Keltarintainen harakka

Olipa outo

Harakallahan on valkoinen rinta. Tänään näin kuitenkin harakan, jonka rinta oli keltainen. Yritin googlata moista ihmettä, mutta netistä ei ollut apua. Olisiko täällä viisaampia?

Tämä havainto on Helsingistä, ja ihan terveen oloisesti se tepasteli. Lennähti sitten karkuun kun kun hiivin lähemmäksi.

7

1679

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaan...

      olisi ollut kuhankeittäjä?

    • LAUKOJA

      Keltarintaisia harakoita ei kai ole tähän mennessä tavattu. Olisiko niin että otus olisi siellä Helsingin urbaanissa ympäristössä touhutessaan sotkenut itsensä johonkin keltaiseen aineeseen? Yksi mahdollisuus on että se on löytänyt vastamaalatulta tietyömaalta jotain mielenkiintoista (esmes yliajettu myyrä) ja sotkenut itsensä keltaiseen sulkuviivamaaliin.

      Harakkahan myös nokkii sumeilematta rikki mielestään kiinnostavan näköiset muovikassit tietämättä lainkaan mitä siellä on vastassa. Ja on kaikin puolin muutenkin touhukas ja peloton lintu. Olen itse nähnyt sen hyökkäävän kyyn kimppuun (!), härnänneen kissaa nyppimällä sitä hännästä (!!) ja panneen kampoihin lintulaudan liepeille hyökkäyksen tehneelle varpushaukalle sen verran tehokkaasti että pääsi karkuun (!!!).

      Että on yllättävän nopea ja päättäväinen tipu vaikkei uskoisi kun näkee sen lepattavan jonkin vähänkään isomman tuulisen aukean yli. Mutta pienessä pyörityksessä ja pusikossa taitolentäessään on kuin kotonaan. Ja pitää hyvin puolensa itseään rotevampaa varista vastaan. Varis jos tulee munarosvoilumielessä harakanpesälle niin ei tule toista kertaa. Seuraus on että variksen visiitti siihen lähimaastoon saattaa venyä iltahämäriin asti: lentoon jos lähdet niin turpiin tulee ilmataistelussa joten ainoa keino on istua oksalla paikallaan ja yrittää parhaansa mukaan puolustautua hyökkäyksiä vastaan. Nähty on tämäkin.

      No, se harakasta.

      Joku näkyi tuolla ehdottaneen kuhankeittäjää mutta sitä ei Helsingissä näe eikä sitä voi sekoittaa harakkaan. On kylläkin yksi maamme kauneimmista linnuista, klikkaappa tästä linkistä niin näet:

      http://fi.wikipedia.org/wiki/Kuhankeittäjä

      Tieteeksi otus on nimeltään "oriolus oriolus" eli tuota sanaparia hakuna käyttäen löydät esmes googlesta rutkasti lisää kuvia. Mutta keltarintaisista harakoista et.

    • Luonnon oikku

      Näin itse eilen Lieksan rautatieaseman alueella harakan, jonka normaalisti valkoiset osat olivat keltaiset. Katselin kauan tätä ihmeellisen väristä harakkaa, sillä en ole koskaan ennen moista tapausta nähnyt, mutta nyt sekin ihme on nähty.

      • korpikuus

        Kuvat osittain (tai kokonaan) keltaisista variksista olisivat kovin kiinnostavia, yrittäkää käydä ottamassa.


      • kuhankeittäjää..
        korpikuus kirjoitti:

        Kuvat osittain (tai kokonaan) keltaisista variksista olisivat kovin kiinnostavia, yrittäkää käydä ottamassa.

        ja harakkaa toisiinsa voi sekoittaa. Ylipäätään harakka on sellainen rakenne ettei sitä voi sekoittaa. Tietysti on myös keltaisia maalipurkkeja ja pilailuhenkisiä ihmisiä.Siis 1plus1 on 2


    • Liisabet

      Niin. Näin Paimiossakin keltaisen harakkan. Ajattelin että onko minun jotain väärin 😊

    • Anonyymi

      Tänään nähty keltamusta harakka kartanonkoskella Vantaalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      99
      1546
    2. Kerran oltiin mekin kahdestaan

      Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik
      Ikävä
      13
      1236
    3. Ozzy Osbourne on kuollut

      Kevyet mullat ja R.I.P. Ei soi enää Paranoid.
      Maailman menoa
      233
      1235
    4. Persut yritti estää somalinaista väittelemästä lääketieteen tohtoriksi

      Yrittivät saada hänet lähihoitajakouluun, vaikka pärjäsi hyvin koulussa. Nyt hän on yliopistossa väitellyt lääketieteen
      Maailman menoa
      270
      1112
    5. Oikeasti, voitais mennä kahville

      ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o
      Ikävä
      81
      999
    6. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      179
      993
    7. Naiset, naiset

      Älkää antako painonne nousta. Naisella ylipaino ei ole hyvä.💝
      Ikävä
      141
      990
    8. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      979
    9. No mitä nyt

      Ollaanko vaiko eikö olla? Miehelle.
      Ikävä
      74
      839
    10. Yritin keväällä unohtaa sinut nainen

      mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie
      Ikävä
      33
      832
    Aihe