Kuinka luet Koraania: systemaattisesti eli miten?
Itselläni uusin suomennos on yöpöydällä viimeisimmän Uuden testamentin käännöksen rinnalla.
Koraania olen lueskellut suuran sieltä, toisen täältä. Joskus 80-luvulla kahlasin silloisen suomennoksen läpi kannesta kanteen...
Kuinka luet Koraania?
10
772
Vastaukset
- tusujusuu
Eikös sitä Koraania lueta kuten ihan mitä tahansa satukirjaa? Tällä kertaa ei kuitenkaan ole onneksi kuvia mitä katsoa ja itse tekstikin taitaisi mennä normaalina satukirjana k-18 merkinnän alle.
- koraaninlukija
en suinkaan nielaise suklaakuorrutettua kananbascaa sellaisenaan, vaan halkaisen sen.
..sitten kerron kaikille mita loysin!
Hesekiel 3, 18-21
Siihen on erikoinen syy, -leivos on muslimien tekema! Maailman suurimman mafiapaallikon tekema aivonpesukone.
Lenin ja hitler oli pilipalipoikia siihen verraten. - ja katsomatta mita sisalla on
joka ikisen osan tutkin, vertailen, haistelen
ennenkuin syon.- Ja viela parempaa,
Hesekiel 3,18-21
olen ottanut opikseni! Jumalan aani on se hiljainen aani.. se tahtoo jaada kuulematta maiskutellessa..
http://gamma.nic.fi/~jlindell/muslimi.htm#0
..ikuisuus on pitka aika..kuluta koko melamasi katsoen mihin astut ja mita polkua kuljet! Siitä on yli 40v kun luin koraania 28 suuraan asti. Jossa luki jotenkin tätä tarkoittaen- Nainen on miehen pelto ja mies kylväköön sitä, koska mieleen juolahtaa.
Siihen loppui lukeminen.
Minä määrään oman kehoni lainaamisesta - En ole roskis.- rhese
Minä luen koraania pöntöllä, sen jälkeen pyyhin
siihen perseeni sivu kerrallaan.
(Hyvää paperia, suosittelen.) - Virkamies huoneesta 2332
kalsarit jalassa ja olutta kittaillen.
- VilhoT
Aina paskalla käydessä. Tulee vilkaistua se sivu jolla sitten pyyhin paskat perseestä.
- UskonnotOvatPyllystä
syytä lukea koraania...perseenpyyhkimiseenkin on parempaa,(SUOMALAISTA) paperia olemassa. ;D
- Imaamit
Ei Koraania voi lukea järjestyksessä alkaen suurasta 1 sillä Koraaniin kuuluu sellainen ominaisuus että Jumala muutti (eräät väittävät Jumala "tarkensi) kantaansa moniin asioihin jolloin Koraaniin tuli keskenään ristiriitaisia kohtia ja ajallisesti uudempi määräys kumoaa vanhemman.
Yleisimmin puhutaan Muhammadin Mekan ja Medinan ajoista eli jotta Koraanista saa mitään tolkkua tuleee minimissään Koraania lukea yhdessä Muhammadin elämänkerran kanssa.
Katso tämä youtube video niin saat hyvän historian kertauksen opetuksen miten Koraania tulee lukea
http://tinyurl.com/56nsld- joooooop
eipähän tarvinnut katsoa kuin itse kakkos saatanan naama niin voi lopettaa!!
miten kukaan voi kuvitella että joku länsimaa voisi ymmärtää Koraania tai edes Profeettaa!
pelle olet
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut
Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/2111668Miettimisen aihetta.
Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.1411425- 541153
- 591087
- 721025
Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle
Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva55940- 106932
Just nyt mä
En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman53860- 82840
- 31784