Moi!
Onko kellään samanmoisia kokemuksia?
Sain klamydian tyttöystävältäni. Hän otti yhden kerta-annoksen Zitromaxia 1mg (Azithromycin) ja parani oitis.
Minä söin vastaavan lääkkeen ja sen jälkeen testi oli edelleen positiivinen ja oireet jatkuivat.
Tämän jälkeen sain kuurin Doximyciniä. Tällä antibiootilla ei ollut minkäänlaista tehoa.
Sain tuon jälkeen uuden annoksen Azitromyciniä ja lisäksi tehostuksen samaa ainetta 7 pv:n ajan.
Oireet vähenivät vain vähän ja palasivat oitis takaisin.
Tämän jälkeen sain uuden antibiootin Roxithromycin. 10 pv:n kuuri.
viisi päivää mennyt kuurista ja oireet pysyvät.
Kipua oikeassa kiveksessä ja nivusen imusolmukkeissa. Virtsavaikeuksia ja kirvelyä. väsymystä. Ja hermojen menetystä.
Aikaa mennyt jo kohta 5 kk!!!
Onko jollain kokemuksia mikä tehoaisi?
Onko tämä antibiooteille resistentti klamydia
vai onko elimistöni kyvytön käyttämään hyödyksi antibiootteja (imeitymisessä häiriöitä)..??
Onko kellään samanmoisia kokemuksia?
Sain klamydian tyttöystävältäni. Hän otti yhden kerta-annoksen Zitromaxia 1mg (Azithromycin) ja parani oitis.
Minä söin vastaavan lääkkeen ja sen jälkeen testi oli edelleen positiivinen ja oireet jatkuivat.
Tämän jälkeen sain kuurin Doximyciniä. Tällä antibiootilla ei ollut minkäänlaista tehoa.
Sain tuon jälkeen uuden annoksen Azitromyciniä ja lisäksi tehostuksen samaa ainetta 7 pv:n ajan.
Oireet vähenivät vain vähän ja palasivat oitis takaisin.
Tämän jälkeen sain uuden antibiootin Roxithromycin. 10 pv:n kuuri.
viisi päivää mennyt kuurista ja oireet pysyvät.
Kipua oikeassa kiveksessä ja nivusen imusolmukkeissa. Virtsavaikeuksia ja kirvelyä. väsymystä. Ja hermojen menetystä.
Aikaa mennyt jo kohta 5 kk!!!
Onko jollain kokemuksia mikä tehoaisi?
Onko tämä antibiooteille resistentti klamydia
vai onko elimistöni kyvytön käyttämään hyödyksi antibiootteja (imeitymisessä häiriöitä)..??
Vastaukset 30
Vanhimmat
Muistithan että alkoholin käyttö kuurin aikana nollaa sen tehon monessa tapauksessa.
ei näissä kyseisissä antibiooteissa ole alkoholin kanssa mainitsemaasi "nollaus"-vaikutusta.
Ainoana on doximysiinin kanssa maitotuotteet ja
roxothromysiini pitää ottaa tyhjään mahaan.
vaikutusta nollaa, mikään antibiootti, ellei sitten unohda humalassa sitä ottaa tai oksentaa.
Mikään antibiootti ei nollaudu alkoholin takia, sen sijaan on antibiootteja joiden kanssa alko on kielletty, totaalisesti, ANTABUSREAKTION takia
Joo mutta kantsii välttää sekä alkoholia että maitotuotteita antibioottikuurien aikana...
Lisäksi sun kantsis syödä paljon C-vitamiinia...
myös joku sukupuolitauti tai muu ongelma koska sensuroi koko asan niin innokkaasti?
palvelu-aloissa on kummallista todeta kieroutuneita ihmisiä töissä,jotka eivät pysty,kun häiriköimään jatkuvasti päivästä toiseen? Ihmettelen,että miksi yleensä toimeenkuvassa pidetään tuollaisia?Tämä osaltaan kuvastaa kuinka avuttomaksi on julkinen sana mennyt.Peruskoulun ihmelapset vapaa kasvatuksineen remmeissä.Kuinka yleensä voidaan matalaotsaisuutta päästää näinkin pitkälle,että joku täysin avuton piilottelee esiripun takana,vetämässä omaa aivopesuaan aina vain enemmän lokaan?
reilua työntekoa,velttoilun rinnalla.Hän on kai ikäluokkansa kynttilä,ja Hum- Cand,sekä kutsuttu seuraaviin Linnan Juhliin palkittuna Sensuurina.
Aamulla velliä eikä puuroa,vaan panee pizzaa naamaan ja Gebabbia siitä ne hänen aivonsa liikkeelle lähtee sensuroimaan.Mummolla oli viellä luukkuhousut,mutta sensuurilla taas tarpeeksi kulunneet muuten.Eläköön piruilijat kautta Suomen! Eläköön laitapuolen kulkijat.Ottakaa vain maa haltuunne,ja myykää muille.Saamme kiertää kuin eräät maattomina pitkin maailmaa,ja elää kuinka pystymme.Hyvä sensuuri näytä vain esimerkkiä osaltasi,ja piruile kirjoittajille taas koko päivän,niin liksaa juoksee.
No nyt olen kärsinyt lisäksi alaselkäkivuista jo viikon verran.
Liityisikö munuaisiin?
Antibiootin aiheuttamaa vaiko sairauden?
Perkule!
Kerta-annoksena 1g atsirtomysiiniä (Zitromaksi) ja se on siinä. On tosi herkkä tuolle antibiootille, lähes 100% hoituu sillä. Zithromax ilman reseptiä - https://euhealth247.com/fi/drug/zithromax
AIDS-testi?
Tietysti on tehty. siis HIV-testi.
Sitä ei ole tyttöystävälläni eikä minulla.
Eikä kyseiset oireet edes liity AIDSiin.
HIV:n ensi-oireet ovat hyvin vähäiset ja poistuvat lyhyen ajan päästä täysin.
sitten kun päästään AIDS-vaiheeseen, alkaa jo ihan muunlaiset ongelmat...
Minulla oli vuosia sitten klamydia, ja sen paraneminen kesti noin vuoden päivät, vaikka virtaputki putsattiin muutamaan kertaan laserillakin. Ajan myötä elimistö voittaa viruksen. Klamikan voi katsoa olevan voitettu vasta sitten, kun puoleen vuoteen ei ole ollut mitään oireita.
Klamydiaan ei ole olemassa toimivaa lääkettä koska kyseessä on virus. Se, että monesti potilaille annetaan kuuri antibiottiia (esim. dioximycin, zithromax) johtuu siitä, että usein klamydiapotilailla on myös jokin bakteeriperäinen tauti (esim. tippuri), johon lääkkeet tehoavat. Klamydiaan antibiooteilla ei kuitenkaan ole mitään vaikutusta.
Kaikenmoisia väitteitä.
Sukupuolielinten alueen Klamydian aiheuttaa bakteeri Chlamydia trachomatis. Lisäksi on muita chlamydia-bakteereja, jotka aiheuttavat esim. hengityselinten tulehduksia.
Olisitko nyt sekoittanut Klamydian Kondyloomaan, joka on viruksen aiheuttama.
Tippuri sekä Klamydia ovat antibiooteilla hoidettavia bakteerien aiheuttamia sukupuolitauteja. Ja yli 90% hoidettavista parantuvat n. 2 viikossa ensimmäisestä antibiootti-kuuristaan. kuukauden päästä kuurin aloituksesta tulee tehdä kontrolli-testi, jotta varmistutaan että bakteeri on poistunut elimistöstä.
Eli KLAMYDIA on normaalisti antibiootilla hoidettava sairaus. Minun tapauksessani vain kyse on jostain hyvin erikoisesta. Lääkäreillä harvoin on tapauksia joissa Klamydia ei parane oitis. Olen tällä hetkellä tilanteessa jossa lääkärikään ei oikein osaa muuta kuin tarjota jotain viidettä antibioottia ja koikeilla että tehoaisikohan se...
Hankala tilanne.
Löytyikö jostain apua?
- Zitromax
- Doximed
- Lymecycline
Nämä käyty läpi ja oireet jatkuvat..
Kiinnostaisii tietäää miten tämä päättyi ja paraniko sairaus?
Muistaakseni olen lukenut taannoin jostain antibiooteille vastustuskykyisistä klamydioista ja tippureista... viheliäisiä vitsauksia. Itselläni oli vuosia sitten klamydia, sain tk:sta sen neljän tabletin kertakuurin ja se oli kyllä ihan hirveä tappoannos. Sain kiemurrella lattialla koko yön... Kuuri ei sitten tehonnut ja jouduin hakemaan viikon päästä uuden kuurin, tällä kertaa se oli muistaakseni 7-10 päivän kuuri. Tuolla pääsin viimein siitä eroon... tosin puolen vuoden päästä löydettiin HIV, joka oli tullut tuon klamydian yhteydessä.
Ruotsissa lataavat kuulemma tupla-annoksen antibioottia ja pidemmälle ajalle. Normi annos ei enää riitä näille nykykannoille. Taitaa olla sama tällä puolella lahtea.. Sama homma mulla vaikka tauti lähtikin, niin oireet jäivät nupin päähän. Alkaa myös hermot mennä.. Tsemppiä taisteluun tautia vastaan! Kyllä se siitä tokenee.
Mulla aivan sama. Klamydia lähti lähti, mut jonkun näköinen tulehdus jäi nupin päähän, eikä tunnu mikään auttavan. Miten sulla selvis/parantu homma?
Mulla sama homma kanssa. Negatiivinen tuli eikä muita tauteja/bakteereita mutta oireet jäivät nupin päähän. Mistä apu?
Minkälaiset oireet sulla on ? ja kontrollikäynnissä klamydia negatiivinen?
Jep 2x negat ja kaikki muutkin taudit/bakteerit. Poltteen tunne jäi sekä kirkas erite. Selvitystyö jatkuu...
Okei, mulla virtsaputkensuun punotus. punottaa kokoajan, ja virtsa ja sperma ärsyttää sitä todella paljon. Täällä kans selvitys työjatkuu.. Urologilla käyty ja 3x lääkäri.
Hei, kuinka porukalla on tilanne ratkennut? Onko testeistä saatu jo negatiivista tulosta? Bakteerin poistumisen jälkeen jääneisiin oireisiin löytynyt hoitokeinoa? Itsellä todettiin kanssa klamydia toukokuussa. Kumppanilta tartunta lähti pelkällä kerta-annoksella, mutta itse jouduin popsimaan perään vielä viikon doximycini kuurin. Edelleen vahva tunne, että kontrollinäyte edelleen positiivinen. Terskan kärki ja virtsaputken suu punoittaa edelleen ja kutinaa ja polttelua nupissa päivittäin.
Hei. Luulen, että se bakteeri on siirtynyt eturauhaseen ja vaatii toisenlaista hoitoa, eli pitkää antibiootti kuuria esim. zitromaxia ja se pitää olla vähintään se 3 viikkoa tai vielä pitempikin. toimiva lääke Potilaat satunnaistettiin saamaan yhteensä 4,5 g atsitromysiiniä 3 viikon ajan 3 päivän hoitona 1 x 500 mg viikossa tai klaritromysiiniä 500 mg kahdesti 15 päivän ajan.
tuolla kuurilla oli paranemispronsetti jotain 70 prosenttia, eli joskus vaatii pitkääkin hoitoa, mutta jos kivut on helpottaneet hoidon alussa, niin on merkki siitä, että tepiss vaatii vaan sitten pitkää hoitoa ja jos ei onnistu niin uusittava, koska bakteeri pitää tappaa täydellisesti ja eturauhsessa sen bakteerin on hyvä muhia rauhassa ja normaalilla pissa näytteellä, ei todeta eturauhasessa olevaa bakteeria ja se myös ärsyttää kepin päät ja virtsaputkea ja myös kiveksiäkin ja aiheuttaa myös k ovaa kipua ja alaselkäkipua ja ala-mahakipua ja on viittumoinen tauti.
Hei, kiitos paljon tästä näkemyksestä. Tänään tuli alustava tieto psa arvoista. Kuitenkin nyt vain muodossa arvot "suht normaalit".
Tietäisitkö sanoa, löytyisikö pääkaupunki seudulta yksityisellä sektorilla työskentelevää lääkäriä, jolla olisi enempi kokemusta tämän kaltaisista oireista? Kunnallisella tähän avunsaaminen on nyt vain tuntunut melko haastavalta ja pitkältä brosessilta.
Kylä nuo alapään hommat on sitten vittumoisia, en tiedä mikä olin alunperin homman nimi, mutta puolitoista vuotta sitten sain sen vittumoisen taudin ja se tuli viikko suojaamattoman yhdynnän jälkeen, eli heräsin yöllä sitten peniksen kuumotukseen ja kutinaan ja ajattelin heti ensimmäiseksi, että se on klamydia ja kävin lääkärissäkin ja otettiin kokeita ja meinasi, että krooninen eturauhas tulehdus, itse olen toista mieltä edelleen.
Tilanne nyt puolitoista vuotta myöhemmin, elämä ei ole elämisen arvoinen, jatkuvasti kipeä on polvet kipeät on sisäreidet kipeät ja on jalkapohjat kipeät ja välistä on jopa ukko varpaat kipeät ja on nivukset kipeät ja kiveksetkin on kipeät ja jatkuva kipu, häpyluun seutuvilla ja siemenjohtimissä todennäköisesti ja välistä tulee todella kovia kipuja, että joutuu maassa kiemurtelemaan ja odottamaan kuolemaa tai ainakin toivomaan sitä, lämpö auttaa ja menee tunnissa ohi, ei voi mennä metsään, jos siellä tulee kipu kohtaus ja selkä kipeä jatkuvasti ja öisin jatkuva hiki päällä ja hikoilu ja petivaatteet on hiestä märkänä ja tyynyjä on 5 kpl:tta ja aamuisin kaikki on kosteina tai märkänä ja paitaa tulee vaihdettua se 4-7 kertaa yössä, on hyvä jos pystyy nukkumaan sen 2 tuntia kerralla ja yleensä yö unet jääkin alle 5 tunnin ja yhtään ei siedä kylmää tai vetoa, se tutuuu, heti kipuna ja etenkin peniksessä ja aina kustessa tulee kipuja ja virstsaputkessa on sen jäkeen poltetta, eli elämä on helvettiä ja ainut joka auttaa on lämpö, kesällä on pari kuukautta hyvää oloa, sen jälkeen se onkin helvettiä ja jos rahaa olisi, niin jonnekin todella lämpöiseen paikkaa olemaan, kylmässä ei pysty olemaan jatkuva vitutus on aina päällä ja univelkaa ja tähän ei tahdo auttaa edes särkylääkkeetkään, eli käyttäkää ehkäisyä, ettei elämä mee viemäristä alas.
Tässä+on+erästä+tietoa+clamydiasta+ja+kun+se+menee+eturauhaseen+ja+tämä+on+kattavaa+tietoa+ja+en+ymmärrä,+miksi+suomessa+ei+osata+hoitaa+näitä+sairauksia+enää,+vaan+annetaan+väärää+ja+liian+pienellä+annostuksella+antibioottia.
"Kroatialaiset+kollegat+tutkivat+1352+urogenitaalisten+oireiden+takia+hoitoon+hakeutunutta+miestä.+Prostatan+hieronnan+jälkeen+otetussa+virtsanäytteessä+oli+902+miehellä+lisääntynyt+määrä+valkosoluja+ja+Chlamydia+trachomatis+löytyi+324+mieheltä.+Suomalaisen+katsauksen+tyypilliseksi+löydökseksi+väittämiä+bakteerilajeja+löytyi+91+miehen+virtsasta.
Klamydian+aiheuttamaa+kroonista+prostatiittia+sairastavista+miehistä+89+osallistui+jatkotutkimukseen,+jossa+vertailtiin+atsitromysiinin+ja+siprofloksasiinin+tehoa.+Molempia+lääkkeitä+annettiin+3+viikon+ajan.+Atsitromysiini+pärjäsi+lääkkeistä+paremmin:+sitä+saaneista+parani+mikrobiologisesti+80+%+ja+kliinisesti+69+%,+kun+siprofloksasiinilla+parani+mikrobiologisesti+37+%+ja+kliinisesti+34+%.
Lähes+joka+toinen+mies+potee+eturauhastulehduksen+oireita+jossain+elämänsä+vaiheessa.+Vaiva+on+yleinen+ja+tunnetusti+hankalasti+hoidettava.+Prostatiitti+ei+ole+pelkästään+vanhojen+ukkojen+vaiva:+kroatialaisten+aineistosta+yli+puolet+oli+alle+40-vuotiaita.+Klamydia+on+Suomessakin+selvästi+yleisin+urogenitaaliinfektioiden+aiheuttaja.+Kroonisen+prostatiitin+mikrobiologinen+diagnostiikka+on+jonkin+verran+aikaa+vievää,+koska+virtsanäyte+on+otettava+myös+prostatahieronnan+jälkeen.+Toisaalta+mikrobiologiseen+diagnoosiin+voi+kroonisessakin+prostatiitissa+päästä+yli+70+%:ssa,+kun+tutkitaan+tavallisen+bakteeriviljelyn+lisäksi+klamydia,+trikomonas+ja+ureaplasma.+Tulokset+todennäköisesti+paranevat,+kun+hoito+osataan+suunnata+mikrobiologisesti+oikein.+Pitäkää+siis+klamydia+mielessä+eturauhastulehdusta+hoitaessanne."
Hei, itselläni oireita kestänyt vuodenpäivät klamydia tartunnan jälkeen. Normi virtsakokeissa ei saatu esiintymään enään mitään, mikä oireita voisi aiheuttaa ja virtsatiet ultrattu, mutta vaivat jatkuu krooniselle eturauhastulehdukselle tyypillisillä oireilla. Julkisella sanovat, että noita eturauhashieronnan jälkeisiä näytteitä ei nykyisin enään oteta. Ei kuulemma lisännyt juurikaan bakteeridiagnoosi löydöksiä näytteistä. Bakteeri kuulemma ajanmyötä näkyisi myös normaali virtsassa. Liekö vaan halunnut leikata kuluja.. Löytyyköhän täältä peräpohjolasta lainkaan lääkäreitä, jotka jakavat näkemyksen ulkomaalaisten kollegoidensa kanssa, että klamydia voi jäädä eturauhaseen kytemään. Millekköhän yksityiselle uskaltaisi lähteä asiaa viemään eteenpäin, jotta ei tule vaan sama varma krooninen prostata kortti käteen. Ilman että tutkitaan eturauhasen eritteitä?