suolanestetasapaino

verenpaine...

http://koti.mbnet.fi/ullawest/merisuola.htm

http://karppaus.info/forum/viewtopic.php?t=18335&highli ght=&sid=8e689ed975d6f6da8e66beda92217962

http://www.viisitahtea.fi/content/view/677/51/

http://www.e-coach.fi/index.php?name=Content&nodeIDX=35

http://atopialiitto.fi/node/288

http://portti.iltalehti.fi/keskustelu/thread.jspa?threa dID=338760&tstart=45

http://keskustelu.plaza.fi/ellit/kristallipallo/keskust elu/t1566189

4

794

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • väsynyt ..

      ..heräsin, tulin koneelle ja... tämän löysin. Kiitos kuka oletkin =)

    • pitää syödä suolaista

      ettei käy kuin ystävälleni. Verenpaineen takia hän söi vain vähän suolaista ja senkin Pan-suolaa. Sitten hän voi aika huonosti ja meni lääkäriin, jossa otettiin verikokeita. Muut arvot olivat kohtalaisen hyviä, mutta natriumarvo oli aivan liian alhainen. Ei ollut puhetta saiko hän jotain lääkettä, mutta ohjeen ainakin, että helteellä syötävä suolaista jonkin verran, siis missä on natriumia. Tämä ystäväni on jo 70 vuotias. Minä olen vähän nuorempi ja myös minulla on verenpainetta, johon syön lääkettä. Mutta minä olen syönyt suolaista ruokaa helteillä, ja silti verenpaineeni oli viimeksikin 119/73. Olen voinut hyvin.

      • oma kokemus

        En nyt neuvo ketään kokeilemaan tätä henkensä uhalla, mutta oma kokemukseni on, että merisuola on paras.

        Vaihdoin aikoinaan tavallisen puhdistetutn ruokasuolan mineraalisuolaan (pansuola ja vastaavat), ja nyttemmin tuon merisuolaan.

        Siinä menivät krampit ja rytmihäiriöt. Paineetkin tasottui alemmas.

        Lieneekö kyseessä ollut puute joistakin hiven- ja kivennäisaineista? Muutos kehon tasapainoittamiseen ei ole nopea, mutta pikku hiljaa. Vähitellen tätä ehkä kannattaa alkaa kokeilla?


      • Olemassa vp lääk
        oma kokemus kirjoitti:

        En nyt neuvo ketään kokeilemaan tätä henkensä uhalla, mutta oma kokemukseni on, että merisuola on paras.

        Vaihdoin aikoinaan tavallisen puhdistetutn ruokasuolan mineraalisuolaan (pansuola ja vastaavat), ja nyttemmin tuon merisuolaan.

        Siinä menivät krampit ja rytmihäiriöt. Paineetkin tasottui alemmas.

        Lieneekö kyseessä ollut puute joistakin hiven- ja kivennäisaineista? Muutos kehon tasapainoittamiseen ei ole nopea, mutta pikku hiljaa. Vähitellen tätä ehkä kannattaa alkaa kokeilla?

        verempaine lääkkeitä,joiden kanssa EI saa syödä Pan suoloja,joissa on kaliumia.Ne ovat ns.angiotensiini II -resptorin salpaajat,sekä hepariini,veren ohentaja lääkkeet.
        sanoo käyttäjä....


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      200
      5199
    2. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      132
      4974
    3. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      11
      4368
    4. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      121
      2007
    5. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      403
      1751
    6. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      68
      1589
    7. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      11
      1382
    8. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      89
      1255
    9. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      378
      1245
    10. Mitä hyvää olet

      aiheuttanut kaivatullesi?
      Ikävä
      74
      1075
    Aihe