Onko laillista kuljetuttaa firmoilla juomat Suomeen?
Kuka juomat hakee kaupasta? Firman edustaja vai?
Jos haluaisin vaikkapa tilata pari 20 litran kaljatynnyriä getränktemarktista sekä kymmenen pulloa erilaisia viinoja, järjestyykö sekin?
Kuka juomat hakee kaupasta? Firman edustaja vai?
Jos haluaisin vaikkapa tilata pari 20 litran kaljatynnyriä getränktemarktista sekä kymmenen pulloa erilaisia viinoja, järjestyykö sekin?
Vastaukset 4
Vanhimmat
eri tavalla kuin esitit.
Ensin valitse mitä olet tilaamassa ja tee niistä listan. Tämän jälkeen marssit paikkalliseen tullintoimipisteeseen, auttavat täyttämään tarvittavat paperit. Maksa verot ennakkoon.
Tilaat tavarat kaupasta. Tilaat kuljetuksen. Teet saapumisilmoituksen tullille, neuvovat tässäkin. Lasketaan, onko ennakot olleet riittäviä ja joko maksetaan lisää tai saadaan takaisin.
Tämän jälkeen päästään itse asiaan, eli kaljat kylmään ja nauttimaan.
Hyvin kuvattu. Minä olen toiminut näin ja aina ongelmitta. Muuten, siitä valmiste- ja pakkausveron ennakkoon maksamisesta (oikeammin 'vakuuden asettaminen' kapulakielellä): Jos tulisi este eikä kauppoja syntyisi eikä kuljetettaisi juomia, vakuuden saa tullista takaisin, joskin silloin tarvitsee antaa selvitys syistä ym. Varmasti kertovat tästäkin tullissa tarkemmin. Ja jos tulee jostakin syystä vähemmän kuin tilasi, erotuksen saa niinikään takaisin.
olen surkea lukija, vastaajahan mainitsi tuon palauttamisen tai lisää maksamisen jo.
on esim 12€ euroo maksavasta saku laatikosta?