Pääsin työn ja tuskan kautta viimein luuntiheysmittaukseen tk.lääkärin lähetteellä ja kuinka ollakaan - osteoporoosihan luitani nakertaa ja lääkehoito aloitettiin samantien. Oli lääkäri vähän nolona, kun ei aikonut ensin lähetettä tehdä. Olen pieni, keski-ikäinen, puolitoista vuotta sitten diagnosoitu oireeton keliaakikko. Myös laktoosi-intoleranssi diagnosoitu n. puoli vuotta sitten - ei siitäkään oireita. Huolehtikaahan kaikki keliaakikot, että käytte säännöllisesti luuntiheysmittauksessa = kahden - kolmen vuoden välein. Te, joilla on myös todettu osteoporoosi, kertokaa kokemuksistanne mitä luulääkettä olette käyttäneet ja onko luustonne parantunut mahdollisesti jopa niin, että olette saaneet lääkehoidon lopettaa kokonaan? Kuinka usein käytte luuntiheysmittauskontrollissa?
Olin luuntiheysmittauksessa
4
800
Vastaukset
- luulotautinen
Miten keliakiaa osattiin kohdallasi etsiä kun olit kuitenkin oireeton? Tarkoitan siis oireiliko oireeton keliakiasi kuitenkin jotenkin?
Itselläni vasta epäily keliakiasta(menossa verikokeeseen), vaikka ei ole oireitakaan kuin vähän: ajoittainen ripuli, ilmavaivat, jatkuvat, nykyään 8-12 aftaa kerrallaan, ihon kutina, varsinkin kyynärpäät, takamus ja huulet sisäpuolelta kutiavat jatkuvasti. Kortisonivoide ei auta yhtään ihon kutinaan.- mariko6
luulotautinen mutta en anna masentaa, vaikka olenkin pitänyt itseäni "ikireippaana" ja "terveenä kuin pukki" ja puolentoista vuoden sisällä saankin ykskaks kolme diagnoosia oireettomana. No, voisi pahemminkin olla. Olen periksi antamatonta sukua kuitenkin.
Kysyt, miten keliakiani löytyi, vaikka olin oireeton. Se löytyi sattumalöydöksenä alhaisen (todella alhaisen) Hb:n aiheuttajana. Koska keliakiaa riittävän kauan sairastaneilla (minä siis tietämättäni - samoin tyttäreni ja veljeni ja mahdollisesti 9% koko väestöstä) ruoan imeytyminen häiriintyy, aiheuttaa se hb:n laskua pikkuhiljaa, elimistön siihen sopeutuen ja näin ollen ei aihedu huimausta, pyörtyilyä, väsymystä tms. Näin lääkäri minulle kertoi. En tiedä, kuinka alas olisi pitänyt mennä, jotta jalat olisivat alkaneet mennä alta. 60 - 70 ehkä? Olen nyt keski-ikäinen usean lapsen äiti mutta painoindeksini on ensimmäistä kertaa elämässäni nyt normaali. Hb:ni ei ole koskaan ollut yli 125, vaikka miten paljon olisin rautatbl syönyt. Nyt 137. Koskaan missään tilanteessa ei ole epäilty, että jokin olisi pahasti pielessä. Eikä tämä keliakiakaan nyt niin kamalaa ole. Se nyt vain on tullut elämääni kuten nuo muutkin oireettomat taudit. Toivon kuitenkin, että sinulta sitä ei löydy mutta ÄLÄ ANNA PERIKSI sen selvittämisessä, mikä sinulla on pielessä, koska jokin on pielessä oireistasi päätellen. Selventiköhän tämä yhtään asiaa? Tsemppiä sinulle. Ja viestittele, miten kävi. - tarvi
mariko6 kirjoitti:
luulotautinen mutta en anna masentaa, vaikka olenkin pitänyt itseäni "ikireippaana" ja "terveenä kuin pukki" ja puolentoista vuoden sisällä saankin ykskaks kolme diagnoosia oireettomana. No, voisi pahemminkin olla. Olen periksi antamatonta sukua kuitenkin.
Kysyt, miten keliakiani löytyi, vaikka olin oireeton. Se löytyi sattumalöydöksenä alhaisen (todella alhaisen) Hb:n aiheuttajana. Koska keliakiaa riittävän kauan sairastaneilla (minä siis tietämättäni - samoin tyttäreni ja veljeni ja mahdollisesti 9% koko väestöstä) ruoan imeytyminen häiriintyy, aiheuttaa se hb:n laskua pikkuhiljaa, elimistön siihen sopeutuen ja näin ollen ei aihedu huimausta, pyörtyilyä, väsymystä tms. Näin lääkäri minulle kertoi. En tiedä, kuinka alas olisi pitänyt mennä, jotta jalat olisivat alkaneet mennä alta. 60 - 70 ehkä? Olen nyt keski-ikäinen usean lapsen äiti mutta painoindeksini on ensimmäistä kertaa elämässäni nyt normaali. Hb:ni ei ole koskaan ollut yli 125, vaikka miten paljon olisin rautatbl syönyt. Nyt 137. Koskaan missään tilanteessa ei ole epäilty, että jokin olisi pahasti pielessä. Eikä tämä keliakiakaan nyt niin kamalaa ole. Se nyt vain on tullut elämääni kuten nuo muutkin oireettomat taudit. Toivon kuitenkin, että sinulta sitä ei löydy mutta ÄLÄ ANNA PERIKSI sen selvittämisessä, mikä sinulla on pielessä, koska jokin on pielessä oireistasi päätellen. Selventiköhän tämä yhtään asiaa? Tsemppiä sinulle. Ja viestittele, miten kävi.pakosta olla vielä missään superheikossa kunnossa sairastaakseen keliakiaa. Minustakaan ei olisi kukaan uskonut, että olen sairastanut todennäköisesti jo kymmenen vuotta keliakiaa (lääkärin mielipide). Itsekään en osannut olla huolissaan. Joillain ihmisillä on tapana painaa villaisella oireitaan. Itsekin vasta, kun sain tietää keliakiastani, aloin vetämään johtopäätöksiä oireiden välillä, joita minulla on koko tämän ajan ollut. En vain pidä lääkärissä käymisestä. Oli sattumien summa, että minulta keliakia todettiin.
On hienoa, että on niitä ihmisiä, jotka todella menevät lääkäriin ja jotka tarkkailevat terveyttään. Näin ehkä vältytään monilta tuhoilta, joita hoitamaton keliakia voi aiheuttaa. Sinänsä en kenellekään toivo tätä sairautta. - luulotautinen
mariko6 kirjoitti:
luulotautinen mutta en anna masentaa, vaikka olenkin pitänyt itseäni "ikireippaana" ja "terveenä kuin pukki" ja puolentoista vuoden sisällä saankin ykskaks kolme diagnoosia oireettomana. No, voisi pahemminkin olla. Olen periksi antamatonta sukua kuitenkin.
Kysyt, miten keliakiani löytyi, vaikka olin oireeton. Se löytyi sattumalöydöksenä alhaisen (todella alhaisen) Hb:n aiheuttajana. Koska keliakiaa riittävän kauan sairastaneilla (minä siis tietämättäni - samoin tyttäreni ja veljeni ja mahdollisesti 9% koko väestöstä) ruoan imeytyminen häiriintyy, aiheuttaa se hb:n laskua pikkuhiljaa, elimistön siihen sopeutuen ja näin ollen ei aihedu huimausta, pyörtyilyä, väsymystä tms. Näin lääkäri minulle kertoi. En tiedä, kuinka alas olisi pitänyt mennä, jotta jalat olisivat alkaneet mennä alta. 60 - 70 ehkä? Olen nyt keski-ikäinen usean lapsen äiti mutta painoindeksini on ensimmäistä kertaa elämässäni nyt normaali. Hb:ni ei ole koskaan ollut yli 125, vaikka miten paljon olisin rautatbl syönyt. Nyt 137. Koskaan missään tilanteessa ei ole epäilty, että jokin olisi pahasti pielessä. Eikä tämä keliakiakaan nyt niin kamalaa ole. Se nyt vain on tullut elämääni kuten nuo muutkin oireettomat taudit. Toivon kuitenkin, että sinulta sitä ei löydy mutta ÄLÄ ANNA PERIKSI sen selvittämisessä, mikä sinulla on pielessä, koska jokin on pielessä oireistasi päätellen. Selventiköhän tämä yhtään asiaa? Tsemppiä sinulle. Ja viestittele, miten kävi.Keliakiatesti tehty, tulokset normaalit (emapa alle 5 ja ttcabab 0,5).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv2004363"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1002902Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m212845Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p922654Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am15223476 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark572295Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.332107- 202072
Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1372001- 871999