Ennen kun olette todellakin tutustuneet niiden elivaatimuksiin. Ovat todella paljon elinympäristöltään vaativia. Pitää EHDOTTOMASTI olla tarpeeksi iso akvaario ja tarpeeksi iso suodatin jne. Ei talouksiin jossa vesi on "kortilla", koska sitä joutuu todellakin vaihtamaan; konnat ulostavat ja syövät vedessä. Kaivovesikin voi joskus loppua (kaverilla kävi niin "männä kesänä").
Vastaukset 5
- .......
pätee minkä tahansa eläimen kanssa, ei pelkästään punakorvakonnien. Tosin yksi "epäkohta" löytyi..
"konnat ulostavat ja syövät vedessä"
Jos haluaa minimoida veden likaantumisen, ostaa erillisen pienen vannan johon voi laskea konnan ruokailun ajaksi, näin vesi ei sen osalta likaannu.- alkuperäinen kirjoittaja
Siis kokemusta on. Ja täällä palstallakin on näitä "annetaan punakorva" tai "pelastettu huonokuntoinen punakorva". Ajattelin vaan että "varottelen", ettei sitten jää hoitamatta, kun tarvitsee niin paljon kaikkea. Salmonellavaarasta puhumattakaan -> tarvitaan myös paljon käsienpesuainetta :)
- niitä lemmikkejä
vaativammasta päästä ole. Kyllä esim. koira vaatii omistajaltaa paljon enemmän. Ainakin mulla koirien hoito on työläämpää kuin punakorvien.
Miulla tuossa viisi punakorvaa. Vesi vaihdetaan altaaseen kun on likaista. Konnat syövät erillisissä altaissa, joten veden likaantuminen näinollen hidastuu. Lisäksi altaassa on usea tehokas suodatin. Itse en koe kyllä mitenkään poikkeavan vaativiksi otuksiski näitä konnia. Mutta sehän on ihan hoitajasta kiinni.- "vesi-maakonnat"
Meillä on ilmeisen outoja (tuttavillakin kyllä) ns.vesikonnia. Syövät ja ulostavat veteen mutta suurimman osan ajasta haluavat tepastella vapaana lattialla;) Niillä oli terraario ja halusivat aina olla kuivassa ja kun ihminen meni lasin lähellekin, sutivat lasia ja halusivat lattialle.
Kesällä ovat ulkona, pääsisivät vesialtaaseen, vaan kun eivät mene !! Tosi harvoin niitä siellä näkee, paistattelevat päivää auringossa. Turha sanoa niitä sairaiksi, ihan ok ovat ja yli 10 vuotiaita. Toinen on punakorva, toinen harvinainen lehtikonna.
- ketjun aloittaja
No niin. Nyt niitä konnia on sitten nakattu suureen altaaseen, kun on kyllästytty eikä kukaan "huoli". Konnat tarttee tosi ison terran/akvan ja paaaaljon vettä. Näsijärvi näyttää olevan suosittu.
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/arkistot/kotimaa/2008/08/690718
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1241456
Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku1361062Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella441014Kysely : Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan
Ylen kysely: Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan – eivät edes hallituspuolueiden omat kannattajat Kes88904Karita Tykkä mennyt kihloihin.
Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.98745- 67733
- 34702
- 25700
S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan
S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist23610- 8581