sähköjohdon vaihtaminen

pee

Onko tavallisen pulliaisen mahdollista vaihtaa itse vedenkeittimeen uusi sähköjohto?Nykyisessä johdossa on sellainen isompi mötti päässä eikä sovi pistorasiaan mitenkään päin,kun tulee seinä vastaan.

10

5857

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sähkäri11111

      Pistä johto poikki vanhan tulpan juuresta ja laita tilalle pelkkä uusi pistotulppa. Sen saat ainakin itse tehdä.

      Monet tuollaiset sähkölaiteet ovat nykyään kertakäyttötavaraa eikä niitä monesti saa edes auki ehjänä.

      • toki

        sen itse saa tehdä. Jos olen oikein ymmärtänyt, niin valettua pistotulppaa ei saisi vaihtaa, pitäisi vaihtaa koko johto. Irtopistotulppa tällaisessa muuttaa laitteen tyyppihyväksyntää oleelisesti.


      • nipotan
        toki kirjoitti:

        sen itse saa tehdä. Jos olen oikein ymmärtänyt, niin valettua pistotulppaa ei saisi vaihtaa, pitäisi vaihtaa koko johto. Irtopistotulppa tällaisessa muuttaa laitteen tyyppihyväksyntää oleelisesti.

        täällä joskus mitä saa tehdä ja mitä ei mutta tämä on jo liian paksua. Vaihda vaan se tulppa.
        Keltavihreä on maadoitus.


      • uusiminen
        nipotan kirjoitti:

        täällä joskus mitä saa tehdä ja mitä ei mutta tämä on jo liian paksua. Vaihda vaan se tulppa.
        Keltavihreä on maadoitus.

        olit oikeassa, en tarkoittanut että syntyisi nipotuskäsitys, esitin oman näkemykseni liian lyhyesti. Tässä pidennetty versio: Valetun pistotulpan uusiminen "purettavalla" maadoitetulla pistotulpalla tekee laitteetsta joskus vaarallisen. Kun ei tiedetä keittimen käyttäjän harkintakykyä. Esim keittimiä on usein siirrelty eri pistorasioihin tiskipöydällä tai sen lähellä, tai ei siirretä, otetaan pistoke irti rasiasta käytön jälkeen (varovaisuus syistä). Pistotulppa putoaa huomaamatta tai vahingossa altaaseen jossa vettä yli 5 cm viipyy siellä hetken tai kauan. Loppun varmaan jokainen osaa kuvitella itsekkin. Lisäksi usein irroittu pistotulppa (ei valettu) tekijä jättänyt vedonpoistajan kiristyksen löysälle ja kevin pituus lyhin, keitin toimii kyllä ilman keviäkin. Taas käyttäjästä riipuu kuinka kauan keitintä käytetään hieman pikkuvikaisena, merkkivalo kun palaa himmeänä, kun pistoke on seinässä vaikka ei käytetäisi. Otetaan pistoke irti rasiasta aina käytön jälkeen jolloin sen altaaseen tipahtamisen mahdollisuuskin kasvaa siihen saakka, että pistoke välillä käy uimassa.


    • veistää

      puukolla siitä tökkelistä sen verran ainetta pois, että se sopii seinään.

      • veistä

        vaan vaihda se tulppa.


    • pistotulpan

      vaihto-ohjeeseen: http://www.tukes.fi/kodinsahkoturvallisuus/etu.html.
      Kysymys kuuluu mikä "möltti" siinä johdon päässä on? Jospa siinä on maadoittamaton tulppa ja seinässä maadoitettu pistorasia. Tämä yhdistelmä tarkoittaa, että sitä vedenkeitin ei ole tarkoitettu käytettäväksi siinä tilassa.

      • joku

        nähnyt keitintä joka ei olisi joko suojaeristetty tai maadoitettu?


      • tulppa....

        Ilmeisesti puhut 0-luokan pistotulpasta. Maadoittamaton se on 2-luokan pistotulppakin, vaikka ei litteä olisikaan. 0-luokan pistotulpallisen laitteen voi liittää maadoitettuun rasiaan vain muuttamalla laitteen suojamaadoitetuksi tai suojaeristetyksi tai käyttämällä suojaerotusmuuntajaa (n. 50e).


      • huutaja
        tulppa.... kirjoitti:

        Ilmeisesti puhut 0-luokan pistotulpasta. Maadoittamaton se on 2-luokan pistotulppakin, vaikka ei litteä olisikaan. 0-luokan pistotulpallisen laitteen voi liittää maadoitettuun rasiaan vain muuttamalla laitteen suojamaadoitetuksi tai suojaeristetyksi tai käyttämällä suojaerotusmuuntajaa (n. 50e).

        Entäs sitten mikrouunin pistotulpan vaihto jos kone tuotu maasta jossa pistokkeet aivan eri planeetalta? Päteekö johtoen värikoodit EU-maissa, tietty parasta varmaan avata kone ja vaihtaa johto kokonaan...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      29
      3035
    2. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      119
      1245
    3. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      6
      1047
    4. Koetko sä mitään

      Syyllisyyden tunteita siitä mitä teit mulle?
      Ikävä
      58
      961
    5. Mies muistatko kun näit

      Mut ensimmäisen kerran? Missä se oli? Hyvää yötä.
      Ikävä
      66
      925
    6. olet kaiken rakkauden arvoinen

      Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy
      Ikävä
      26
      897
    7. Olisi kiva

      Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä
      Ikävä
      38
      871
    8. Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa

      Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu
      Ikävä
      161
      851
    9. Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?

      Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.
      Ikävä
      65
      834
    10. Oot mun koko maailma

      Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹
      Ikävä
      75
      784
    Aihe