa. Pankinjohtaja Liikasen puheet ovat mitä ovat, niin kuin olivat silloinkin, kun hän oli valtiovarainministerinä.
Inflaation kiihtyminen kun ei nyt johdu kulutusjuhlasta eikä inflaatio-odotuksista. Ja kun se ei niistä johdu, niin kohoavaa inflaatiota vastaan ei voida taistella korkoaseella. Tämä tiedoksi sinne Suomen pankkiin."
http://www.iltalehti.fi/kolumnistit/200806157802177_k1.shtml
heh.
Kyllä ne sutkin voi lähettää johonkin Quantamon keskitysleirille!
tulonsiirtoja!
hallitusti.
Kohta jopa 10 % inflaatio.
Se on sitä Erkkiä
hyvä pitkä keskustelu Venäjän ilmatilan loukkauksista yms. ilmeisesti sen takia, että avaaja tyhmyyksissään oli mennyt laittamaan avaukseensa Ry**ä sanan, se on epäkorrekti sana nykyään ja näyttää siltä, että sellaisen sanan sisältämät viestit poistetaan. Tuskin poistoon muuta syytä oli, ellei sitten se älytön siionistihöpinä siinä osassa keskustelua aiheuttanut poistoa. Tosin Ylläpito voisi käydä aamuisin ensin maailmanmenoa palstalla siivoilemassa illan ja yön sekokirjoitelmat bittitaivaaseen, niitä kun sillä palstalla riittää.
yllättävää oli, että silloin ei poistunut kuin tuo avaus, se taitaa olla joku automaatti joka poistaa tietyt sanat sisältävät viestit palstalta.