ÄLKÄÄ OTTAKO

PUNAKORVAKILPIKONNIA

Ennen kun olette todellakin tutustuneet niiden elivaatimuksiin. Ovat todella paljon elinympäristöltään vaativia. Pitää EHDOTTOMASTI olla tarpeeksi iso akvaario ja tarpeeksi iso suodatin jne. Ei talouksiin jossa vesi on "kortilla", koska sitä joutuu todellakin vaihtamaan; konnat ulostavat ja syövät vedessä. Kaivovesikin voi joskus loppua (kaverilla kävi niin "männä kesänä").

5

780

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .......

      pätee minkä tahansa eläimen kanssa, ei pelkästään punakorvakonnien. Tosin yksi "epäkohta" löytyi..

      "konnat ulostavat ja syövät vedessä"

      Jos haluaa minimoida veden likaantumisen, ostaa erillisen pienen vannan johon voi laskea konnan ruokailun ajaksi, näin vesi ei sen osalta likaannu.

      • alkuperäinen kirjoittaja

        Siis kokemusta on. Ja täällä palstallakin on näitä "annetaan punakorva" tai "pelastettu huonokuntoinen punakorva". Ajattelin vaan että "varottelen", ettei sitten jää hoitamatta, kun tarvitsee niin paljon kaikkea. Salmonellavaarasta puhumattakaan -> tarvitaan myös paljon käsienpesuainetta :)


    • niitä lemmikkejä

      vaativammasta päästä ole. Kyllä esim. koira vaatii omistajaltaa paljon enemmän. Ainakin mulla koirien hoito on työläämpää kuin punakorvien.
      Miulla tuossa viisi punakorvaa. Vesi vaihdetaan altaaseen kun on likaista. Konnat syövät erillisissä altaissa, joten veden likaantuminen näinollen hidastuu. Lisäksi altaassa on usea tehokas suodatin. Itse en koe kyllä mitenkään poikkeavan vaativiksi otuksiski näitä konnia. Mutta sehän on ihan hoitajasta kiinni.

      • "vesi-maakonnat"

        Meillä on ilmeisen outoja (tuttavillakin kyllä) ns.vesikonnia. Syövät ja ulostavat veteen mutta suurimman osan ajasta haluavat tepastella vapaana lattialla;) Niillä oli terraario ja halusivat aina olla kuivassa ja kun ihminen meni lasin lähellekin, sutivat lasia ja halusivat lattialle.

        Kesällä ovat ulkona, pääsisivät vesialtaaseen, vaan kun eivät mene !! Tosi harvoin niitä siellä näkee, paistattelevat päivää auringossa. Turha sanoa niitä sairaiksi, ihan ok ovat ja yli 10 vuotiaita. Toinen on punakorva, toinen harvinainen lehtikonna.


    • ketjun aloittaja

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      124
      1456
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      136
      1062
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      44
      1014
    4. Kysely : Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan

      Ylen kysely: Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan – eivät edes halli­tus­puolueiden omat kannattajat Kes
      Hallitus
      88
      904
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      98
      745
    6. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      67
      733
    7. 34
      702
    8. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      25
      700
    9. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      23
      610
    10. Lautturin poliisipiiritys

      Mitä Lautturilla yöllä tapahtui
      Huittinen
      8
      581
    Aihe