SISUA PERKELE!Heikot sortuu elon tiellä..Mä olen syönyt 8 vuotta masennus lääkeitä,ja nyt tuli mitta täyteen,heitin kaikki vitun sepramit 3 viikko sitten pois.Ei ne oo mikään ratkasu pidemmän päälle,kyllä ne lievittää hetkellisesti,mutta aina on silti sama paska ahditus ja paha olo..Nyt vaan odottelen että selviän näistä vitun vierotusoireista,ja jos en selviä niin sitten vedän itteni jojoon,niin yksinkertaista se on..Heikot kuolee,eikä niitä pidä lääkitä paskoilla haittavaikutuksia omaavilla lääkkeillä koko loppu elämää,jotka eivät todellisuudessa edes auta.Niin se on eläinmailmassakin,heikot kuolee..Eikä lääkitä,koskee myös muitakin sairauksia,jos ei selviä niin sitten pitää kuolla.Tää maa ei oo heikkoja varten,vaan kaiken pitää sujua luonnonlakien mukaan.se on elämänkiertokulku.Vain vahvoille ja terveille on tilaa,jotka ylläpitävät tätä maata,eikä heikoille ja sairaille jotka kuluttaa varoja...ja joita tarttee hoivota.Lääkärit vaan on tehnyt sairaan kieroutuneen sopimuksen lääkevalmistajien kanssa,että aina vaan lisätään ja suositellaan erilaisia mielenterveysaineita.Miten voi parantua ja että aivot alkaa tasapainoisesti tuottaan seretonia,jos jokin korvaava lääke pistää sitä koko ajan,on siis yliannostus,eikä voi parantua..masis lääkkeet siis voi myös estää parantumasta.Näin oon todennun omalla kohdallani,ei mitään hyötyä estävät vaan parantumasta.MISSÄ ON SUOMALAINEN SISU?en usko että on edes mitään välittäjäaine häiriöö,lääkärit on vaan keksiny sen koska eivät tiedä yksinkertaisesti.mikä auttaa.ja antavat paskoja haittavaikutuksia omaavia lääkeitä,koska teknologia ei ole tarpeeksi kehittynyt,että osattaisiin antaa oikeanlaista ainetta,tai vaikka kuvata jokaisen aivot ja tutkia hyvin,niin voisivat vaikka havaita todellisen syyn esim.hermoratajärjestelmän poikkeavuuden,mikä hoituisi esim kirurgiselle toimenpiteellä.Lääkärit eivät oikeasti tiedä tästä aihealueesta tarpeeksi,esin miksi sepram masennus lääke,alkaa vaikuttaa aivoissa vasta viikkojen kuluttua.eli musta se kertoo että aivot hylkii sitä,ja se ei ole oikea ratkasu.siellä on jonkinlainen hermostorata häiriö johon on aivan jokin toinen lääke tai menetelmä mitä ei ole vielä keksitty..Lääkärit on tyhmiä,Masennuslääkkeet,heikentävät älykkyyttä,ei kulje ajatus normaalia nopeutta,ihminen on kuin sumussa,zombiesumussa.Näin poikaystäväni kuvaili minua kun olin masennus lääkkeen käytössä 3 vuotta jonka olemme olleet yhdesä.Muuten olen syönyt 8 vuotta.Nyt kun lopetin eka viikko oli tod hyvä,järki palasi,palasin takisin mailmaan,ja ajattelen paljon loogisemmin ja järkevämmin,näin poikaystävä kertoo ja itse havaitsen myös.mut nyt alko nää vitun vierotuoireet sepramista ja on kaameet.Toivon että ahditus lähtee vierotusoireiden jälkeen ja olen terve.Ja Lääkärit keksii joku päivä oikean ratkasun pää ongelmiin.ja toivon että te kaikki paranette.ja älkää suostuko syömään ihan kaikkea mitä teille laitetaan joillakin on tod pahoja haittavaikutuksia.SISUA!
SUOMALAISTA SISUA!MISSÄ ON?
29
984
Vastaukset
- muikkumies
itse käytin 2 vuotta ja tulin käyttäneeksi ravintovalmisteita jotka varmisti minulle riittävästi kaikkea ravintoaineita. Koin melkein heti ihan erilaisen olon ja tunteen että en tarvii pillereitä.Siitä on jo 15 vuotta aikaa ja edelleen voin hyvin. Lue ihan pahuttasi Anthony de Mello Havahtuminen ja Eckhart Tolle Läsnäolon voima. Antavat kuvan mitä se masennus oikein on todellisuudessa.Lääketehtaa luovat meille tarpeita joita emme itseasiassa tarvii 80 %:sesti
- olisi hyvä
että voisi olla ilman lääkkeitä.Minä kannatan keskustelua ennemmin,kuin lääkkeitä.
- Marja10
Osuit asian ytimeen,ei kaikkea surua voi tukahduttaa lääkkeillä..Keskuttelu auttaa ja avoimuus..Ja sitä tarvitaan paljon enemmän ihmisten välisessä kommunikaatiossa,etenkin suomalaisilla.Jurous,ujous ja sisäänpäinsulkeutuneisuus ei auta mitään..
- kyllä...
...mutta tuo sisu-uhoon yhdistetty sosiaalidarwinismi ei kyllä täysin kirkkaalta ajattelulta vaikuta:D Heikot hautaan ja vahvat eläkööt vain? Mitä helvettiä ? ? :D
Masennuslääkkeiden vaikuttavilla aineilla (vaikutus lähinnä aivojen serotoniinitoimintaan) on todettu yhteys mielialaan. Siis kokeellinen, tilastollinen yhteys. Ne eivät todellakaan ole mikään täsmälääke yksittäisen ihmisen kokonaisvaltaiseen ja yksilölliseen psyykkiseen todellisuuteen ja sen syihin. Tieteellisesti meillä on hyvin vähän ymmärrystä laajojen (tai oikeastaan monien spesifimpienkään) psyykkisen elämän tapahtumien ja neurofysiologisten ilmiöiden yhteyksistä. Täsmähoidot lääkkein tai leikkauksin ovat ilman muuta valtaosin täyttä utopiaa, ja tullevat sitä myös olemaan. Jotain kuitenkin yritetään kehittää hoidoiksi - mielialalääkkeitä.
Oma kysymyksensä on, millaisia valintoja tässä hoitojen kehittämisessä sekä niiden määräämisessä tehdään - mihin aloittaja viittasikin.
P.S. Kannattaa oikeasti lopettaa ne lääkkeet vähitellen, sujuu huomattavasti mukavammin ja vähemmin vierotusoirein.- marja10
Se sisu on sitä mitä sinunkin isovanhemmilla on...mutta joka nyky sukupolvelta puuttuu.kysy isovanhemmiltasi että oliko sillon rankkaa kun he elivät..esim sota...paljosta selvisivät tahdon voimalla..Lääkettä kyllä suosittelen pahemman kriisin yli..Mutta lääkäreiden pitäisi ymmärtää jos lääke ei enään tehoa ja parantuminen on estynyt niin se pitää lopettaa.Eikä laittaa ihmistä mussuttaan lääkeitä vuosi tolkulla.Seuraava vaihe on sitten lääkkeen jätön jälkeen(1vuosi-2vuosi jälkeen) terapia ryhmämuotonen tai päivittäinen suosittelen.Sekä lääkkeen syönnin yhteydessä kannattaa käydä myös terapiassa,yksilönä.Jätin sepramin pois 8 vuoden jälkeen itse.lääkäri sano vaan että nostetaan.en kuunnellut enään.nyt voin tosi hyvin,olen herännyt taas elämään ja olen alkanut jo suunitteleen tulevaisuuttani.mihin en kyennyt enkä halunnut lääkkeen vaikutuksen alasena.siis liian pitkän ajan söin.
- marja10
marja10 kirjoitti:
Se sisu on sitä mitä sinunkin isovanhemmilla on...mutta joka nyky sukupolvelta puuttuu.kysy isovanhemmiltasi että oliko sillon rankkaa kun he elivät..esim sota...paljosta selvisivät tahdon voimalla..Lääkettä kyllä suosittelen pahemman kriisin yli..Mutta lääkäreiden pitäisi ymmärtää jos lääke ei enään tehoa ja parantuminen on estynyt niin se pitää lopettaa.Eikä laittaa ihmistä mussuttaan lääkeitä vuosi tolkulla.Seuraava vaihe on sitten lääkkeen jätön jälkeen(1vuosi-2vuosi jälkeen) terapia ryhmämuotonen tai päivittäinen suosittelen.Sekä lääkkeen syönnin yhteydessä kannattaa käydä myös terapiassa,yksilönä.Jätin sepramin pois 8 vuoden jälkeen itse.lääkäri sano vaan että nostetaan.en kuunnellut enään.nyt voin tosi hyvin,olen herännyt taas elämään ja olen alkanut jo suunitteleen tulevaisuuttani.mihin en kyennyt enkä halunnut lääkkeen vaikutuksen alasena.siis liian pitkän ajan söin.
Huomenta viesti on Hyvää päivää viestille--
- marja10
marja10 kirjoitti:
Huomenta viesti on Hyvää päivää viestille--
Äskesestä jaotuksesta ei kannata välittää.meni ihan oikein muuten hyviä huomioita viestille..
- Taas lähtee
Mielestäni juuri tuollainen tunteiden patoaminen ja esittäminen (vaikka asiat ovat todellisuudessa huonosti) on heikkoutta. Sensijaan rohkeasti tunteiden esiintuominen on sitä sisukkuutta, vieläpä jos jaksaa taistella surua vastaan.
Tässä siis huomaat, että mielipiteitä, ihmisiä ja reagointitapoja on monia, ellet vielä ole sitä huomannut.
En mitenkään halua loukata, mutta ehkä sinun tulisi kokeilla jotain eri lääkettä? Asiasi eivät vielä 8 vuodenkaan jälkeen näytä olevan mallillaan. Omasta näkökulmastani tuo tekstisi vaikuttaa hieman raivokkaalta, harhaluuloiselta ja ahdistuksessa kirjoitetulta.
Minä henkilökohtaisesti valitsisin ne "paskat haittavaikutukset", kuten vaikkapa parin viikon päänsäryn, huimaamisen ja unettomuuden kuin jatkuvan päänsisäisen kärsimyksen, joka sitäkautta vaikuttaa myös kaikkeen fyysiseen olemiseen ja hankaloittaa jokapäiväisiä askareita ja sosiaalista kanssakäymistä ihmisten parissa.
Tyypillinen suomalainen nuori olet ; "Vahvat elää, heikot kuolee!". Tuollaista mustavalkoistumista yleensä syntyy jos on itse elänyt esim. pelossa.
Juuri tuollaisella ajattelutavalla rikollisuus, pinnallisuus ja muu heikkous lisääntyykin.
Ajatuksesi ovat muutenkin ristiriidassa. Ensin väität, että mielestäsi ns. heikkoja ei tulisi lääkitä milläänlailla, ja samaan aikaan väität, että mielisairaudet ovat lääkäreiden keksimiä höpöjuttuja. Silloinhan asiat ovat kunnossa, emme ole heikkoja. Tutkijathan ovat vain omasta päästään keksineet koko jutun.
Lääkkeiden vaikutusaika johtuu ihan siitä, että aivot eivät ole mikään tietokone, jotka alkavat välittömästi toimia kun asennat sinne uuden osan. Hormonaalisen tuotannon on ensin tasaannuttava aivoissa, jolloin vaikutukset vasta alkavat näkyä.
Ja omalla kohdallani voin sanoa, että olin yhtä mustavalkoinen kuin sinä silloin kun en käyttänyt lainkaan masennuslääkkeitä. Olin harhaluuloinen, jopa tyhmä. Nyt ajatukseni ovat selkeytyneet ja osaan käsitellä monia eri asioita paremmin kuin ennen. Aivan niinkuin olisi tullut sosiaalistakin älyä vähän enemmän.
Mitä suomalainen sisu on koskaan ollutkaan? Onko sellaista joskus ollutkin?
Mitäpä jos unohdettaisiin suomalaisten ylpeys ja oltaisiin vain kaikki omanlaisiamme. Sodat on käyty ja ne ovat jo mennyttä aikaa. Keskitytään tulevaan, esimerkiksi paremman tulevaisuuden rakentamiseen.
Lääketeknologiaa kehitetään par'aikaa. Olet oikeassa siinä, että ihmiset eivät vielä tiedä tarpeeksi aivojen toiminnasta, mutta kuvitteleppa että vasta 50 vuotta sitten keksittiin ensimmäinen masennuslääke. Miten siinä ajassa olisikaan vielä ehditty tarpeeksi tutkia ja kehittää? Vielä 10 vuotta sitten koko mielenterveys aihepiiri oli tabu, Suomessakin.
Huomaat nyt, että ihminen on vain ihminen. Eikä meidän pidäkään tietää kaikesta kaikkea.
Kyllä jossain päin maailmaa kerrouskuvaus menetelmää käytetäänkin mahdollisen mielenterveys häiriön tutkimisessa, mutta Suomessa tällaiseen tuskin on edes resursseja. On tutkittu mm. vaikeasta masennuksesta kärsiviä ihmisiä ja heillä todella on huomattu poikkeavuuksia aivojen rakenteessa/toiminnassa tms. verrattuna normaali aivoihin. Esimerkiksi tietyt osat aivoista eivät aktivoidu yhtä helposti tai lähes ollenkaan.
On myös olemassa sähköhoitoja masennukseen, joista löydät tietoa itse lisää googlettamalla.
Hyvää päivän jatkoa.- taas?
Viestistäsi saan sen kuvan että olet lääkelobbari (jonkun lääkeyhtiön palkkaama), tai muuten vaan koululääketieteen edustaja. Oikeasti aika harva hyötyy masennuslääkkeistä siten että haittavaikutukset eivät ole suurempia kuin hyödyt.
Sähköshokkihoitoa en suosittele kenellekään, se tuhoaa aivoja. - täältäkin suunnasta
taas? kirjoitti:
Viestistäsi saan sen kuvan että olet lääkelobbari (jonkun lääkeyhtiön palkkaama), tai muuten vaan koululääketieteen edustaja. Oikeasti aika harva hyötyy masennuslääkkeistä siten että haittavaikutukset eivät ole suurempia kuin hyödyt.
Sähköshokkihoitoa en suosittele kenellekään, se tuhoaa aivoja.Ainakin itse olen hyötynyt paljon, enkä kuvittele edes lopettavani.
Olet joku vanhanaikainen jonka mielestä lääkkeet ovat ihan saatanan keksintöä?
Sähköhoitoa suosittelisin minä niille, keillä ei ole enää elämässään mitään iloa. On niinkuin elävä kuollut. Mitä sinä suosittelisit? Iloista auringon valossa istuskelua ja eutanasiaa? Niinpä tietenkin. - marja10
Non niin psykiati,lääkäri,lääkelobbari,saatko hyvät provikat lääkkeistä?.Kalliimathan niistä makssaa jopa 900e kuukaudessa..Lue mitä vastasin aiemmin niin ymmärrät hieman enemmän.Äläkä analysoi minua..Se on paha tapa teillä lääkkiksen käyneillä..Monesti johdatatte harhaan..esim minä olen muka masentunut vielä...mutta en enään kun jätin lääkkeen pois..ja olin jo hyvin parantunut ennen kun lopetin.mutta diagnoosit kun sattuvat menevän välillä todella metsään.Siinä on vihaa mun tekstissä koska lääkärit eivät aina ymmärrä mitä tekevät..Olen nähnyt niin paljon..Ne oireet kannattaa valita hetkellisesti muttei pysyvästi..ja yrittää mahdollisimman piaan esim 1-2vuosi maksimi,rymä-vertaistuki terapiaa.Ja samaan aikaan myös lääkkeen kans yksilö terapia esim. Voit työntää analyysisi jonnekin hyvin syvälle..Ne ovat meinaan juuri sieltä.Mä olen kokenut todella kovia,oikeastaan kaiken ja selvinnyt todella hienosta.Olen kokenut perheväkivaltaa,(elänyt kuin keskitys leirillä)olen ollut koulukiusattu,minulla on sydän vika,pahoinpiteleviä poikaystävia,yksinäisyyttä,bulimian,2 aborttia hyvin nuorena,monta seksuaalista hyväksikäyttöä ja raiskausta,sairauksia krooniisia tulehduksia,ylipainoa yli 20 kiloa,eli kaikkea ihan tarpeeksi.eli ota sä vaan vaarista neuvo.Kaiki tulisi lääkitä muttei liikaa..Ja tarkoitan etä liian löyhästi määrätään mielialalääkeitä.Se ei ole hormoonivika ja aivot ovat kuin tietokone,rekisteröivät kaiken tiedon välittömästi ja tallentavat.En ole mustavalkonen vaan realistinen.Turha kertoa mitään lääkkeistä HEI söin 8 vuotta vaikka mitä merkkiä kokeiltiin,se on aika pitkä aika eli minulla varmasti on kokemusta.Epäilen sitä älyn tuloa.Jos olet noin typerä että et ymmärrä päivän selviä asioita.:)Suomalainen sisu on ollut ja on erittäin hienio asia,eikä sitä pidä koskaan unohtaa.Sehän tarkoittaisi ettet kunnioittasi isovanhempiasi ja heidän vanhempia ja heidän...enen vanhaan ei ollut kaikkea,oli köyhyyttä ja kaikkea muuta hankalaa.Ja silti ihmiset selvisivät..Meidän pitää ottaa mallia,meidän isovanhemmilta.juttele vaikka vanhemman sukupolven kanssa niin voit vaikka viisastua ja ymmärtää mitä elämä voi todella olla.Kyllä pitää keskittyä tulevaan,muttei koskaan unohtaa mitä elämä voisi olla.Meidän ja Lääkäreiden pitää opikella tietämään paljon asiota,myös tästä aiheesta mikä koskettaa nykypäivänä todella monia.Ja tutkia asiaa ja kehittää menetelmiä esim ryhmä ja terapia muotoja-Eli ei missään nimessä pidä sanoa ettei meidän tartte tiätää kaikkea kaikesta.Ei kaikesta,mutta tästä aiheesta kyllä ja menetelmiä pitää vaan alkaa työstään ja kehittään.Resursseja pitää alkaa löytymään.JA MEIDÄN IHMISTEN PITÄÄ ALKAA VAATIA ETTÄ LÖYTYY.KOSKA TÄMÄ ON KOHTA VAKAVA KANSANSAIRAUS..ja joka on suurin asia tällä hetkellä jonka vuoksi ihmiset jäävät pois työelämästä.eikö se kerro valtiolle jotain,että ehä resursseja pitää lisätä..Tiedän sähköhoidosta ei tartte googleettaa..tekee zombieksi vähitellen.Hyvää aamun jatkoa...:)
- marja10
taas? kirjoitti:
Viestistäsi saan sen kuvan että olet lääkelobbari (jonkun lääkeyhtiön palkkaama), tai muuten vaan koululääketieteen edustaja. Oikeasti aika harva hyötyy masennuslääkkeistä siten että haittavaikutukset eivät ole suurempia kuin hyödyt.
Sähköshokkihoitoa en suosittele kenellekään, se tuhoaa aivoja.Kyllä vain.Olet samalla aaltopituudella, kiva:)
Hyvää aamun jatkoa. - Ihan täyttä "asiaa"
marja10 kirjoitti:
Non niin psykiati,lääkäri,lääkelobbari,saatko hyvät provikat lääkkeistä?.Kalliimathan niistä makssaa jopa 900e kuukaudessa..Lue mitä vastasin aiemmin niin ymmärrät hieman enemmän.Äläkä analysoi minua..Se on paha tapa teillä lääkkiksen käyneillä..Monesti johdatatte harhaan..esim minä olen muka masentunut vielä...mutta en enään kun jätin lääkkeen pois..ja olin jo hyvin parantunut ennen kun lopetin.mutta diagnoosit kun sattuvat menevän välillä todella metsään.Siinä on vihaa mun tekstissä koska lääkärit eivät aina ymmärrä mitä tekevät..Olen nähnyt niin paljon..Ne oireet kannattaa valita hetkellisesti muttei pysyvästi..ja yrittää mahdollisimman piaan esim 1-2vuosi maksimi,rymä-vertaistuki terapiaa.Ja samaan aikaan myös lääkkeen kans yksilö terapia esim. Voit työntää analyysisi jonnekin hyvin syvälle..Ne ovat meinaan juuri sieltä.Mä olen kokenut todella kovia,oikeastaan kaiken ja selvinnyt todella hienosta.Olen kokenut perheväkivaltaa,(elänyt kuin keskitys leirillä)olen ollut koulukiusattu,minulla on sydän vika,pahoinpiteleviä poikaystävia,yksinäisyyttä,bulimian,2 aborttia hyvin nuorena,monta seksuaalista hyväksikäyttöä ja raiskausta,sairauksia krooniisia tulehduksia,ylipainoa yli 20 kiloa,eli kaikkea ihan tarpeeksi.eli ota sä vaan vaarista neuvo.Kaiki tulisi lääkitä muttei liikaa..Ja tarkoitan etä liian löyhästi määrätään mielialalääkeitä.Se ei ole hormoonivika ja aivot ovat kuin tietokone,rekisteröivät kaiken tiedon välittömästi ja tallentavat.En ole mustavalkonen vaan realistinen.Turha kertoa mitään lääkkeistä HEI söin 8 vuotta vaikka mitä merkkiä kokeiltiin,se on aika pitkä aika eli minulla varmasti on kokemusta.Epäilen sitä älyn tuloa.Jos olet noin typerä että et ymmärrä päivän selviä asioita.:)Suomalainen sisu on ollut ja on erittäin hienio asia,eikä sitä pidä koskaan unohtaa.Sehän tarkoittaisi ettet kunnioittasi isovanhempiasi ja heidän vanhempia ja heidän...enen vanhaan ei ollut kaikkea,oli köyhyyttä ja kaikkea muuta hankalaa.Ja silti ihmiset selvisivät..Meidän pitää ottaa mallia,meidän isovanhemmilta.juttele vaikka vanhemman sukupolven kanssa niin voit vaikka viisastua ja ymmärtää mitä elämä voi todella olla.Kyllä pitää keskittyä tulevaan,muttei koskaan unohtaa mitä elämä voisi olla.Meidän ja Lääkäreiden pitää opikella tietämään paljon asiota,myös tästä aiheesta mikä koskettaa nykypäivänä todella monia.Ja tutkia asiaa ja kehittää menetelmiä esim ryhmä ja terapia muotoja-Eli ei missään nimessä pidä sanoa ettei meidän tartte tiätää kaikkea kaikesta.Ei kaikesta,mutta tästä aiheesta kyllä ja menetelmiä pitää vaan alkaa työstään ja kehittään.Resursseja pitää alkaa löytymään.JA MEIDÄN IHMISTEN PITÄÄ ALKAA VAATIA ETTÄ LÖYTYY.KOSKA TÄMÄ ON KOHTA VAKAVA KANSANSAIRAUS..ja joka on suurin asia tällä hetkellä jonka vuoksi ihmiset jäävät pois työelämästä.eikö se kerro valtiolle jotain,että ehä resursseja pitää lisätä..Tiedän sähköhoidosta ei tartte googleettaa..tekee zombieksi vähitellen.Hyvää aamun jatkoa...:)
No jos nyt kerta välttämättä haluat tahaltesi joka asiaa vääristää niin tässäpä sinulle:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Analyysi
(Tuskin sinä oikeasti noin tyhmä voit olla, ethän?)
Ja onko se minun tyhmyyttäni, että sinä itse luulet minun tuntevani tältä palstalta jokaisen ihmisen ja tietäväni mitä he ovat kokeneet? Olenko mielestäsi ajatustenlukija?
Etpä kertonut ensimmäisessä viestissä mitään kokemuksistasi. Aloitit vain vihamielisen ketjun lääkkeitä vastaan.
Mitä mieltä muuten olet? Oikeuttaako nuo kokemuksesi sitten riehumaan silmittömästi esimerkiksi tällä palstalla?
Voit olla varma, että melkeinpä joka kymmenes kenet kaupungilla kohtaat, on kokenut jotain samaa noista mitä sinä olet. Silti ne siinä tallustelevat vielä ja ovat kiitollisia.
Et ehkä mahda noille kokemuksillesi mitään, mutta ne ovat menneitä. Mikset keskity tulevaan? Ainut mille mahdat, on ylipainosi.
Ja mielestäni on kohtuutonta verrata omaa asemaansa keskitysleirillä olleisiin ihmisiin. Varmaan itsekin tämän älyät jos yhtään älyä sinulle on suotu.
Kyllähän noita isovanhempia kunnioittaisi vielä enemmänkin jos vain elossa olisivat. Nyt on tämä sukupolvi ja tähän keskitytään. Mitä siitä tulisi jos kaikki ihmiset jäisivät jatkuvasti roikkumaan entisiin asioihin ja itkisivät tuolla ihmisten ilmoilla ja kaikkeen vedottaisiin aina sisulla?
Onko sinulla sitä sisua vai miksi ryvet itsesäälissä?
Minusta tuntuu, että juuri sinulla on tämä tyhmyys saanut vallan. Ja niinhän sinä viestissäsikin kerroit, että lääkitys hidastaa ajatusten juoksuasi.
Ensinnäkin luulet tietäväsi minun elämästäni ja älykkyydestäni jotain ja kun kirjoittelet omastasi julkiselle foorumille niin oletat ettet tule saamaan mitään palautetta takaisin, niinkö?
Sellaisen käsityksen saa, että vain sinulla on oikeus masentua ja sinua tulisi sääliä.
Huomionhakuisuus tässä on pointtina.
Hmm, masennus on vakava kansansairaus muttei kuitenkaan ole "aivojen hormoonivika"?
Kuten itse totesit.
Heh, tähän väliin pakko nauraa. - Marja10
Ihan täyttä "asiaa" kirjoitti:
No jos nyt kerta välttämättä haluat tahaltesi joka asiaa vääristää niin tässäpä sinulle:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Analyysi
(Tuskin sinä oikeasti noin tyhmä voit olla, ethän?)
Ja onko se minun tyhmyyttäni, että sinä itse luulet minun tuntevani tältä palstalta jokaisen ihmisen ja tietäväni mitä he ovat kokeneet? Olenko mielestäsi ajatustenlukija?
Etpä kertonut ensimmäisessä viestissä mitään kokemuksistasi. Aloitit vain vihamielisen ketjun lääkkeitä vastaan.
Mitä mieltä muuten olet? Oikeuttaako nuo kokemuksesi sitten riehumaan silmittömästi esimerkiksi tällä palstalla?
Voit olla varma, että melkeinpä joka kymmenes kenet kaupungilla kohtaat, on kokenut jotain samaa noista mitä sinä olet. Silti ne siinä tallustelevat vielä ja ovat kiitollisia.
Et ehkä mahda noille kokemuksillesi mitään, mutta ne ovat menneitä. Mikset keskity tulevaan? Ainut mille mahdat, on ylipainosi.
Ja mielestäni on kohtuutonta verrata omaa asemaansa keskitysleirillä olleisiin ihmisiin. Varmaan itsekin tämän älyät jos yhtään älyä sinulle on suotu.
Kyllähän noita isovanhempia kunnioittaisi vielä enemmänkin jos vain elossa olisivat. Nyt on tämä sukupolvi ja tähän keskitytään. Mitä siitä tulisi jos kaikki ihmiset jäisivät jatkuvasti roikkumaan entisiin asioihin ja itkisivät tuolla ihmisten ilmoilla ja kaikkeen vedottaisiin aina sisulla?
Onko sinulla sitä sisua vai miksi ryvet itsesäälissä?
Minusta tuntuu, että juuri sinulla on tämä tyhmyys saanut vallan. Ja niinhän sinä viestissäsikin kerroit, että lääkitys hidastaa ajatusten juoksuasi.
Ensinnäkin luulet tietäväsi minun elämästäni ja älykkyydestäni jotain ja kun kirjoittelet omastasi julkiselle foorumille niin oletat ettet tule saamaan mitään palautetta takaisin, niinkö?
Sellaisen käsityksen saa, että vain sinulla on oikeus masentua ja sinua tulisi sääliä.
Huomionhakuisuus tässä on pointtina.
Hmm, masennus on vakava kansansairaus muttei kuitenkaan ole "aivojen hormoonivika"?
Kuten itse totesit.
Heh, tähän väliin pakko nauraa.Painu vaan sinne lääkefirmaasi töihin ja pysy siellä!!En oleta että tiedät tai tunnet mitään..
En riehu vaan kerron,ja haluan auttaa,toisin kuin eräät..Tiedän että jokainen on varmasti kokenut noista omista jotain tai monia,Mutta koeapa ne kaikki,ja Tule sitten mussuttelemaa..idioottimaisia juttujasi.Tiedätkö että vähemmästäkin voi aivot tuhoutua lopullisesti?Keskityn nyt tulevaan,mutta haluan vain kertoa ja auttaa muita,koska minulla on pitkä kokemus takana,masennusta,paniikkihäiriöitä,ja kaikkea muuta.Jos ei voi pesseytyä,syödä,tai liikkua omassa kodissaan ja jatkuvasti pahoinpidellään,NIIN EIKÖ SE OLE AIKA SAMA ASIA,OLI VERRANNOLLISTA ÄLYKKÖ?VITUN IDIOOTTI!!!SEN KYLLÄ HUOMAA ETTET OLE KESKUSTELLUT VANHEMPIEN JA VIISAMPIEN KANSSA...KYLLÄ PITÄÄ KESKITTYÄ TULEVAAN,MUTTEI UNOHTAA, MITÄ ELÄMÄ VOI OLLA.SE TEKEE ONNELLISEKSI KUN AJATTELEE,ETTÄ ASIAT VOISI OLLA VIELÄ HUONNOMMINKIN..JA LAITA NE VITUN ITSESÄÄLISI PERSEESESI!!!oletko muuten mies vai nainen?tunteiden purkaminen auttaa parantuun,ihmisillä jotka ovat avoimempia,ja ilmaisevat tunteita on vähemmän mieli ongelmia..Tiesitkö kusipää??En ole olettanut tai väittäny tietäväsi elämästäsi mitään.Kaikilla ON OIKEUS KAKKEEN.JA JOS JOKAINEN MASENNUS OLISI HORMOONI VIKA,NIIN MIKSEI MASENNUSTA HOIDETA SITTEN HORMOONI HOIDOLLA,TASOTTAVALLA?Mee sinne lääkefirmaan naimaan niitten lääkkeitesi kanssa! - olen hyötynyt.
taas? kirjoitti:
Viestistäsi saan sen kuvan että olet lääkelobbari (jonkun lääkeyhtiön palkkaama), tai muuten vaan koululääketieteen edustaja. Oikeasti aika harva hyötyy masennuslääkkeistä siten että haittavaikutukset eivät ole suurempia kuin hyödyt.
Sähköshokkihoitoa en suosittele kenellekään, se tuhoaa aivoja.........
- sinä kyllä riehut.
Marja10 kirjoitti:
Painu vaan sinne lääkefirmaasi töihin ja pysy siellä!!En oleta että tiedät tai tunnet mitään..
En riehu vaan kerron,ja haluan auttaa,toisin kuin eräät..Tiedän että jokainen on varmasti kokenut noista omista jotain tai monia,Mutta koeapa ne kaikki,ja Tule sitten mussuttelemaa..idioottimaisia juttujasi.Tiedätkö että vähemmästäkin voi aivot tuhoutua lopullisesti?Keskityn nyt tulevaan,mutta haluan vain kertoa ja auttaa muita,koska minulla on pitkä kokemus takana,masennusta,paniikkihäiriöitä,ja kaikkea muuta.Jos ei voi pesseytyä,syödä,tai liikkua omassa kodissaan ja jatkuvasti pahoinpidellään,NIIN EIKÖ SE OLE AIKA SAMA ASIA,OLI VERRANNOLLISTA ÄLYKKÖ?VITUN IDIOOTTI!!!SEN KYLLÄ HUOMAA ETTET OLE KESKUSTELLUT VANHEMPIEN JA VIISAMPIEN KANSSA...KYLLÄ PITÄÄ KESKITTYÄ TULEVAAN,MUTTEI UNOHTAA, MITÄ ELÄMÄ VOI OLLA.SE TEKEE ONNELLISEKSI KUN AJATTELEE,ETTÄ ASIAT VOISI OLLA VIELÄ HUONNOMMINKIN..JA LAITA NE VITUN ITSESÄÄLISI PERSEESESI!!!oletko muuten mies vai nainen?tunteiden purkaminen auttaa parantuun,ihmisillä jotka ovat avoimempia,ja ilmaisevat tunteita on vähemmän mieli ongelmia..Tiesitkö kusipää??En ole olettanut tai väittäny tietäväsi elämästäsi mitään.Kaikilla ON OIKEUS KAKKEEN.JA JOS JOKAINEN MASENNUS OLISI HORMOONI VIKA,NIIN MIKSEI MASENNUSTA HOIDETA SITTEN HORMOONI HOIDOLLA,TASOTTAVALLA?Mee sinne lääkefirmaan naimaan niitten lääkkeitesi kanssa!Huomaatko itse?
- fiksu kirjoitus
Marja10 kirjoitti:
Painu vaan sinne lääkefirmaasi töihin ja pysy siellä!!En oleta että tiedät tai tunnet mitään..
En riehu vaan kerron,ja haluan auttaa,toisin kuin eräät..Tiedän että jokainen on varmasti kokenut noista omista jotain tai monia,Mutta koeapa ne kaikki,ja Tule sitten mussuttelemaa..idioottimaisia juttujasi.Tiedätkö että vähemmästäkin voi aivot tuhoutua lopullisesti?Keskityn nyt tulevaan,mutta haluan vain kertoa ja auttaa muita,koska minulla on pitkä kokemus takana,masennusta,paniikkihäiriöitä,ja kaikkea muuta.Jos ei voi pesseytyä,syödä,tai liikkua omassa kodissaan ja jatkuvasti pahoinpidellään,NIIN EIKÖ SE OLE AIKA SAMA ASIA,OLI VERRANNOLLISTA ÄLYKKÖ?VITUN IDIOOTTI!!!SEN KYLLÄ HUOMAA ETTET OLE KESKUSTELLUT VANHEMPIEN JA VIISAMPIEN KANSSA...KYLLÄ PITÄÄ KESKITTYÄ TULEVAAN,MUTTEI UNOHTAA, MITÄ ELÄMÄ VOI OLLA.SE TEKEE ONNELLISEKSI KUN AJATTELEE,ETTÄ ASIAT VOISI OLLA VIELÄ HUONNOMMINKIN..JA LAITA NE VITUN ITSESÄÄLISI PERSEESESI!!!oletko muuten mies vai nainen?tunteiden purkaminen auttaa parantuun,ihmisillä jotka ovat avoimempia,ja ilmaisevat tunteita on vähemmän mieli ongelmia..Tiesitkö kusipää??En ole olettanut tai väittäny tietäväsi elämästäsi mitään.Kaikilla ON OIKEUS KAKKEEN.JA JOS JOKAINEN MASENNUS OLISI HORMOONI VIKA,NIIN MIKSEI MASENNUSTA HOIDETA SITTEN HORMOONI HOIDOLLA,TASOTTAVALLA?Mee sinne lääkefirmaan naimaan niitten lääkkeitesi kanssa!No nytpä sinä herneen vedätit nenääsi oikein pahemman kerran.
Ei millään pahalla, mutta uskottavuutesi meni sen saman tien. Vai olikohan sitä edes alusta lähtienkään?
Onko tuo numero perässäsi oma ikäsi?
Et väitä, että tunnet minua. Kumma kun olet jostain syystä vetänyt johtopäätöksen, että olen lääkefirmassa töissä? Ei sinne päinkään!
No itseasiassa olen kyllä kokenut juu samaa, silti pysyttelen asialinjoilla ja ajattelen tulevaa. En menneitä. En koe olevani mitenkään etuoikeutettu, koska olen tuntenut masennusta. Päinvastoin.
Vaikka asia olisi miten verrannollista, et osannut antaa oikeaa vertauskuvaa. Keskitysleirillä ruoka ei ollut itsestäänselvyyttä, kuten sinulla kaikella järjellä päätellen oli, sinua ei koskaan uhannut kaasukammio uskosi/ihonvärisi/seksuaalisuutesi/mielenterveytesi jne. vuoksi.
Kyllä huomaa, ettet ole kiitollinen mistään ja puhut mitä elämä VOISI olla. Et selvästikään seiso sanojesi takana. Puhut vain mitä sylki suuhun tuo. Näinollen koko ketjusi ja sen todenperäisyys alkaa epäilyttämään, mutta eipä se minun asiani olekaan.
Räyhäät täällä vain muka masentuneena ja intoa ja tunnetta tuntuu ainakin löytyvän minun viesteihini vastatessa.
(Joidenkin vakavasti masentuneidenhan on vaikea kokea edes tunteita, olivat ne sitten positiivisia tai negatiivisia). Siinä mielessä sinulla on asiat hyvin.
Aijaa, tunteiden ilmaiseminen auttaa parantumaan? Kappas kummaa, olin aina pienenä liiankin herkkä. Annoin itkun tulla koulussakin ja ilmaisin vahvasti mielipiteeni, mutta masennustapa on koettu.
Onko sinulla jotain empiirisiä tutkimustuloksia aiheesta? :D
Aivoja ei yksinkertaisesti hoideta hormooneilla, koska usein masennus johtuu aivojen VÄLITTÄJÄAINEIDEN toiminnallisesta häiriöstä, ei hormooneista.
Tietysti on myös tapauksia joissa masennus ja muut mielenterveydelliset häiriöt voivatkin johtua jostain hormonaalisesta vajauksesta, joka meneekin sitten enemmän neurologian puolelle, mutta kun tämä nykyteknologia ei vielä ihan niin kehittynyttä ole.
Ja btw, tämä oli sitten viimeinen vastaukseni, sillä eipä tuo edellinenkään viestisi järin todesta otettava ollut.
Yritä selvittää pääsi. - heips!
fiksu kirjoitus kirjoitti:
No nytpä sinä herneen vedätit nenääsi oikein pahemman kerran.
Ei millään pahalla, mutta uskottavuutesi meni sen saman tien. Vai olikohan sitä edes alusta lähtienkään?
Onko tuo numero perässäsi oma ikäsi?
Et väitä, että tunnet minua. Kumma kun olet jostain syystä vetänyt johtopäätöksen, että olen lääkefirmassa töissä? Ei sinne päinkään!
No itseasiassa olen kyllä kokenut juu samaa, silti pysyttelen asialinjoilla ja ajattelen tulevaa. En menneitä. En koe olevani mitenkään etuoikeutettu, koska olen tuntenut masennusta. Päinvastoin.
Vaikka asia olisi miten verrannollista, et osannut antaa oikeaa vertauskuvaa. Keskitysleirillä ruoka ei ollut itsestäänselvyyttä, kuten sinulla kaikella järjellä päätellen oli, sinua ei koskaan uhannut kaasukammio uskosi/ihonvärisi/seksuaalisuutesi/mielenterveytesi jne. vuoksi.
Kyllä huomaa, ettet ole kiitollinen mistään ja puhut mitä elämä VOISI olla. Et selvästikään seiso sanojesi takana. Puhut vain mitä sylki suuhun tuo. Näinollen koko ketjusi ja sen todenperäisyys alkaa epäilyttämään, mutta eipä se minun asiani olekaan.
Räyhäät täällä vain muka masentuneena ja intoa ja tunnetta tuntuu ainakin löytyvän minun viesteihini vastatessa.
(Joidenkin vakavasti masentuneidenhan on vaikea kokea edes tunteita, olivat ne sitten positiivisia tai negatiivisia). Siinä mielessä sinulla on asiat hyvin.
Aijaa, tunteiden ilmaiseminen auttaa parantumaan? Kappas kummaa, olin aina pienenä liiankin herkkä. Annoin itkun tulla koulussakin ja ilmaisin vahvasti mielipiteeni, mutta masennustapa on koettu.
Onko sinulla jotain empiirisiä tutkimustuloksia aiheesta? :D
Aivoja ei yksinkertaisesti hoideta hormooneilla, koska usein masennus johtuu aivojen VÄLITTÄJÄAINEIDEN toiminnallisesta häiriöstä, ei hormooneista.
Tietysti on myös tapauksia joissa masennus ja muut mielenterveydelliset häiriöt voivatkin johtua jostain hormonaalisesta vajauksesta, joka meneekin sitten enemmän neurologian puolelle, mutta kun tämä nykyteknologia ei vielä ihan niin kehittynyttä ole.
Ja btw, tämä oli sitten viimeinen vastaukseni, sillä eipä tuo edellinenkään viestisi järin todesta otettava ollut.
Yritä selvittää pääsi.Oletpa visikäs,okein sanaseppo.Tunteiden ilmaiseminen auttaa kyllä pysymään terveenä,en tarkottanu pelkkää pillittämistä.Ota mallia esim.Espanjalaisista,Italialaisista...Onko siellä yhtä paljon masennusta kuin Suomessa/Pohjoismaissa,tai itsemurhia?Ei todellakaan..Kyllä,se on tutkittu juttu...pikku nero..Joo kyllä olen kymmenen,mistä arvasit...Vakavasti masentuneiden on vaikea kokea tunteita,kossa he ovat lääke pöllyissä jotka estävät tuntemasta normaalisti..Olen,havannoinut sen nyt kun olen lopettanut.Ja hienosti menee,ruokahalukin on normaalisoitunut,ja laihtumaankin olen alkanut:)Välittäjäaineisiin puuttuminen lääkkeillä pitkällisesti,ei ole oikea vaihtoehto..Estävät aivoja normaalisoitumasta.Olet oikeasssa ettei teknologia ole juurikaan kehittyny,tässä aiheessa.Mutta maalaisjärjelläkin pääsee pitkälle..:)Oikein hyvät jatkot sinulle..Ja kiva kun et enään vastaa,koska ollaan aika paljon eri aaltopituuksilla:)Vaikka oletkin kokenut paljon..ongelmia ehkä myös..
- Vaan SYDÄMELLÄ.
Kun ihminen lopettaa itsensä pakottamisen ja piinaamisen > joka on turhaa, niin mieli paranee.
Elää itsensä kanssa realistisesti >
Ei tuijota ?LILJUSTEN rahanippuja? vaan elää jaksamisensa rajat tiedostaen. Kun sydän ja sielu sitten HELTYY, huomaa että jaksaa vaikka mitä.
Sosiaalinen kanssakäyminen erityisen tärkeää.
VERTAISRYHMÄT.
Luonnon läheisyys.
pS. EI NÄYTTELEMISTÄ BMW;llä. Uhoamista.
Eikähän ne ole huonompiosaisilta riistetyllä rahalla hankittuja?- marja10
Olet ihanan taiteellinen budha:)
- etsimässä..
Oon ihan samaa mieltä siitä, että ne lääkkeet eivät poista muuta kuin oireet, ei masennuksen syytä ja kun lääkitys loppuuu niin masennus pahenee, koska syille ei ole tehty kenties yhtään mitään. Jutteluapu olis ihan se paras apu, ja oman käyttäytymisen tai ajatusmallien muokkaaminen itselle edullisemmaksi. Itsestäni tiedän, että oma masennukseni alkoi erosta, jatkui uudessa suhteessa kun on ollut niin huono kommunikaatio ja epäluottamusta, työttömyydestä, yksinäisyydestä ja nyt viimeisimpänä myös ulkomailla olosta. Syyt on siis selvillä, kun tietäisi mitä pitäisi tehdä. Lääkettä syön nyt toistamiseen ja näin kuukauden syöneenä näen että annosta pitäis nostaa, mutta en nosta. Olen ajatellut antaa masennukselle kyytiä ja lakata syömästä lääkkeitä. Etsin terapeuttia parhaillaan. Lääke auttoi pahimmasta ahdistuksesta ja pakkoajatuksista eteenpäin, nyt tilanne on jämähtänyt paikalleen ja samat oireet alkoi uusiksi. Silläkö pitäisi nyt mennä eteenpäin että annosta vaan ylöspäin ja masennuksen syyt jää hoitamatta. Yritän omaa apua, luen kirjallisuutta, nettiä, palaan lapsuuden traumoihin jne, ammattituen puutteessa. Tästä kaikesta kärsin minä, parisuhde ja kaikki muut läheiset joille olen taakaksi tuskaisuudessani. Silti en halua pitäytyä loppuelämääni jonkin lääkken varassa. Olenhan tullut toimeen ilman niitä tähänkin saakka, vaikka masennusjaksoja on ollut ennenkin. En tosin muista että läheskään niin tuskaisia kuin tänä päivänä. Myöskin ihmissuhde siis se edellinen oli niin ihana, että voin päivittäin vain hyvin ja olin onnellinen. Kyllä näin jälkikäteen harmittaa kun ero tuli..Mutta siis en suosittele lääkkeitä pidemmän päälle, kun näitä tarinoita lueskelee niin vaikka ihminen olis syönyt niitä sen 8v niin ei se masennus tai ahdistus mihinkään lähde, siellä taustalla se on ja pukkaa uudestaan esiin. Sinulle ketjun aloittaja, on ihan normaalia että vieroitusoireina on aggressiivisuus ja ärtyneisyys, joten jos kovasti risoo niin se saattaa olla ihan norskia. Jos taas tuntuu ettei se ala taukoamaan niin ehkä taustalla on sit joku muukin häiriö. Sisua sinnekin!
- pakallisyhdistyksestä..
Vertaisryhmistä. Niissä mukana hyvinkin koulutettua, pitkän työuran kayneitä.
Siis ihan tasokkaita ryhmiä.
KESKUSTELU AUTTAA !
http://www.mtkl.fi/jasenyhdistykset/paikallisyhdistykset/ - Marja10
Moipis! Nyt kaikki on ok,oon kattellu jo työpaikkaakin..Niin kauanko olet syönyt lääkeitä?Oletko kokeillut ryhmä terapiaa.Mistä päin oot?
- Marja10
Marja10 kirjoitti:
Moipis! Nyt kaikki on ok,oon kattellu jo työpaikkaakin..Niin kauanko olet syönyt lääkeitä?Oletko kokeillut ryhmä terapiaa.Mistä päin oot?
Ja onhan sinulla ystäviä/sukulaisia?Avoimuus on tosi tärkeää ja se että voi keskustella tunteistaan,esim sukulaisten,kavereiden kanssa,PUHUMINEN ON PARAS HOITOKEINO JA TUNTEIDEN NÄYTTÄMINEN:)
- sonja.
No HYVÄ! Toivotan sinulle tsemppiä ja onnea.
Jos vierotusoireet hermostuttavat, niin hae apteekista b-vitamiinia hermoihin...ja mäkikuisman pitäisi auttaa masennukseen, jos sitä on, MUTTA se heikentää e-pillereiden tehoa...(jos sellaisia syöt, mutta tuskin syöt - myrkkyähän nekin ovat;)).- Marja10
Kiitoksia..Hyvin on alkanu sujuun.Vähän on vielä kiukkua välillä.Olen kattellut työpaikkaakin..ja jaksan tehdä muutakin kuin vaan nukkua.Samoin sinulle hyviä jatkoja:)
- oletkos miettiny
että maailmassa pärjääkin juuri kaikki tunteettomat psykopaatikot, koska he eivät ikinä koe surua ja hoitavat itseänsä fyysisesti hyvin?
Mieti vaikka kaikkia tyranneja esim Hitler, Hussein ja tämä insesti-isä. Siinähän ovat porskuttaneet vanhoiksi.
Ja kiltit ja hyväsydämiset ihmiset kuolevat ennenaikojaan... Joten kyllä niillä lääkkeillä ja lääketieteellä on todella viisasta parantaa herkemmät tyypit.
Eikä ihmisiä voi verrata eläinmaailmaan, koska eläimiltä nimenomaan puuttuu tunteet, myötätunto.- Marja10
Lu mitä olen kirjottanu vastauksia niin ymmärrät paremmin..Se oli ehkä vähän julmaa eläinmailma vertaus.Mutta toivoisin vaan että ihmiset voisivat olla avoimempia ja ilmasta enemmän kaikkia tunteitaan arkielämässäkin..Eikä pitää liikaa sisällään.Ja olla ystäviä ennemmän toisilleen..kaikille...Lääkeitä kantsii kokeilla jos ei muu auta mutta ei kannata syödä vuosi tolkulla masennuslääkeitä.JA ELÄIMILTÄ EI PUUTU TUNTEET,EIKÄ MYÖTÄTUNTO..Ne tuntevat yllättävän hyvin erilaisia asioita kuten suojelun halua,tyytyväisyyttä,rakkautta,mustasukkaisuutta,ja osaavat olla myötätuntoisiakin.:)Tutustu eläinmailmaan,eläimet on ihania.
- D.a.r.k.s.o.u.l
>esim Hitler, Hussein ja tämä insesti-isä>
No siinäpä onkin oikein hienoja esikuvia..
>Ja kiltit ja hyväsydämiset ihmiset kuolevat ennenaikojaan... >
Kiltit ei todellakaan täällä pärjää.
Pitäisi vissiin järjestää jotain kursseja
joilla poistettaisiin ihmisistä liika kiltteys..
>Eikä ihmisiä voi verrata eläinmaailmaan, koska eläimiltä nimenomaan puuttuu tunteet, myötätunto>
Voi..tavan ihminen ei ole niin kovinkaan kaukana eläimestä.
Mistä muuten tiedät sen mitä eläimet ajattelevat
tai mitä ne tuntevat..?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1751957Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361685Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi81312Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241139Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu561136Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas151015- 59918
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv57903