Kesä Lieksalainen

Tervehdys , kyselen että onko Lieksassa pensaasemaa satamassa????
Ja toinen juttu että kartta ei kerro että pääseekö veneellä(pienellä) kuivasalmesta läpi???

Kiitos etukäteen
6854
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Opettele kirjoittamaan!

Äänestä
  • Pitää oikein nostaa
    hattua immeiselle joka vaivautuu kirjoittamaan tuommoisen vastauksen, asialliseen kysymykseen.
    Ei taida sinun elämässä olla paljon sisältöä . Otan osaa sinun katkeruuteen.
    Hävettää meidän kaikkien Lieksalaisten puolesta.

    Äänestä

Satamassa ei ole bensa asemaa. Muusta en osaa sanoa mitään.

Äänestä

Onhan mahdollisuus ajaa veneellä ohi sataman, Rantalan koulun kupeelle , sinne kaarisillan ja maantiesillan väliin ja rantautua maihin .

Rantalassa on bensasema muutaman sadan metrin päässä josta saa bensaa , pitsaa sekä paljon muuta.

Kuivasalmesta en tiijä mutta vesihän on vielä aika ylhäällä pielisessä joten eiköhän salmista pääse yli, varsinkin pienveneillä .

Äänestä

Korkean veden aikaan, eli vielä pitäisi päästä. Varaa kumpparit veneeseen mukaan niin voit varmaan myöhemmin syksyllä vetäistä venosen pahimmista paikoista läpitten..

Äänestä
  • mieleen Kuivasalmesta. Kun olin lapsi kuljimme alkukesät Lieksasta Pentusaareen Kuivasalmen kautta. Myöhemmin kesällä piti ajaa pitenpää reittiä Kinahmon salmen ja suurten selkien kautta. Kerran loppukeväästä oli vesi Kuivasalmessa jo melko vähissä ja isä meloi venettä salmen läpi. Olin semmoinen 9v. ja hyppäsin veneestä rannalle ja kuljin rantaa pitkin, kun lähellä olleen maalaistalon pihalta hyökkäsi äkäinen hanhiparvi kimpuuni, kyllä siinä mentiin kovaa kyytiä veneeseen. Samassa hötäkässä ,kun isäni sai moottorin käyntiin, hyppäsi veneessä ollut koiranpentuni veteen. Oli onneksi remmistään kiinni keulapuussa ja äitini sai nopeasti vedettyä veneeseenn, niin ei ruhjoutunut moottoriin. Muistikuvani noista Kuivasalmen maisemista ovat kuin kauniista kesäisestä postikortista. Olisi joskus Lieksassa käydessä mukava nähdä vielä kerran nuo maisemat, lienevätkö muuttuneet paljon.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vxcvxv kirjoitti:

Tervehdys , kyselen että onko Lieksassa pensaasemaa satamassa????
Ja toinen juttu että kartta ei kerro että pääseekö veneellä(pienellä) kuivasalmesta läpi???

Kiitos etukäteen

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu