kertokaas harhaoppiset

miksei kuka vaan voi saarnata syntejä anteeksi noilla teitin sanoilla ? Perustelkaakin hyvin raamatulla nuo väitteet niin mäkin alan uskoa
9437
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

se on loukkaava, vaihda se, niin joku voi vastatakin

Äänestä

...sanoilla saarnata kuka vain, mutta Pyhä Henki siirtyy uskosta uskoon ja sanat ovat kuitenkin vain sanoja.

Äänestä
  • Aioin jo kommentoida , että se on hengen virka, eikä näinollen toimi ilman Pyhän Hengen osallisutta.

    Äänestä

sinulla harhaton oppi? Jos väität, ettei, valehtelet. Kauneus on nimittäin katsojan silmissä. Esimerkiksi roomalaiskatolisen ta vaikkapa vanhauskoisen ortodoksin mielestä edustat mahdollisesti opillisilla käsityksilläsi mitä syvintä harhaoppia.

Äänestä

Mitä järkeä on yleensäkään kysyä yhtään mitään joltain harhaoppiselta ihmiseltä tai sellaisena pitämältään suuremmaltakaan joukolta?

Osaavatko sellaiset perustella asioitaan Raamatulla tai millään muillakaan pyhillä kirjoituksilla?

Typerä kysymys!

Äänestä
  • joka "vain me" harhassa vaeltaa on sokeutunut Raamatun sanalle.

    Äänestä

  • Numismaatikko kirjoitti:

    joka "vain me" harhassa vaeltaa on sokeutunut Raamatun sanalle.

    ...te puhutte???

    Äänestä

Mitä tulee otsikkoon, niin se jo luokittelee vastaajat etukäteen harhaoppisiksi. Miksi siis "harhaoppisten" näkemykset mitään merkitsisi?

No, lestadiolaisten silmissä olen varmaan harhaoppinen. Se ei minua pahemmin hätkäytä, joten voin vastatakin.

Vai tarkoitatko lestadiolaisia harhaoppisina? Ilmeisesti näin päin.

Ns. synninpäästö on mielestäni vain kehoitus / vakuutus uskoa jo olemassa oleva asia / armo todeksi. Näinollen on aivan sama, kuka tämän kehoituksen / vakuutuksen antaa. Pääasia on usko. Miksi sitten kukaan kehoittaisi johonkin sellaiseen, mitä ei itse usko? Se on melkoinen paradoksi.

Lestadiolaiset mielellään mystifioivat asiaa katkeamattomaksi syntien anteeksisaamisketjuksi, joka ulottuu itse Jeesukseen asti. Historiallisesti tutkittuna tuo ketju varmasti saataisiin todistettua melko rikkinäiseksi, joten se siitä.

Järkyttävää myös on että näin uskoessaan, he samalla tahtomattaankin "tuomitsevat" muiden synninpäästöt pätemättömiksi.

Olisi aika kauheaa alkaa miettimään, että jos se ketju ei sittenkään ole tämän joukon kohdalla katkeamaton, vaan näin onkin jonkin muun joukon kohdalla. Silloinhan olisi kaikesta uskosta ja anteeksiannosta huolimatta "synnit vielä sidottuina", ennenkuin löytäisi sen "oikean" katkeamattoman ketjun pään...

Tällaisia nämä kristinuskon "lahkot" ja "harhaopit" nyt vaan sattuvat olemaan. Onneksi meidän ei tarvitsekaan uskoa tällaiseen, vaan riittää usko Jeesuksen sovitukseen ihan ilman erehtyväisen ihmisen vakuutteluja.

Ande

Äänestä
  • ...on tuollaista ketjuajattelua.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


nys kirjoitti:

miksei kuka vaan voi saarnata syntejä anteeksi noilla teitin sanoilla ? Perustelkaakin hyvin raamatulla nuo väitteet niin mäkin alan uskoa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu