Meitä kiinnostaisi perhekuntana muuttaa sinne Ilomantsin komeisiin maisemiin.
Olemme netissä katselleet kuvia Kuuksenvaaran entisestä koulusta,joka on myytävänä.Etäisyys kuntakeskukseen tuntuu siedettävältä ja rakennukset näyttävät hyväkuntoisilta ja kauniiltakin.Kertokaapa millainen on kylä ympärillä,onko asukkaita minkä verran jne.
Haaveenamme olisi perustaa yritys,mutta mitä kannattaa suunnitella tosissaan ja minkä jättää haaveeksi? Vai luopuako koko ajatuksesta.
Perhekunnassamme on kaksi sairaanhoitajaa,yksi kokki,yksi ravintolaesimies ja yksi sosiaalipuolen ihminen.Ja sen lisäksi kolme poikaa,joista vanhin aloittaa nyt koulun.
Vaihtoehtoina olemme miettineet pitopalvelua,vanhusten ateriapalvelua(kotiruoka),vanhusten ja vammaisten tukipalveluja eli kotiapua siivouksesta aina lääkinnälliseen hoitoon asti.
Millä mallilla kyseiset palvelut kunnassanne tällähetkellä ovat?Voisiko työtä löytyä?
Vai olisiko jotain muuta mitä tällä porukalla voisi yrittää?Tavalliset kuntalaiset tietää asiat ilmeisen hyvin ja puhuvat ainakin suoraan mikä tilanne on.
Jos joku tuntee paremmin tuon Kuuksenvaaran koulukiinteistön,niin kerrohan millaisessa kunnossa se oikein on.
Olemme netissä katselleet kuvia Kuuksenvaaran entisestä koulusta,joka on myytävänä.Etäisyys kuntakeskukseen tuntuu siedettävältä ja rakennukset näyttävät hyväkuntoisilta ja kauniiltakin.Kertokaapa millainen on kylä ympärillä,onko asukkaita minkä verran jne.
Haaveenamme olisi perustaa yritys,mutta mitä kannattaa suunnitella tosissaan ja minkä jättää haaveeksi? Vai luopuako koko ajatuksesta.
Perhekunnassamme on kaksi sairaanhoitajaa,yksi kokki,yksi ravintolaesimies ja yksi sosiaalipuolen ihminen.Ja sen lisäksi kolme poikaa,joista vanhin aloittaa nyt koulun.
Vaihtoehtoina olemme miettineet pitopalvelua,vanhusten ateriapalvelua(kotiruoka),vanhusten ja vammaisten tukipalveluja eli kotiapua siivouksesta aina lääkinnälliseen hoitoon asti.
Millä mallilla kyseiset palvelut kunnassanne tällähetkellä ovat?Voisiko työtä löytyä?
Vai olisiko jotain muuta mitä tällä porukalla voisi yrittää?Tavalliset kuntalaiset tietää asiat ilmeisen hyvin ja puhuvat ainakin suoraan mikä tilanne on.
Jos joku tuntee paremmin tuon Kuuksenvaaran koulukiinteistön,niin kerrohan millaisessa kunnossa se oikein on.
Vastaukset 12
Vanhimmat
En tunne kuuksenvaaran kolulukiinteistöä mutta arvele sen olevan yhtä hyvässä kunnosa kuin muutkin entiset koulut sillä aikoinaan ne rakennettiin hirsirungolle ja niistä pidettiin huolta mm vesikaton tiiviyden varmistamisella peltikatoin.
Mie en enää ole ilomantsilaien mutta toivotan kaikki uudet tervetulleeksi ilomantsiin sillä tuo paikkakunta tarvitsee ns uutta verta, uusia tuulia ja ajatuksia muusta maailmasta!
Otapa elokuun alussa kuntaan yhteyttä, niin saat tarkempaa tietoa ( ovat heinäkuun lomalla), mutta sen tiedän, että koulu on hyvässä kunnossa. Tingi hinnasta, ei ole ollut yhtään tarjousta.
Laittakaa koulun tiloihin yritys, sillä kaikkia Teidän ajattelemia yrityksiä tarvitaan.
- pitopalvelulle tilaa, sillä sehän voisi toimia myös vanhusten ruokapalveluna,
- siivouspalveluja tarvitaan, kunhan on pakettiautollinen yksikkö, niin kylilläkin voi käydä
- sairaanhoidossa löytynee töitä
- ja kotihoidolle on aina yrittäjille tarvetta
- voisitte laittaa kotitalouksia palvelevan monitoimiyrityksen, jolloin tulisivat siivoukset, pikkuremontit, pihanhoidot jne. hoidettua ja kotitalousvähennys auttaisi ostajia
- tulkaa käymään 16.7. Ilomantsissa, silloin on mökkitapahtuma torilla ja koolla tuhat mökkiläistä, vois löytyä jo asiakkaita ja kun käytte Ilomantsin Omakotiyhdistyksen teltalla voitte kysellä lisää.
Tervetuloa !
Uskoisin, että kun tarjoatte Kuuksenvaaran kiinteistöstä 80.000 €, koulu vaihtaa omistajaa, kun kerrotte, että se tulee yrityskäyttöön ja työllistää heti 3-5 henkilöä.
Ja kun laitatte maalämmön, jonka hinta noin suurelle kiinteistölle on 20.000-30.000 € on kiinteistön hankintakulut vasta noin 100.000 €.
( sillä summallahan ei saa 2 h isompaa esim. Joensuusta).
-Yritysasiassa ottakaa kunnanjohtaja Markku Lapppalaiseen ja elinkeinoasioita hoitajaan Pertti Jaakonahoon yhteyttä niin pääsette neuvottelemaan yritysasioista.
-Ja Leader-rahoitusta voitte hakea myös. Puhukaa siitä Unto Pirisen kanssa niin tulee paperityö hoidettua.
* Täällä joku jo ehti sanoa, että käykää 16.7. Ilomantsin torilla mökkipäivässä. Se kannattaa kyllä toteuttaa ja samalla käydä Kuuksenvaaran tiloja katsomassa.
Iso kiitos jokaiselle vastaajalle.Tuntuu,että olette oikeasti innostuneita suunnitelmistamme.
Hienoa,että kiinteistö on niin hyvässä kunnossa ja tinkiä kyllä osataan.
Valitettavasti meillä ei ole mahdollisuutta tulla mökkipäiville heinäkuun puolessavälissä,sillä ainoastaan minä olen silloin vapailla,muut työntouhussa.Miehet kiinni erilaisten tapahtumien kokkaus ja ravintolatöissä.Ja miesten sitä on oltava asioista tarkemmin selvää ottamassa.
Mutta nyt meillä on rohkaisu ottaa yhteyttä vaikka kunnanjohtajaan kunhan hän on lomansa pitänyt.
Osaisiko joku kertoa Kuuksenvaaran kyläyhteisöstä mitään? Onko yhtään lapsiperhettä ja muuta sellaista.Harrastuksiinhan sieltä ei mahdoton matka kylälle ole.
Ja sen jo olemme kokeneet että teillä on siellä upea uimahalli,järvien rannat,hiihtoladut,ainutlaatuinen ortodoksikirkko ja ennekaikkea kaunis luonto antimineen.Ja aivan ilmeisesti mukavat ihmiset!
Kelpaa meidän jatkaa haaveittemme asettelua suunnitelmiksi,ehdotelmiksi.
Kuuksenvaarankylä on vanhaa perua ja sen asukkaat ovat ihan tavanilomantsilaisia, mukavia ihmisiä. Nuoriakin on, samoin lapsiperheitä. Kylätoimintaakin ja kun tulee uutta väkeä kylien on aina todettu virkistyvän.
Talkoita tekevät, kuten muillakin kylillä, siistien kyläänsä.
Ja kun tulette mukaan Ilomantsin Omakotitaloyhdistyksen toimintaan, Ilomantsin Urheilijoihin jne. pääsette nopeasti tutuksi laajempaankin joukkoon.
Tervetulleiksi Teidät on jo toivotettu, mutta toivotetaan myös tervetulleiksi upeille kalavesillemme, joista saa muikkua, siikaa, lohta, ahventa, haukea, kuhaa, lahnaa jne. Puhtaat vedet.
Hyvältä kuulostaa,ei voi muuta sanoa!!!
Kalavedet kiinnostavat tietysti perhekunnan miesväkeä vapaa-ajanvietto mielessä ja toki ruokapalveluissa läheltä hankittu puhdas raaka-aine on yksi valtti. Marjoja ja sieniähän sieltä löytyy metsästä varmaan,kun vaan viitsii poimia.Viinimarjapensaita ja juurikaspeltoa voisi mahtua tontillekin.
Nyt keräännymme heti kun mahdollista "yhtiökokoukseen" ja puimme asiaa.
Luulenpa arvaavani oikein,kun sanon,että minut joutilaimpana lähetetään lähiaikoina tutustumismatkalle,katselemaan ja kuulostelemaan ympäristöä vähän vielä epävirallisesti. On tämä niin iso asia, jotta pitää malttaa vaikka kuinka hyvältä tuntuisi.Ja päävastuun kuitenkin ottaa miehet, poikani.
Jos jollakin on sattumoisin tietoa semmoisesta,että kyyditäänkö sieltä Kuuksenkylältä nuo pojankoltiaiset kouluun keskustaan vai jollekin kyläkoululle? Ja tarvittaessa kylältä voisi löytyä ehkä päivähoitopaikka noille pikkujässiköille,jos eivät siinä jaloissa pyöri mukana? Kiva,että kylällä on kaikenikäistä väkeä.Meidän ikäväli on 1v - 50 . Ja joudunpa tunnustamaan,että minä olen se toinen ääripää.
Ilomantsi on vielä aito maalaispitäjä, jossa lähimmäinen huomioidaan. Koulukyydit luonnollisesti pelaavat, samoin ns. kutsutaksi, jolla pääsee autotonkin Pogostalle ja pois.
Kunnan sivuja kun selaat löytyy tietoa lisää ja ihmisille voi soittaa, aina siellä joku on vastaamassa vaikka on loma-aika.
Me olemme asuneet muutettuamme jo yli 15-vuotta ja hyvin menee.
Hei
Koulu on hyväkuntoinen,pari korjattua vesivahinkoa toki ollut viimevuosina,mutta ok,koska nuorisomme siellä vielä toissavuonna oli koulussa.Hienosti remontoitu joten käyttöön voi rakennuksen ottaa välittömästi.Kirkolle ( näin täällä sanomme ) on niin lyhyt matka ,että harrastuksiin ja kaupassa käyntiin ei mene kuin hujaus.Meillä on hyvä kansalaisopisto,musiikkiopisto,näyttämökerho,kuorot ja urheilumahdollisuudet.Ja jos vaan haluatte olla rauhassa,sekin käy.Toisistamme huolehdimme, eikä kaikki ole uteliaisuutta ja kyttäystä vaan ihan normaalia maaseudun tapaa toimia.Karjalaiset ja itä-suomalaiset ovat tällaisia,avoimia ja iloisia.
Tulkaa vaan tänne,ammattinne ovat oikein sopivia ja uskon teidän työllistyvän ja pärjäävän täällä.Päätöstä toki on mietittävä tarkkaan ja varasuunnitelmat tehtävä,mutta rohkeasti vaan toimeen!
Pogostalle alakoululaiset Kuuksenvaarasta menevät,isoon kouluun (meidän mittapuulla )mutta hyvin on ainakin oma koululaisemme joukkoon sopeutunut,joten kouluasian suhteen voitte olla levollisin mielin.
Helpoin tapa tulla tutuksi kanssamme on järjestää vaikka tupaantulijaiset, silloin saavat kaikki tulla tutustumaan teihin ja turha miettiminen:ketähän,mitähän ja miksi jää pois - ja olette muuttuneet meiksi kertarysäyksellä - avoimuus kannattaa..
Ilomantsin kirkonkylää kutsutaan Pogostaksi ja kun mennään Pogostalle silloin mennään Ilomantsin kirkonkylään. Pogosta nimi juontaa aikaan jolloin Ilomantsin Pogosta(verotuspiiri) käsitti koko nykyisen Pohjois-Karjalan alueen ( Kiteetä ja Tohmajärveä lukuunottamatta).
Pogostan nimi otettiin pysyvästi käyttöön ja nykyisin Ilomantsissa on useita Pogosta alkuisia yrityksiä mm. kaksi kertaa viikossa ilmestyvä paikallislehti Pogostan Sanomat.
Eli meillä sanotaan, että menen Pogostalle, olisiko jotain tuotavaa, kun menemme kirkonkylällemme.
Hyvä tietää,että rakennuksessa on ollut vesivahinkoja,että osataan sitten kysellä tarkemmin ja vaatia mittaukset.
Mitään entistä opettajan asuntoahan siinä ei ole, mutta ainakin tuo lapsiperhe asettuisi mahdollisimman pian sinne asumaankin ja ehkä me muutkin.Mutta eipä sieltä Pogostalta tosiaan ole matka eikä mikään.Autot nyt kumminkin on.
Olemme aivan tavallisia ihmisiä ja asumme maalaiskaupngeissa Suomi-neidon toisella lanteella kuin te.
Harrastukset ovat liikkumiseen ja luontoon liittyviä,mutta uusi ympäristö voisi houkutella mukaan uusiin harrastuksiin.
Kouluasia tuntuisi olevan kunnossa ja hyvä,ettei tarvitsisi vaihtaa jatkossakaan koulua, jos aluksi asuisivatkin Pogostalla.
Ja tottakai tupaantuliaiset kuuluisivat asiaan.Pantaisiin pötyä pöytään ja vaikka tanssittaisiin pihalla tai vielä tyhjässä luokassa.Kai sieltä kunnon tanssiorkesteri jostain löytyisi.
Hyvältä tuntuu kuulla,että siellä vielä pidetään huolta toinen toisestaan,täällä ihmiset ovat ehkä luonteeltaan yleensä karumpia ja hiljaisempia,mutta tuntuu että viime vuosina ihmisten itsekeskeisyys on yleisesti lisääntynyt.
Olemme ulospäinsuuntautuneita ja puheliaita ihmisiä koko sakki,että eiköhän sitä tutuiksi tultaisi.Ja toisella miniällaä on sukujuuret rajantakaisessa Karjalassa, että sehän on kai melkein kuin kotiinsa päin muuttais.
Toivoisimme,että myös ne jotka suhtautuvat jostain syystä epäillen suunnitelmiimme, toisivat mielipiteitään esille. Niistä olisi varmasti myös hyötyä.Eli vaikkapa niin,että minkä olettaisitte olevan sen suurimman kopastuskiven?
Kun kukaan ei ilomantsilaisista uskalla vastata niin minä nykyisenä Lieksalaisena vastaan!
1.Muuton ja ja alun jälkeen voi tulla todella erilaista elämää kun väkirikkailla paikoilla.
Alkuun olette innokkaita tutustumaan kaikkiin kuten ihanat ilomantsilaiset teihin. Alkuhuuman jälkeen elämä asettuu omiin kaavoihinsa ja ette tekään kaikille voi olla mieliksi kuten ei kukaan elävässä elämässä toimivissa muissakin kylissä.
Vuoden päästä luokittelette jo itse muita ja muut on tehneet myös teihin tutustumisen jälkeen valintansa haluavatko olla teidän kanssa usein tekemissä vai ei.
Siis normaalia toimintaa kun muutetaan uudelle paikkakunnalle .
Ohjeena antaisin että olkaa kaikille ilomantsilaisille avoimia itse, älkää rasittuko koskaan kylässä tai vieraissa käyjistä, tai ainakin näyttökä sitä .
Antakaa niidenkin naapurien käydä joista ette erityisemmin pidä,sillä sosiaalinen verkosto ilomantsin korvessa täytyy pitää kunnossa .
Avoin ja auttavainen luonne auttaa ja jos ne omaatte saatte elinikäisiä ystäviä.
Jelhistely rahalla pidetään epäsuotavana tai katsomalla paikallisia jotenkin vähempiarvoiseksi kun muita suomen asukkaita.
Jos muutatte niin pistä palstalle ilmoitus sillä voin antaa usean,todella ihanan ihmisen (naisen) osoitteen ilomantsista jotka ovat apunasi muutossa sekä paikkakunnan esittelyssä ym.
Ilomantsin Pogostalla on Piirolan piha, joka on usean yhdistyksen tukikohta. Sieltä löytyy paljon auttavaisia ihmisiä, marttoja, kalevalaisia naisia ym.
Ja kun haluatte hyvää paikkakunnan kalaa, sitä löytyy torilta. Näin pysytte kalanmaussa senkin ajan kun löydätte omat hyvät kalavedet.
Kunnantoimisto on myös täynnä avuliasta väkeä.
Ilomantsissa ei tule hankaluuksia, sillä kun on itse avoin ovat kyläläisetkin.