..ja tekee parhaansa mielikuvan luomiseksi sellaisen olemassaolosta. Se on demareille ainoa keino päästä valtaan.
Tehdään asia kuitenkin kerralla selväksi. Sellainen kusetus ei Suomen kansaan enää tehoa. Keskusta-oikeisto on Suomelle sopivin hallituskoalitio. Sitä kannattaa suomalaisten ylivoimainen enemmistö.
Tehdään myös selväksi ettei Marxin opeista kehitetty sosiaalidemokratia voi olla koskaan edes lähellä poliittista keskustaa. Joka toista väittää valehtelee.
Tehdään asia kuitenkin kerralla selväksi. Sellainen kusetus ei Suomen kansaan enää tehoa. Keskusta-oikeisto on Suomelle sopivin hallituskoalitio. Sitä kannattaa suomalaisten ylivoimainen enemmistö.
Tehdään myös selväksi ettei Marxin opeista kehitetty sosiaalidemokratia voi olla koskaan edes lähellä poliittista keskustaa. Joka toista väittää valehtelee.
Vastaukset 7
Vanhimmat
sulla jauhaa punikki-kommari-demari levy taas.
Nuku latialla, sun sängyn alla on plutoona kommareita.
nyt on riehuttu kokoomuksen kera. Ruoka nousee
ei ole varaa äänestää enää kepua ja kokoomusta.
Raha loppuu köyhiltä jos rikkaiden äänillä
voitatte.
Ollos hyvä!
Syy ruoan kalleuteen selvisi
Biopolttoainetta tehdää muun muassa palmuöljystä.
Biopolttoaineet ovat Maailmanpankin julkisuuteen vuotaneen raportin mukaan pääsyyllinen ruoan hinnan nousuun.
Globaalista elintarvikkeiden hintojen noususta kolme neljäsosaa johtuu Guardian-sanomalehden perjantaina julkaiseman luottamuksellisen raportin mukaan biopolttoaineiden tuotannosta.
Raportti asettaa Guardianin mukaan kyseenalaiseksi Yhdysvaltain ja Euroopan unionin biopolttoainepolitiikan. Selvitys on tehty huhtikuussa, lehti kertoo.
Guardianin haastattelema korkea-arvoinen kehitysyhteistyön asiantuntija arvioi, ettei tietoja julkistettu, koska ne ovat kiusallisia presidentti George Bushille.
–Se asettaisi Maailmapankin poliittisesti vaikeaan asemaan suhteessa Yhdysvaltain hallitukseen, sanoi lähde.
Bush on julkisuudessa kytkenyt elintarvikkeiden kallistumisen Kiinan ja Intian kulutuksen kasvuun. Raportissa se kuitenkin kiistetään.
–Kehitysmaiden tulojen nopea kasvu ei ole nopeuttanut maailman viljankulutuksen kasvua eikä se ole merkittävä tekijä hinnannousussa, sanotaan raportissa. Australian kuivuuden vaikutus hintojen nousuun oli sen mukaan myös marginaalinen.
Ruokakorin hinta kohonnut rajusti
Ilman tuettua biopolttoaineiden tuotantoa maailman vehnä- ja maissivarastot eivät olisi Maailmanpankin mukaan supistuneet ja muista syistä johtuva hinnan nousu olisi jäänyt kohtuulliseksi.
Raportissa vertailupohjana käytetyn elintarvikekorin hinta nousi vuodesta 2002 viime helmikuuhun 140 prosenttia. Valtaosa eli 75 prosenttia hinnan noususta johtui biopolttoaineiden käytön kasvusta. Hinnannoususta vain 15 prosenttia aiheutui Maailmanpankin mukaan energian ja lannoitteiden hintojen noususta.
Biopolttoaineiden tuotanto on Maailmanpankin mukaan vääristänyt globaaleja elintarvikemarkkinoita. Se on siirtänyt elintarvikkeita ruokakäytöstä polttoaineeksi ja syrjäyttänyt viljelymaata elintarvikkeiden tuotannosta. Lisäksi se voimisti spekulatiivista kaupankäyntiä, joka nosti hintoja.
Yhdysvalloissa yli kolmannes maissista ja Euroopassa puolet kasviöljyn tuotannosta käytetään nykyisin biopolttoaineisiin. Brasilian sokeriruokopohjaisen polttoainealkoholin tuotanto ei raportin kirjoittaneen Maailmanpankin ekonomistin mukaan ole vääristänyt markkinoita samalla tavalla.
toiminnalle on elinehto, että maassa on kurjuutta.
Siksi he pyrkivät siitä luomaan uhkakuvia, sekä kaikin tavoin sitä ylläpitämään. Olivatpa sitten hallituksessa tai eivät.
Sossuilla molemmat kädet kauhoo köyhän taskuja.
He ovat tosiaankin niin kaksinaamaista sakkia.
Kyllä he antavatkin, mutta vain omalle järjestölleen, jotta saavuttaisivat Pohjois-Korean tason.
tukia tulee eu:lta yhteiskunnalta ja joka suunnalta mikään ei näytä riittävän kepulaisille.
tuosta Kepu-Kok hallituskoalitiosta ei ole seurannut muuta kuin huonoa sekä Suomelle että suomalaisille.Eikä tulevaisuus näytä yhtään sen paremmalta.
Eipä tarvitse toivoa sitä, se on jo tosi asia,osa syynähän on koko maailmaa koskettava lama, mutta onko joku havainnut että meidän hallituksemme olisi tehnyt jotakin taloutta korjaavia toimenpiteitä?
Hallitus on kuin Katri Helenan laulu "Minne tuuli kuljettaa". Luulen että koskaan ministeriryhmä ei ole ollut niin "ullalla" todellisuudesta kuin tämän hallituksen ministerit ovat.