Sanokaas viisaammat

Meillä on ollut Elisan laajakaista"yhteys" nyt vähän yli pari kuukautta. Viime viikon tiistain ja keskiviikon välisenä yönä yhteys yhtäkkiä lakkasi toimimasta. Teinini oli tiistaina koneella puolilleöin, sulki tavalliseen tapaan ja kun seur. aamupäivänä yritti avata, niin yhteys ei toiminut.
Kukaan ei koskenut koneen asetuksiin yön aikana tai sitten me olemme todella sikeästi nukkuvaa porukkaa, ettemme mitään huomanneet! Olen nyt kertaalleen ulkoiluttanut modeemiamme Elisan myymälään (siihen josta sen alunp. sainkin), modeemissa ei havaittu vikaa, mutta kun en tajunnut ottaa kaikkia piuhoja mukaan, niin testaus oli yhtä tyhjän kanssa. Tänään vien koko roskan testiin uudestaan. Mutta mikä hitto yhteyttä voi vaivata, jos modeemi on kunnossa, asetukset on kunnossa, mitään ei ole muutettu ominpäin? Miten yhteys voi muutamassa tunnissa noin kadota?! En haluaisi ruveta maksamaan asentajan 70 egen tuntipalkkaa siitä, että hän tulee katsomaan kunnossa olevia laitteita tai ihmettelemään tumpulointiani. Siis mikä tässä nyt mättää?
5561
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Itse jouduin ongelmiin nostaessani liitymän nopeuden. Ennen hyvin toiminut laajakaista pätkäisi parin viiko päästä totaalisesti. Säällisen muutaman päivän odottelun jälkeen soitin Elisan maksuttomaan helpdeskiin. Asiantuntevan kaverin kanssa tehtiin n.1h puhelintalkoita, kahden eri modeemin kanssa, jonka jälkeen hän nosti kädet pystyyn ja teki vikailmoituksen (DSL valo ei pala). Normaalit tekstiviestit, olemme saaneet vikailmoituksenne, vikaa korjataan, vikaa korjataan edelleen, vika korjattu, saapui kännykkään. No homma pelitti muutaman viikon, ja taas täydellinen black out (ei taas ledi vilkkunut eikä välkkynyt). Taas yhteys Elisaan. Tällä kertaa töitä 1,5h mukavan kaverin kanssa, joka ei kuitenkaan käsittänyt missä vika voisi olla. Satuin kysymään näkeekö hän edellisen ongelman selityksen. Löysi koneeltaan viestin "vika rajattu asiakkaan päätelaitteeseen". Sanoin diagnoosin olevan väärän ja unohdin asian. Taas tehtiin vikailmoitus Elisalle ja muutamien päivien kuluttua hommat pelitti. Sitten Elisalta tuli lasku ensimmäisestä katkosta kommentilla "Asentajakäynti asiakkaan luona" hinta n.80€. Soitin asiakaspalveluun ja ilmoitin kieltäytyväni ko maksusta, koska ainakaan minun kämpässäni ei remonntimiehiä ole käynyt, eikä laitteille ole muutenkaan mitään tehty odottelun aikana. Asiallinen naisihminen ilmoitti peruuttavansa laskun samantien.

Elikkä kyllä nämä yhteydet pätkivät (varsinkin ADSL 2) vaikkei asiakkaan sydeemeissä mitään vikaa olisikaan. Ongelmia tuntuu olevan ennemminkin siinä, että oma operaattorini (Elisa) käyttää kilpailijan verkkoa (DNA).

Kannattaa myös ladata Elisan sivuilta "Elisa avustaja", ja ajella se läpi. Saattaa säästyä muutamalta turhalta kysymykseltä kun soittaa helpdeskiin.

Äänestä
  • Kiva jatkokertomus tuo sinun tapauksesi, hyvin valaiseva. Jäi ekasta Elisassa käynnistä vähän sellainen fiilis, että heidän vastuunsa yhtään mistään loppuu tasan siihen, kun laitteet ja ns. yhteys on saatu asiakkaalle myytyä. Sen jälkeen saa olla ihan omillaan. Hämmästyin kyllä, että vikailmoituksen tehtyäni minulle soitettiin jo seur. maanantaina, mutta siitähän seurasi vain tuo modeemin kuljettelu myymälään ja takaisin, ystävällinen naisääni sai minut perumaan vikailmoituksen sillä varjolla, että ainahan sen voi sitten tehdä uudestaan. Varmaan joudun tekemäänkin, näillä näppäimillä. Joo, meillä on alusta asti ollut tuo Avustaja ja sen mukaan on testattu yhteyttä ja nyitty piuhoja pois ja pantu taas takaisin jo monta kertaa. Koneen asetukset on käyty läpi niin ikään monesti, eikä ainakaan minun silmiini ole sattunut se mistä kiikastaa. Vien modeemin (tällä kertaa kaikkine johtoineen) iltap.
    uudestaan testattavaksi, mutta kaikki jotka jotakin asiasta tietävät, ovat sanoneet minulle, ettei modeemi hajoa helposti kahden kuukauden käytön jälkeen. Voiko olla vaikutusta sillä, että asuntoni olisi nk. Welho-koti, mutta otin laajakaistan ja laitteet Elisasta, koska halusin 'keskittää' ja kartuttaa bonuksiani (ei riitä aikaa, energiaa eikä hermoja juosta kaikenmaailman tarjousten perässä) ja koska muukin puhelinliikenteeni on Elisassa? Eli siis käyttääkö Elisa tässäkin tapauksessa jonkun toisen verkkoa?
    Voiko kerran asennettu yhteys (siis asentajan tekemä työ) noin vain hypätä pois raiteiltaan?
    Kiva kun kerroit tuon laskutusjutunkin. Olen miettinyt, etten maksa ainakaan koko laskua, jos yhteys ei ala toimia. Kai kuluttajallakin nyt jotain suojaa täytyy olla.

    Äänestä

  • aloittaja kirjoitti:

    Kiva jatkokertomus tuo sinun tapauksesi, hyvin valaiseva. Jäi ekasta Elisassa käynnistä vähän sellainen fiilis, että heidän vastuunsa yhtään mistään loppuu tasan siihen, kun laitteet ja ns. yhteys on saatu asiakkaalle myytyä. Sen jälkeen saa olla ihan omillaan. Hämmästyin kyllä, että vikailmoituksen tehtyäni minulle soitettiin jo seur. maanantaina, mutta siitähän seurasi vain tuo modeemin kuljettelu myymälään ja takaisin, ystävällinen naisääni sai minut perumaan vikailmoituksen sillä varjolla, että ainahan sen voi sitten tehdä uudestaan. Varmaan joudun tekemäänkin, näillä näppäimillä. Joo, meillä on alusta asti ollut tuo Avustaja ja sen mukaan on testattu yhteyttä ja nyitty piuhoja pois ja pantu taas takaisin jo monta kertaa. Koneen asetukset on käyty läpi niin ikään monesti, eikä ainakaan minun silmiini ole sattunut se mistä kiikastaa. Vien modeemin (tällä kertaa kaikkine johtoineen) iltap.
    uudestaan testattavaksi, mutta kaikki jotka jotakin asiasta tietävät, ovat sanoneet minulle, ettei modeemi hajoa helposti kahden kuukauden käytön jälkeen. Voiko olla vaikutusta sillä, että asuntoni olisi nk. Welho-koti, mutta otin laajakaistan ja laitteet Elisasta, koska halusin 'keskittää' ja kartuttaa bonuksiani (ei riitä aikaa, energiaa eikä hermoja juosta kaikenmaailman tarjousten perässä) ja koska muukin puhelinliikenteeni on Elisassa? Eli siis käyttääkö Elisa tässäkin tapauksessa jonkun toisen verkkoa?
    Voiko kerran asennettu yhteys (siis asentajan tekemä työ) noin vain hypätä pois raiteiltaan?
    Kiva kun kerroit tuon laskutusjutunkin. Olen miettinyt, etten maksa ainakaan koko laskua, jos yhteys ei ala toimia. Kai kuluttajallakin nyt jotain suojaa täytyy olla.

    Näistä meikäläisen seikkailuista laajakaistan ihmeellisessä maailmassa voisi jatkaa vaikka maailman tappiin.

    Elisan ja Welhon suhdetta en tunne. Mutta kerrompa pienen esimerkin. Hankin ensimmäisen ADSL:n paikalliselta pehelinlaitokselta ja maksoin tietoisesti tuplahinnan modeemista, hankkiessani sen laajakaistan yhteydessä. Verkkokortti koneeseen, modeemi kiinni ja baanalle. No yhteys pelasi n.10 min kerrallaan. Yhteys asiakaspalveluun ja koneen säädöt puhelimitse kohdalleen. Eipä auttanut ja uusi soitto. Rouva kehui olevansa neuvoton, mutta kysyi haluaisinko keskustella heidän asentajansa kanssa, joka heillä hoiteli noita laajakaista "kytkentöjä". Ilmoitin tietysti olevani kiinnostunut asiantuntijan avusta. Ei kulunut kuin 15min kun ystävällinen "haalarimies" soitteli ja pyysi kuvailemaan ongelman. (Kaikki olivat muuten joka käänteessä vannoneet että modeemi ei voi olla rikki.) Selityksieni jälkeen hän epäili että vika taitaakin olla heissä ja pyysi lupaa poiketa paikan päällä. Seuraavana aamuna mies oli kärppänä paikalla, totesi modeemin olevan sökö, vaihtoi sen, viritti myllyn ja toivotteli hyvää päivän jatkoa. Kaikki ongelmat eivät kuitenkaan kadonneet vaan netti pätki satunnaisesti. Pyysin saada saman miehen langan päähän. Mies oli sitä mieltä että vika on tällä kertaa heidän puhelinvaihde rekkuloissaan. Laajakaista vaatii paljon enemmän potkua kuin kuin lankapuhelin, joka toimi samasta pistokkeesta moitteettomasti. Lupasi lähteä heti tutkimaan hommaa ja palata asiaan. Parin tunnin päästä soitteli ja kuvaili mitä nikaleita oli heillä vaihtanut uudempiin ja pyysi soittelemaan mikäli ongelmat jatkuvat. No eivät enää jatkuneet.

    Tämä loistokas palvelu siis aikana jolloin verkon haltija, ja operaattori olivat sama pulju.

    Vielä yksi juttu noista idioottivarmoista modeemeista. Kaverini hommasi kaapelilaajakaistan. No eihän tuo toiminut. Siis alkoi selvittely jossa vika oli aina löytyvinään asiakkaasta (esim. liian pitkä liitosjohto yms.) Lopuksi kaverin vaatimuksesta vaihdettiin koko taloyhtiön antennipistorasiat, vahvistimia yms.
    Eikä tuokaan mitään auttanut. Lopulta hän turvasi puolituttuun asiantuntija apuun, joka totesi kaapelimodeemin olevan hajalla. Tämä rumba kesti 3kk !!! Tämä tietysti riitti miehelle joka marssi puhelinyhtiön konttorille ja irtisanoi sopimuksen. Palauttaessaan modeemia tiskille hän ilmoitti sen olevan viallinen, johon likka totesi, "Joko taas rikkinäinen modeemi." Aika kumma lausahdus, ottaen huomioon että myyjä vakuutti koko ajan, että heiltä on mahdotonta saada viallista laitetta.

    Itse olen vaatinut aina vähintään alennusta kuukausimaksusta, mikäli netissä on ollut operaattoreista johtuvia ongelmia. Mikäli katkos on kestänyt viikon verran, en ole sen kuukauden maksua suostunut maksamaan.

    Äänestä

  • aloittaja kirjoitti:

    Kiva jatkokertomus tuo sinun tapauksesi, hyvin valaiseva. Jäi ekasta Elisassa käynnistä vähän sellainen fiilis, että heidän vastuunsa yhtään mistään loppuu tasan siihen, kun laitteet ja ns. yhteys on saatu asiakkaalle myytyä. Sen jälkeen saa olla ihan omillaan. Hämmästyin kyllä, että vikailmoituksen tehtyäni minulle soitettiin jo seur. maanantaina, mutta siitähän seurasi vain tuo modeemin kuljettelu myymälään ja takaisin, ystävällinen naisääni sai minut perumaan vikailmoituksen sillä varjolla, että ainahan sen voi sitten tehdä uudestaan. Varmaan joudun tekemäänkin, näillä näppäimillä. Joo, meillä on alusta asti ollut tuo Avustaja ja sen mukaan on testattu yhteyttä ja nyitty piuhoja pois ja pantu taas takaisin jo monta kertaa. Koneen asetukset on käyty läpi niin ikään monesti, eikä ainakaan minun silmiini ole sattunut se mistä kiikastaa. Vien modeemin (tällä kertaa kaikkine johtoineen) iltap.
    uudestaan testattavaksi, mutta kaikki jotka jotakin asiasta tietävät, ovat sanoneet minulle, ettei modeemi hajoa helposti kahden kuukauden käytön jälkeen. Voiko olla vaikutusta sillä, että asuntoni olisi nk. Welho-koti, mutta otin laajakaistan ja laitteet Elisasta, koska halusin 'keskittää' ja kartuttaa bonuksiani (ei riitä aikaa, energiaa eikä hermoja juosta kaikenmaailman tarjousten perässä) ja koska muukin puhelinliikenteeni on Elisassa? Eli siis käyttääkö Elisa tässäkin tapauksessa jonkun toisen verkkoa?
    Voiko kerran asennettu yhteys (siis asentajan tekemä työ) noin vain hypätä pois raiteiltaan?
    Kiva kun kerroit tuon laskutusjutunkin. Olen miettinyt, etten maksa ainakaan koko laskua, jos yhteys ei ala toimia. Kai kuluttajallakin nyt jotain suojaa täytyy olla.

    Kun liittymä on toimitettu asiakkaalle niin kaikki lopuukin siihen, paitsi laskut. Olen niin heleketin suuttunut tuosta samaisesta asiasta mutta soneralle. Nyt kansa rintamaan. Meidän rahoilla ne herrat pelaa.

    Äänestä

  • Vaan kirjoitti:

    Näistä meikäläisen seikkailuista laajakaistan ihmeellisessä maailmassa voisi jatkaa vaikka maailman tappiin.

    Elisan ja Welhon suhdetta en tunne. Mutta kerrompa pienen esimerkin. Hankin ensimmäisen ADSL:n paikalliselta pehelinlaitokselta ja maksoin tietoisesti tuplahinnan modeemista, hankkiessani sen laajakaistan yhteydessä. Verkkokortti koneeseen, modeemi kiinni ja baanalle. No yhteys pelasi n.10 min kerrallaan. Yhteys asiakaspalveluun ja koneen säädöt puhelimitse kohdalleen. Eipä auttanut ja uusi soitto. Rouva kehui olevansa neuvoton, mutta kysyi haluaisinko keskustella heidän asentajansa kanssa, joka heillä hoiteli noita laajakaista "kytkentöjä". Ilmoitin tietysti olevani kiinnostunut asiantuntijan avusta. Ei kulunut kuin 15min kun ystävällinen "haalarimies" soitteli ja pyysi kuvailemaan ongelman. (Kaikki olivat muuten joka käänteessä vannoneet että modeemi ei voi olla rikki.) Selityksieni jälkeen hän epäili että vika taitaakin olla heissä ja pyysi lupaa poiketa paikan päällä. Seuraavana aamuna mies oli kärppänä paikalla, totesi modeemin olevan sökö, vaihtoi sen, viritti myllyn ja toivotteli hyvää päivän jatkoa. Kaikki ongelmat eivät kuitenkaan kadonneet vaan netti pätki satunnaisesti. Pyysin saada saman miehen langan päähän. Mies oli sitä mieltä että vika on tällä kertaa heidän puhelinvaihde rekkuloissaan. Laajakaista vaatii paljon enemmän potkua kuin kuin lankapuhelin, joka toimi samasta pistokkeesta moitteettomasti. Lupasi lähteä heti tutkimaan hommaa ja palata asiaan. Parin tunnin päästä soitteli ja kuvaili mitä nikaleita oli heillä vaihtanut uudempiin ja pyysi soittelemaan mikäli ongelmat jatkuvat. No eivät enää jatkuneet.

    Tämä loistokas palvelu siis aikana jolloin verkon haltija, ja operaattori olivat sama pulju.

    Vielä yksi juttu noista idioottivarmoista modeemeista. Kaverini hommasi kaapelilaajakaistan. No eihän tuo toiminut. Siis alkoi selvittely jossa vika oli aina löytyvinään asiakkaasta (esim. liian pitkä liitosjohto yms.) Lopuksi kaverin vaatimuksesta vaihdettiin koko taloyhtiön antennipistorasiat, vahvistimia yms.
    Eikä tuokaan mitään auttanut. Lopulta hän turvasi puolituttuun asiantuntija apuun, joka totesi kaapelimodeemin olevan hajalla. Tämä rumba kesti 3kk !!! Tämä tietysti riitti miehelle joka marssi puhelinyhtiön konttorille ja irtisanoi sopimuksen. Palauttaessaan modeemia tiskille hän ilmoitti sen olevan viallinen, johon likka totesi, "Joko taas rikkinäinen modeemi." Aika kumma lausahdus, ottaen huomioon että myyjä vakuutti koko ajan, että heiltä on mahdotonta saada viallista laitetta.

    Itse olen vaatinut aina vähintään alennusta kuukausimaksusta, mikäli netissä on ollut operaattoreista johtuvia ongelmia. Mikäli katkos on kestänyt viikon verran, en ole sen kuukauden maksua suostunut maksamaan.

    Käväisin lähimmässä Elisan myymälässä testauttamassa modeemia kaikkine piuhoineen, eikä tietenkään testaaja siinä mitään vikaa havainnut. Hän testasi ensin puljun omilla piuhoilla ja sitten vasta mun mukanani tuomilla, kun kerran niin oli neuvottu. Ja toimihan se pirulainen, vaikka hiukan epävakaasti. Tyttönen puhui jotain ympäripyöreitä ukkosesta, joka oli kuulemma rikkonut modeemeja näillä seuduin. Eli lähdin siis tyhjin toimin pois, lupasin kytkeä piuhat tosi huolellisesti takaisin laitteisiin ja soitella tekniseen tukeen, jos homma ei alkaisi sujua. En illalla ehtinyt tehdä mitään asian eteen, joten en tiedä mikä on tilanne nyt. Jos teknisen tuenkaan avulla ei ongelmaa löydy, lupasivat uuden modeemin. Yhteys on ollut poikki nyt kaksi viikkoa, uuden laskun lähettivät just, mutta jos hässäkkä ei johdu minusta eikä koneestani, en kylläkään maksa laskua kokonaisuudessaan. Alkaa hitsi vieköön jo muistuttaa Sampo-pankin sähellystä tämäkin touhu - ja arvatkaa onko mulla tili siellä. Verkkopankin asiakas en tosin ole, enkä aio ollakaan, eikä onneksi ole maksukorttiakaan. Seinästä rahaa olen saanut ihan kiitettävästi ja sillä maksellut, kun ei nämä "tietoyhteiskunnan" systeemit toimi!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


näin lähellä kirjoitti:

Meillä on ollut Elisan laajakaista"yhteys" nyt vähän yli pari kuukautta. Viime viikon tiistain ja keskiviikon välisenä yönä yhteys yhtäkkiä lakkasi toimimasta. Teinini oli tiistaina koneella puolilleöin, sulki tavalliseen tapaan ja kun seur. aamupäivänä yritti avata, niin yhteys ei toiminut.
Kukaan ei koskenut koneen asetuksiin yön aikana tai sitten me olemme todella sikeästi nukkuvaa porukkaa, ettemme mitään huomanneet! Olen nyt kertaalleen ulkoiluttanut modeemiamme Elisan myymälään (siihen josta sen alunp. sainkin), modeemissa ei havaittu vikaa, mutta kun en tajunnut ottaa kaikkia piuhoja mukaan, niin testaus oli yhtä tyhjän kanssa. Tänään vien koko roskan testiin uudestaan. Mutta mikä hitto yhteyttä voi vaivata, jos modeemi on kunnossa, asetukset on kunnossa, mitään ei ole muutettu ominpäin? Miten yhteys voi muutamassa tunnissa noin kadota?! En haluaisi ruveta maksamaan asentajan 70 egen tuntipalkkaa siitä, että hän tulee katsomaan kunnossa olevia laitteita tai ihmettelemään tumpulointiani. Siis mikä tässä nyt mättää?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu