niin puolesta kuin vastaan. Vaikka autot ovat yhdenmukaistuneet niin Citroeniin suhtaudutaan yhä eri tavalla kuin muihin. Joskus sitikkakuskin tunnisti jo vaatetuksesta.
Samaan kokoluokkaan C5:sen kanssa on tulossa Honda Accordin lisäksi vielä kaksi uutuutta: Skoda Suburb ja Opel Insignia. En tiedä mitä Skodan suunnittelijoiden päissä lienee liikkunut, mutta lopputulos on lähes järkyttävä. Tilaa löytyy ja varmasti hyviä ominaisuuksia, mutta ulkonäkö tuskin sytyttää ostajia. Auton valtavat tilat takamatkustajille ovat jättäneet jälkensä muotoiluun ja syöneet autosta kaiken linjakkuuden. Opel sen sijaan on onnistunut mielestäni saamaan Insigniasta houkuttelevan näköisen. Tietenkään kuvat eivät kerro kummankaan auton kohdalla koko totuutta.
Sitikka on aina herättänyt tunteita
3
719
Vastaukset
- merkit..
tehkööt ja suunitelkoot minun puolesta mitä lystäävät. Huonosti valmistettuja autoja tehneet koko historiansa enimäkseen. Niitä ostavat sellaiset hyväuskoiset "narutettavat" höppänät.
Minä en niihin erehdy "suin surminkaan". - pettää
Erästä tuttua nuorta miestä (omistaa Citroenin) luultiin olemuksensa/vaatetuksensa puolesta Honda-mieheksi.
Minä taas sopisin paremmin Toyota-kuskiksi. Vaatekaapin sisältö on ollut aina huono, kun ei se muoti minua millään tavalla kiinnosta. Ei ole koskaan kiinnostanut. Tuulipuvun kanssa sopisin ennemminkin Toyotan rattiin Citikan sijasta.ajavat sitikalla, oli aikoinaan lentävä lause. Monella sukulaisellani oli Citroen 1970-luvulla vaikka eivät olleet sen hullumpia kuin muittenkaan merkkien kuskit. Sitikalla ajaminen kuitenkin muutti heidän pukeutumistaan. Muistan hyvin baskerit ja kaulahuivit ja rennon elämänasenteen.
Xantia ja Xsara muuttivat perinteitä. Sitikoita alkoi ilmestyä niinsanotuille tavallisille ihmisille. Xantioita oli niin pomoilla kuin alaisillakin eikä heitä ulospäin tunnistanut enää Citroen-kuskeiksi. Vannoutuneimmat merkin kannattajat käänsivät jopa selkänsä sitikalle, koska siitä oli Xsaran myötä tullut liian tavallinen. Sen ja Xantian tehtävä pitää Citroen hengissä oli kuitenkin onnistunut.
Nyt uusi C5 todennäköisesti nostaa sitikan sen uran huikeimpaan menestykseen. Autossa on juuri oikea ripaus ranskalaisuutta ja Audilta haettua laadukkuutta, että se tehoaa ostajiin. Näin uskon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi385336Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan2905164Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä644519Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos692445Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt481880Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu281824Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont261800Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi801728Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva161702- 1051506