http://www.iltalehti.fi/uutiset/200806307880402_uu.shtml
"Poliisin mukaan nainen ajoi aivan toisten autojen perässä kovalla ylinopeudella."
Tuon perusteellahan ne toisetkin ajoivat kovaa ylinopeutta. Miksi niitä ei pysäytetty?
"Poliisin mukaan nainen ajoi aivan toisten autojen perässä kovalla ylinopeudella."
Tuon perusteellahan ne toisetkin ajoivat kovaa ylinopeutta. Miksi niitä ei pysäytetty?
Vastaukset 2
Vanhimmat
vaaran aiheuttaminen!
Ajakoon ihmiset ylinopeutta jos siitä ei ole muille haittaa, mutta toisen persiissä ei pidä ajaa hiljaa eikä etenkään lujaa!
Puskurissa ei tosiaan tarvitse roikkua, kun ei se kenenkään matkantekoa kuitenkaan nopeuta. Kyllä ne, jotka väistävät myös väistävät, kun ovat suorittaneet ohituksen loppuun. On aivan sama roikkuuko kiinni puskurissa vai ei. Ohituskaistalla jumittavien kohdalla juttu on tietenkin päinvastoin.
Mutta tuossa tekstissä on tosiaan virhe, aloittajan mainitsemassa kohdassa. Aivan kuten aloittaja sanoi; jos teksti pitäisi paikkansa, olisivat kaikki joiden perässä kyseinen nainen roikkui ajaneet 160-170km/h
Tästä tuli muuten mieleeni, kun ajelin moottoritietä Turkua kohti. En tähän hätään muista millä nimellä tuota tietä kutsutaan, mutta E18 taisi olla numero. Kyseessä ei kuitenkaan ole Helsinki-Lohja pätkä, vaan Turusta alkava moottoritieosuus. Tuolla tiellä meno oli paljon nopeampaa kuin täällä Uudellamaalla. Itse ajoin 140km/h vakionopeudensäätimellä, mutta silti autoja meni yllättävän paljon.
Oli kyllä komea tie kieltämättä ja siksi päätin napata kuvankin.
http://img300.imageshack.us/my.php?image=pict2523dp7.jpg