sähköjohdon vaihtaminen

pee

Onko tavallisen pulliaisen mahdollista vaihtaa itse vedenkeittimeen uusi sähköjohto?Nykyisessä johdossa on sellainen isompi mötti päässä eikä sovi pistorasiaan mitenkään päin,kun tulee seinä vastaan.

10

6455

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sähkäri11111

      Pistä johto poikki vanhan tulpan juuresta ja laita tilalle pelkkä uusi pistotulppa. Sen saat ainakin itse tehdä.

      Monet tuollaiset sähkölaiteet ovat nykyään kertakäyttötavaraa eikä niitä monesti saa edes auki ehjänä.

      • toki

        sen itse saa tehdä. Jos olen oikein ymmärtänyt, niin valettua pistotulppaa ei saisi vaihtaa, pitäisi vaihtaa koko johto. Irtopistotulppa tällaisessa muuttaa laitteen tyyppihyväksyntää oleelisesti.


      • nipotan
        toki kirjoitti:

        sen itse saa tehdä. Jos olen oikein ymmärtänyt, niin valettua pistotulppaa ei saisi vaihtaa, pitäisi vaihtaa koko johto. Irtopistotulppa tällaisessa muuttaa laitteen tyyppihyväksyntää oleelisesti.

        täällä joskus mitä saa tehdä ja mitä ei mutta tämä on jo liian paksua. Vaihda vaan se tulppa.
        Keltavihreä on maadoitus.


      • uusiminen
        nipotan kirjoitti:

        täällä joskus mitä saa tehdä ja mitä ei mutta tämä on jo liian paksua. Vaihda vaan se tulppa.
        Keltavihreä on maadoitus.

        olit oikeassa, en tarkoittanut että syntyisi nipotuskäsitys, esitin oman näkemykseni liian lyhyesti. Tässä pidennetty versio: Valetun pistotulpan uusiminen "purettavalla" maadoitetulla pistotulpalla tekee laitteetsta joskus vaarallisen. Kun ei tiedetä keittimen käyttäjän harkintakykyä. Esim keittimiä on usein siirrelty eri pistorasioihin tiskipöydällä tai sen lähellä, tai ei siirretä, otetaan pistoke irti rasiasta käytön jälkeen (varovaisuus syistä). Pistotulppa putoaa huomaamatta tai vahingossa altaaseen jossa vettä yli 5 cm viipyy siellä hetken tai kauan. Loppun varmaan jokainen osaa kuvitella itsekkin. Lisäksi usein irroittu pistotulppa (ei valettu) tekijä jättänyt vedonpoistajan kiristyksen löysälle ja kevin pituus lyhin, keitin toimii kyllä ilman keviäkin. Taas käyttäjästä riipuu kuinka kauan keitintä käytetään hieman pikkuvikaisena, merkkivalo kun palaa himmeänä, kun pistoke on seinässä vaikka ei käytetäisi. Otetaan pistoke irti rasiasta aina käytön jälkeen jolloin sen altaaseen tipahtamisen mahdollisuuskin kasvaa siihen saakka, että pistoke välillä käy uimassa.


    • veistää

      puukolla siitä tökkelistä sen verran ainetta pois, että se sopii seinään.

      • veistä

        vaan vaihda se tulppa.


    • pistotulpan

      vaihto-ohjeeseen: http://www.tukes.fi/kodinsahkoturvallisuus/etu.html.
      Kysymys kuuluu mikä "möltti" siinä johdon päässä on? Jospa siinä on maadoittamaton tulppa ja seinässä maadoitettu pistorasia. Tämä yhdistelmä tarkoittaa, että sitä vedenkeitin ei ole tarkoitettu käytettäväksi siinä tilassa.

      • joku

        nähnyt keitintä joka ei olisi joko suojaeristetty tai maadoitettu?


      • tulppa....

        Ilmeisesti puhut 0-luokan pistotulpasta. Maadoittamaton se on 2-luokan pistotulppakin, vaikka ei litteä olisikaan. 0-luokan pistotulpallisen laitteen voi liittää maadoitettuun rasiaan vain muuttamalla laitteen suojamaadoitetuksi tai suojaeristetyksi tai käyttämällä suojaerotusmuuntajaa (n. 50e).


      • huutaja
        tulppa.... kirjoitti:

        Ilmeisesti puhut 0-luokan pistotulpasta. Maadoittamaton se on 2-luokan pistotulppakin, vaikka ei litteä olisikaan. 0-luokan pistotulpallisen laitteen voi liittää maadoitettuun rasiaan vain muuttamalla laitteen suojamaadoitetuksi tai suojaeristetyksi tai käyttämällä suojaerotusmuuntajaa (n. 50e).

        Entäs sitten mikrouunin pistotulpan vaihto jos kone tuotu maasta jossa pistokkeet aivan eri planeetalta? Päteekö johtoen värikoodit EU-maissa, tietty parasta varmaan avata kone ja vaihtaa johto kokonaan...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      149
      2489
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      146
      2352
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      97
      999
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      871
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      60
      753
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      273
      691
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      677
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      670
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      202
      648
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      21
      637
    Aihe