tapaturmassa loukattu

polveni

Kaaduin 2 viikkoa sitten polvilleni asfalttiin, jossa varsinkin vasen polvi sai kovan iskun. Samaisen polven olin loukannut myös kaatuessani liukkaalla tammikuussa. Polveen tuli järkyttävä mustelma ja se turposi ja oli todella kipeä muutaman päivän. Nyt mustelma on hävinnyt, mutta polvi on edelleen turvoksissa, kuuma ja kipeä varsinkin silloin, kun tuohon polven alaosaan painaa tai on vähänkin polvillaan. Polvilumpin alapuolella tuntuu pehmeän nesteen lisäksi jotain rustoja/patteja, jotka liikkuvat. Miten saan polveni kuntoon, paraneeko itsestään vai tarvitaanko tähän lääkäriä? Kannattaako polvea jumpata vai pitääkö antaa olla levossa? Tavallisissa jumpissa olen tämän kanssa nyt käynyt mutta mites body pump, jossa kyykätään n. 100 kyykkyä pienten painojen kera?

2

258

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ninnuli81

      Käypä ihmeessä ortopedin pakeilla polvesi kanssa jos vaivaa vähänkin pitempään. Jumpata kannattaa kyllä mutta kevyesti, ei syväkyykkyjä tms rankempia juttuja kannata edes yrittää, kuuntele polveasi mitä se haluaa tehdä. Pyöräily ja uinti ovat polven suosikki lajeja useimmiten.

    • Mikset mennyt heti lääkäriin ootkos "pönttö?"=) Tilaa heti lääkäri, olet voinut tehdä polvellesi korjaamattomia vaurioita, kun olet kävellyt sillä, tai siis polvesi vaatii mittavat korjausleikkaukset (esim. kierukka mennyt tai eturistinivelsiteet poikki)!! eikä tosiaankaan mitään kyykkyjä, ei sulla kyllä oo kaikki kotona! sori nyt vaan ja se EI TOSIAAKAAN PARANE ITSESTÄÄN!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      331
      7179
    2. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      71
      4388
    3. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      208
      3175
    4. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      2987
    5. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      74
      1952
    6. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      153
      1826
    7. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      216
      1773
    8. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      166
      1587
    9. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      120
      1548
    10. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      89
      1448
    Aihe