SENSATIOMAINEN lisä

imetyskeskusteluun

Imettäminen voi joillakin naisilla aiheuttaa mielihyvää!

"Anna-Maija Valonen imetti lastaan 3.5 vuotiaaksi. Vieroittamiseen johti pääasiassa oma väsyminen, mutta myös ympäristö painosti tehokkaasti.

Ja kun hän lähestyi kolmea ikävuotta, eräs puolituttu tölväisi, että ootsä hullu?!”

”Eniten minua kuitenkin loukkasi, kun eräs äiti kertoi itse kokeneensa imetyksestä seksuaalista mielihyvää ja päätteli tästä, että minä koen samoin ja jatkan imetystä omien seksuaalisten tarpeideni tyydyttämiseksi. Mitä vastata tällaiseen? Vedotako WHO:n suositukseen? Miesten kunniaksi täytyy sanoa, että heiltä kommentteja ei juuri tullut.”

“Imetyksen myötä katson tissikulttuuriamme väkisinkin kriittisin silmin”, Valonen puuskahtaa. “Miten ensisijaisesti jälkeläisten ruokkimiseen ja hoivaamiseen tarkoitetuista rinnoista on tullut seksiteollisuuden ja autokaupan materiaalia? Miten valtaosa naisista on sisäistänyt nämä kulttuuriset asenteet niin perusteellisesti, että lapsen hoivaamisesta rinnalla on tullut epäilyttävää?”

Myös Katherine Dettwyler korostaa, että rintojen seksualisoiminen on tutkitusti kulttuurinen ilmiö. Rinnat eivät ole “luonnostaan” seksuaaliset vaan ne on tarkoitettu ensisijaisesti lapsen ruokkimista ja lohduttamista varten.

Länsimaissa naiset ajautuvat seksististen ennakkoluulojen vuoksi kaappi-imetykseen, jossa imetys hoidetaan katseilta salassa. Tämä onkin varsin helppoa, sillä isommat taaperot käyvät rinnalla harvakseen."

Jotkut siis imettää lasta melkein kouluikään. Ennen tämä oli tavallista kun muuta ruokaa ei ollut.

Tästä uusi vahtaamistapa OMlle ja muille saarislaisille :)

7

551

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rinnoissa

      rinnoissahan on paljon sexualisuutta,eihän niitä muuten näyteltäis,eikä suurennettais,ja sen tunteen saa joka nainen silloin kun rakastelee,rinnat näyttelee suurta osaa rakastelussa niin se vain on

    • keskustelussa

      Olenpa kuullut sellaistakin, että uskovaiset naiset eivät käytä tamponeja. Olen itse henk.koht joutunut vakuuttamaan, että tamponi ei todellakaan tunnu, kun se on oikein asennettu ja mitään mielihyvää siitä ei todellakaan saa :)

      • Seuraus

        Vl-äidit eivät käytä tamponeja koska se ei pysy monisynnyttäjä-äidin rei'ässä.


      • on kyllä

        paskapuhetta.


    • normaaleja

      Useat naiset saavat orgasmeja imettäessään vastasyntynyttä. Näiden orgasmien tarkoitus on supistaa kohtua ennalleen. Sekin on yksi syy, miksi on hyvä imettää, stimuloida kohtu ymmärtämään, että lapsi on syntynyt. Monet naiset eivät tunnista näitä orgasmeja, ne voivat tuntua pienenä kipristelynä vatsan pohjassa.

      Ei ole siis kysymys mistään seksistämisestä vaan tämänkin asian Jumala järjesti jo luomistyössä.
      Toki orgasmi on luonteeltaan (synnytyksen jälkeen se voi tuottaa myös hieman kipua)mielihyvää tuottava, mutta ei se tarkoita sitä, että äidin seksuaalinen mielihyvä kohdistuisi lapseen.

      Imetys on tärkeää lapselle sekä äidin kehon palautumiselle. Kuukautisten on tarkoitus pysyä poissa tämän ajan, JOTTA äiti ei tulisi raskaaksi liian nopeasti.

      Sanotaan, että raskaudesta toipuminen vie keskimäärin 5 vuotta. Tarkoittaa sitä, että viiden vuoden kuluttua synnytyksestä kroppa on siinä tilassa kuin se oli ennen raskautta.

      Jos joka vuosi saa uuden vauvan, keho ei millään teorialla ehdi palautua.

      Lapset on Jumalan lahja, mutta niin on järkikin. Jokaisella lapsella pitäisi olla myös oikeus hyvin voivaan äitiin. Kaikilla fysiikka ei kestä yliluonnollisia rasituksia.

      Siunausta teille kaikille äideille!

      • mielihyvää

        Onko tampponitkin teillä kielletty? No voi? käytin 35 v tampoonia eikä se tunnu, se on pumpulia ja märkää ei tunnu kuin märältä.


      • vl-uskoinen
        mielihyvää kirjoitti:

        Onko tampponitkin teillä kielletty? No voi? käytin 35 v tampoonia eikä se tunnu, se on pumpulia ja märkää ei tunnu kuin märältä.

        ...niin saa käyttää. Jos kokee seksuaalista mielihyvää - se on synti!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      175
      1957
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      36
      1685
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      1312
    4. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      224
      1139
    5. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      56
      1136
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      15
      1015
    7. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      59
      918
    8. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      57
      903
    Aihe