pimeä raha ja SDP

keskustaa syytitte peittääksenne omat pimeät rahanne pitääkö väite paikkansa.misää uusi puheenjohtaja luuraa,piilottaako pimeää rahaa parasta aikaa.
6210
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

sivuun SDP:stä. Matti Ahde ja Eero Heinäluoma. Pimeää rahaa ei ole muu, kuin Sukarin mafian raha!
Muu raha on rehellisesää työllä tienattua ja siihen ei natsiporvareilla ole sanan sijaa! Vituttaako, kuunteelen!

Äänestä

jutussa. Älkää unohtako sitä. Ne nyt nauraa kun Suomalaiset riitelevät pikkuasoista

Äänestä

Ensinnäkään mitään "pimeää rahaa" ei ole olemassakaan. Pimeällä rahalla tarkoitetaan laillisen kirjanpidon ulkopuolista laillisen keinoin tai sitten rikollisuudella hankittua rahaa. Raha yleensä täytyy "pestä", jotta sitä voi käyttää esim. yksityisessä kulutuksessa suurempia määriä. Jokainen kansalainen on velvollinen mm. tekemään veroviranomaiselle ilmoituksen, kun varallisuus lisääntyy hieman liian nopeasti. Kateelliset naapurit hoitavat ilmoitusasiat, hyvä niin.

Tämä viimeaikaiset vaaliraha-asiat ovat täysin puhdasta rahaa. Samoin edellisten kampanjoiden toimet. Pressanvaalit on käyty viimeiset kymmenen vuotta telkkarissa ja niihin paneeleihin ehdokkaat kutsutaan maikkarin ja ylen toimesta ihan ilmatteeksi. Ei siis tartte maksaa kun on uutisarvoa ja yleistä mielenkiintoa.

Ei raha ala haista, jos joku lomake jää täyttämättä. Vaalifyrkat nyt viimeksi on kerätty laillisin keinoin liike-elämästa ja laiskuuden myötä ei ne muuta muotoaan ja muutu pimeäksi.

Edelleen ammattiyhdistyksillä sun muilla on täysi laillinen oikeus käyttää rahaa ehdokkaiden tukemiseen. Se on jopa ammattiyhdistyksen tarkoitus. Samoin MTK heittäköön landepaukuille täppiä. Kuhan kirjaa ylös.

Lehdillä on puutetta jutuista. Syyteitä ei tule, koska mitään rikosta ei ole tapahtunut. Se että laillisista tukikeinoista luovuttaisiin niin se johtaisi täydelliseen viidakkoon ja silloin ainoasta vilppimiehet ja suurrikkaat voisivat kampanjoita rahoittaa.

Todellakin olen tyytyväinen, että esim. ammattiyhdistykset pistävät rahat ehdokkaiden kampanjoihin. Eihän se mitään pankkitoimintaa ole. Rahan tulee pöyriä ja taksin kulkea.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hyi hyi ja hyi kirjoitti:

keskustaa syytitte peittääksenne omat pimeät rahanne pitääkö väite paikkansa.misää uusi puheenjohtaja luuraa,piilottaako pimeää rahaa parasta aikaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu