Pojalle opiskeluasunto

Aion ostaa pojalle opiskeluasunnon. Miten kannattaisi tehdä. Onko korot ja muut kulut vähennyskelpoisia muista pääomatuloista.
5903
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ihan pakko vittuilla tämän verran: Taidatte olla rahakkaita, tai sitten se pojan opiskelupaikka on jossain hevonkuusessa, jos meinaatte opiskeluasunnoksi hankkia kiinteistön?

Omaan asuntoon kohdistuvan lainan korot sijoitusasunnon lainan korot voi vähentää verotuksessa. Onko se pojan asunto jompaa kumpaa?

Äänestä
  • Paljon se sulta on poissa jos joku ostaa lapselleen opiskeluasunnon. Eräs mun kaveri on kanssa saanut vanhemmiltaan kerrostaloyksiön jossa sitten asustelee ja käy koulua. Maksaa itse kuulemma vain yhtiövastikkeen, tosin hieman epäilen ettei maksa sitäkään. Mutta en kyllä minäkään pahakseni pistäisi jos olisin opiskelemassa ja vanhemmat ostaisivat talon jossa voisi asua myös opiskelujen päätyttyä. Eikä tuo nyt mikään kovin kamalan suuri takaisku ole jos kaksi ihmistä maksaa ja ovat mahdollisesti omat velkansa maksaneet pois, ymmärrän täysin jos haluaa lapselleen ostaa asunnon.

    Äänestä

  • onhan tuo kirjoitti:

    Paljon se sulta on poissa jos joku ostaa lapselleen opiskeluasunnon. Eräs mun kaveri on kanssa saanut vanhemmiltaan kerrostaloyksiön jossa sitten asustelee ja käy koulua. Maksaa itse kuulemma vain yhtiövastikkeen, tosin hieman epäilen ettei maksa sitäkään. Mutta en kyllä minäkään pahakseni pistäisi jos olisin opiskelemassa ja vanhemmat ostaisivat talon jossa voisi asua myös opiskelujen päätyttyä. Eikä tuo nyt mikään kovin kamalan suuri takaisku ole jos kaksi ihmistä maksaa ja ovat mahdollisesti omat velkansa maksaneet pois, ymmärrän täysin jos haluaa lapselleen ostaa asunnon.

    Kamalaa on. Et tainnut nyt ymmärtää jutun juonta?
    Kerrostaloyksiö ei ole mikään kiinteistö. Se kerrostalo tontteineen on.

    Toiselle vastaajalle: Myyntivoiton verovapauteen ei riitä, että täysi-ikäinen poika asuu asunnossa 2 vuotta. Siinä pitäisi asua joko itse tai alaikäinen lapsi.

    Äänestä

Ainakin vuokra-asunnoissa vähennyskelpoisa ovat yhtiövastike ja lainan korko, näin siis vuokranantajalle. Sähän et maksa valtiolle mitään korkoprosenttia jos omistat sen talon, eikä siinä sulla ole vuokralaisia? Jos taas virallisesti pidät poikas vuokralaisena niin vähennyskelpoisia ovat pankin lainasta korko-osuus ja yhtiövastikke ja mahdolliset remontit, kodenkoneet jne... Näiden summien yhtälöstä menee korkoprosentti joka on 28%. Lue tuolta niin selviää paremmin: http://www.porssisaatio.fi/artikkelit/sijoittajan-vero-opas-2008,4

Jos taas päätät pitää asunnon itselläsi tai pojallasi omistusasuntona(lue ei vuokralla= niin silloin ei käsittääkseni voi mitään vähentää, koska silloin ei mene verottajalle tuota 28%. Tosin se asunto kannattaa pitää vähintään 2vuotta ja sitten myydä, jos myyt aikasemmin menee 28% vero.

Äänestä
  • "Jos taas päätät pitää asunnon itselläsi tai pojallasi omistusasuntona(lue ei vuokralla= niin silloin ei käsittääkseni voi mitään vähentää, koska silloin ei mene verottajalle tuota 28%. Tosin se asunto kannattaa pitää vähintään 2vuotta ja sitten myydä, jos myyt aikasemmin menee 28% vero. "

    Kahden vuoden sääntö koskee vain sitä, että on itse asunut tuon kaksi vuotta jossakin vaiheessa omistamassaan asunnossa.

    Muuten tekstisi on mielestäni ok. Nuo hankinnat, joita ei saa vuokratuloista vähennettyä, jos ei vuokratuloja ole, voidaan lisätä asunnon hankintahintaan, joka aikanaan asuntoa myytäessä otetaan huomioon myyntivoittoa laskettaessa. Tällaiset hankinnathan ainakin teoriassa nostavat asunnon arvoa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jokke kirjoitti:

Aion ostaa pojalle opiskeluasunnon. Miten kannattaisi tehdä. Onko korot ja muut kulut vähennyskelpoisia muista pääomatuloista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu