niin puolesta kuin vastaan. Vaikka autot ovat yhdenmukaistuneet niin Citroeniin suhtaudutaan yhä eri tavalla kuin muihin. Joskus sitikkakuskin tunnisti jo vaatetuksesta.
Samaan kokoluokkaan C5:sen kanssa on tulossa Honda Accordin lisäksi vielä kaksi uutuutta: Skoda Suburb ja Opel Insignia. En tiedä mitä Skodan suunnittelijoiden päissä lienee liikkunut, mutta lopputulos on lähes järkyttävä. Tilaa löytyy ja varmasti hyviä ominaisuuksia, mutta ulkonäkö tuskin sytyttää ostajia. Auton valtavat tilat takamatkustajille ovat jättäneet jälkensä muotoiluun ja syöneet autosta kaiken linjakkuuden. Opel sen sijaan on onnistunut mielestäni saamaan Insigniasta houkuttelevan näköisen. Tietenkään kuvat eivät kerro kummankaan auton kohdalla koko totuutta.
Sitikka on aina herättänyt tunteita
3
693
Vastaukset
- merkit..
tehkööt ja suunitelkoot minun puolesta mitä lystäävät. Huonosti valmistettuja autoja tehneet koko historiansa enimäkseen. Niitä ostavat sellaiset hyväuskoiset "narutettavat" höppänät.
Minä en niihin erehdy "suin surminkaan". - pettää
Erästä tuttua nuorta miestä (omistaa Citroenin) luultiin olemuksensa/vaatetuksensa puolesta Honda-mieheksi.
Minä taas sopisin paremmin Toyota-kuskiksi. Vaatekaapin sisältö on ollut aina huono, kun ei se muoti minua millään tavalla kiinnosta. Ei ole koskaan kiinnostanut. Tuulipuvun kanssa sopisin ennemminkin Toyotan rattiin Citikan sijasta.ajavat sitikalla, oli aikoinaan lentävä lause. Monella sukulaisellani oli Citroen 1970-luvulla vaikka eivät olleet sen hullumpia kuin muittenkaan merkkien kuskit. Sitikalla ajaminen kuitenkin muutti heidän pukeutumistaan. Muistan hyvin baskerit ja kaulahuivit ja rennon elämänasenteen.
Xantia ja Xsara muuttivat perinteitä. Sitikoita alkoi ilmestyä niinsanotuille tavallisille ihmisille. Xantioita oli niin pomoilla kuin alaisillakin eikä heitä ulospäin tunnistanut enää Citroen-kuskeiksi. Vannoutuneimmat merkin kannattajat käänsivät jopa selkänsä sitikalle, koska siitä oli Xsaran myötä tullut liian tavallinen. Sen ja Xantian tehtävä pitää Citroen hengissä oli kuitenkin onnistunut.
Nyt uusi C5 todennäköisesti nostaa sitikan sen uran huikeimpaan menestykseen. Autossa on juuri oikea ripaus ranskalaisuutta ja Audilta haettua laadukkuutta, että se tehoaa ostajiin. Näin uskon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1662149
Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu142102- 1091552
- 1221471
Evoluutioteoria on varmuudella väärin - monet tutkijat irtisaunoutuvat siitä
Tutkimuksissa on löytynyt paljon näyttöä siitä, ettei evoluutioteoria ole totta. Monet tutkijat kuitenkin vielä kannatta4671293- 761068
- 53919
- 49891
En enää koskaan äänestä vasemmistopuolueita
Olen lähes aina äänestänyt SDP:tä ja pari kertaa Vasemmistoliittoa, sillä olen aina uskonut, että vasemmisto on se, mikä231813Syntymän ja kuoleman aallot
Seuraavassa tekstissä kerrotaan, mitä välittömästi kuoleman jälkeen tapahtuu. Syntymän ja kuoleman aallot Seuraavassa356798