Mistä Primus-kaasua?

Kaasuton

Kuka tietää, missä voisi täyttää tai vaihtaa 2 kiloisen Primus-kaasupullon? Pitääkö lähteä Ruotsiin asti kaasun hakuun? Pullo (sininen) on "stemplattu" pari vuotta sitten joten ihan laillinen kapistus se on.Neuvosta olisin tosi kiitollinen.

10

8402

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • m-a m

      Multa saat sopivasti toisen pullon varapulloksi, jos löydät täyttöpaikan.
      Vaihdoin itse Suomalaiseen versioon.

    • -Pete-

      Itselläni oli vähän sama ongelma. Ennen sain pullot täytettyä Turussa Teboil Aaltosilla, mutta en tiedä nykytilannetta uuden omistajan myötä.

      Turun Sammutinhuollossa saa näitä 2 kg Primuksia vaihdettua, jos oma pullo on ns. vaihtopullo (kyljessä merkintä VP). Itselläni ei ollut ja maksoin väliin ns. vaihtopullomaksun, jolloin sain omat pulloni vaihtopulloiksi ja jatkossa heillä vaihdetuksi.


      Kannattaa huomioida esim. Maarianhaminassa pulloa vaihtaessa, että ruotsalaisissa pulloissa ei ole sitä toista venttiiliä tms. siinä pullon kyljessä, jolloin sitä ei kaasualan yrittäjän mukaan saa Suomessa edes täytettyä.

      • toimivaa järjestelmää?

        Outoa ettei Primus saa hoidettua Suomeen toimivaa vaihtojärjestelmää. Monissa kotimaisissa veneissä esim. ainakin vanhemmissa Sunwindeissa ja kaikissa ruotsalaisisa veneissä on Primus-järjestelmä.


      • JRxxx
        toimivaa järjestelmää? kirjoitti:

        Outoa ettei Primus saa hoidettua Suomeen toimivaa vaihtojärjestelmää. Monissa kotimaisissa veneissä esim. ainakin vanhemmissa Sunwindeissa ja kaikissa ruotsalaisisa veneissä on Primus-järjestelmä.

        ...lakeja: ei kannata aloittaa palvelua, jolle ei ole tarpeeksi asiakkaita. Jos oletamme esim. tuhat veneilijää, joilla olisi Primuksen systeemi (ja tämä luku on varmasti tukevasti yläkanttiin), niin heiltä olisi vuodessa saatavissa ehkä 20 000 - 30 000 euroa brutto vaihtomaksuina. Sillä liikevaihdolla ei tosiaankaan mitään kattavaa monen jakelupisteen systeemiä käynnistetä.


    • gasgas

      Mitäs jos vaihtaa kaasupullon kotimaiseen, ja sen primuksen kierrettävän paineenalentaja tämmöiseen Suomalaiseen painoventtiiliversioon.

      • Tässä vinkki

        Oulussa ainakin Toppilan TB:llä täytetään Primuksen kaasupulloja.


    • kaasuton
      • Anteeksi ed. "nimimerk...

      • edellinen kirjoittaja

    • Anonyymi

      Kaasuvalo niminen liike Vantaan Ikean vieressä. Kaasuvalo.fi 36€ vaihto täyteen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3037
    2. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      61
      3021
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2387
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1873
    5. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      83
      1798
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1729
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1586
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      79
      1307
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1270
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      79
      1090
    Aihe