Olin talvella hakenut KELA:n rahoittamaan kuntoutuskurssille Itä-Suomeen. Silloin hakiessa sanottiin, että niihin on vaikea päästä enkä tod.näk. täyttäisi edellytystä "lääkinnällinen" vaan kohdallani olisi enemmän kyse "ammatillisesta."
No muutaman viikko sitten sain postissa hyväksymiskirjeen ko. "lääkinnälliselle kuntoutuskurssille mielenterveysongelmaisille." Tämä on kohdallani ensimmäinen kurssi.
Olin positiivisesti ilahtunut! Nyt vaan tosin mietityttää, että minkähänlaisia ihmisiä siellä tulee olemaan? Minulla on vain hyvin lievä masennuslääke 1 tabl aamuisin ja lievä väsyttävä iltalääke.
Siinä mielessä on "toimintavajausta", etten jaksa hakea työtä, kun tuntuu ettei keskittymiskyky riitä työhön. Viimeksi olen ollut lyhyen aikaa palkkatyössä v. 2003 ja sen jälkeen työharjoitteluissa. Jos työ ei ole kovin vaativaa, on se jotekin sujunut. Olen akateeminen.
Viime aikoina ei keskittymiskyky ole riittänyt oikein sanomalehtien lukuunkaan tai television katsomiseen. Lisäksi olen aika yksinäinen, mutta onneksi asun suuressa kaupungissa, jossa on virikkeitä.
No, kai sen kurssin voi ottaa esim. liikunnan kannalta. Tosin liikun muutoinkin paljon joka päivä hyötyliikuntaa.
KELA:n kuntoutuskurssi
Mies kirjoittaa ensimmäistä...
1
341
Vastaukset
- Pauliina2
Olen käynyt mielenterveyden peruskurssin ja siihen kuuluvan jatkokurssin. Oli oikein mukavaa.
Sinne mennessä olin masenunut, en edes muistanut miltä tuntuu olla iloinen.. Siellä sai samanvertaisuutta sekä kokea onnistumisen ja ilon tuntemuksia. Myös liikkumisen riemua,uimisesta kävelyyn Suosittelen lämpimästi ja onneksi olkoon kuin olet päässyt!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1751968Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361694Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi81318Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241145Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu561142Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas151017- 59925
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv57909