Pakko nyt purkaa mun ongelmia johonkin..:D
Mulla on aika huono itsetunto. Useimmiten ajattelen että olen ruma, mutta on päiviä kun tunnen olevani ihan kauniskin. Olen 16-vuotias enkä ole ikinä seurustellut, mikä painaa mieltäni, koska tunnen että minussa on pakko olla jokin vikana.
En pidä itseäni mitenkään ylipainoisena, mutta en kuitenkaan ole tyytyväinen painooni.. Tällä hetkellä mittani ovat 170cm/56kg.
Viime syksynä painoin ainakin 63kg, joten paino on tippunut jonkun verran..
Lisääntynyt liikunta sekä lihottavien ruokien vähentäminen on näköjään auttanut ihan kivasti, tai sitten syynä voi olla myös stressi.
Mutta nyt olen huomannut, että ruokahalu on katoamassa. Vaikka olisi nälkä, ei tee mieli syödä.
Välillä syömisen jälkeen tekee mieli oksentaa. Tämä tapahtuu varsinkin silloin, kun olen syönyt jotain epäterveellistä.
Mutta en ole oksentanut vielä kuin muutaman kerran, eikä silloinkaan kaikki syöty ruoka ole tullut ulos, koska olen tajunnut lopettaa. Voiko tästä alkaa kehittymään joku syömishäiriö? vai kuvittelenko vaan kaiken ja olenkin ihan normaali? Mielestäni ei kuitenkaan ole ihan normaalia, että haluan oksentaa ruuan ulos. Haluan vielä laihduttaa jonkun verran, koska en ole tyytyäinen kehoni muotoihin.
en tajua itseäni
1
363
Vastaukset
jos tyytymättömyys kehosi muotoihin ei ole kadonnut vielä tuonkaan laihdutuksen jälkeen, se ei katoa luultavasti ikinä.
sh on ovela sairaus eikä siinä ole MITÄÄN tavoittelemisen arvoista, kuten ei ole alipainossakaan.
Oksentaminen syömisen jälkeen ei ole ikinä normaalia, kuten ei siitä tullut ahdistuminenkaan tai ruokahalun menetys vaikka on nälkä.
Yritä vain alkaa syömään normaalisti; aamupala, lounas, välipala, päivällinen ja iltapala. Sinulla ei ole mitään syytä laihduttaa enempää, pikemminkin pari lisäkiloa saattaisi tuoda sinulle enemmän tyytyväisyyttä omaan kehoosi :)
ehkä kannattaisi mennä juttelemaan koulusi terkkarille ja mennä häneltä kysymään mikä on normaalia ja mikä ei? :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874168Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella283137No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452340- 351348
- 10919
- 133911
- 6894
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12832Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124776- 11770