Voisiko joku selventää mitä järkeä on perustaa yritys? Jos myyn vaikka tuotteita eteenpäin yksityishenkilönä tai sitten yrityksen nimissä niin eikös niistä kummastakin tuloista samat verot makseta kuitenkin? ..ok, pikkuyrityksillä taitaa olla joku 8000€ käteisnostot verottomana mutta onko siinä kaikki hyöty?
..niin tai no, saahan firma alvit verovähennyksiin jos hankkii kalustoa mutta itse en olisi hankkimassa mitään firman nimiin. Ei ole tarvetta.
Kiitos neuvoista
Miksi perustaa
5
1511
Vastaukset
- Y-rittäjä
"Voisiko joku selventää mitä järkeä on perustaa yritys? Jos myyn vaikka tuotteita eteenpäin yksityishenkilönä tai sitten yrityksen nimissä niin eikös niistä kummastakin tuloista samat verot makseta kuitenkin?"
No suurin ero lienee siinä, että yksityishenkilönä toimiessa et saa tavoitella sillä myyntitoiminnallasi minkäänlaista voittoa. Eli voit lähinnä myydä omassa käytössäsi ollutta tavaraa tappiollisesti. Harva sellaisella itseään elättää...- aloittaja
jos rakennan jonkin laitteen ja myyn suurella voitolla yksityishenkilönä niin miten siitä muka rangaistaan? millaiset mätkyt ja sakot vai mitä siitä tulee?
..ei tässä ole järkeä..
- mutta ei
siinä yrityksen perustamisessa aina välttämättä mitään järkeä ole. Ainakaan se ei aina ole tarpeellista.
Mutta jos yrität kaupata yrityksille, niin tarvitset Y-tunnuksen. Siinä tärkeä ero.- aloittaja
Miksi pitää olla y-tunnus yrityksille myyntiä varten? Oletetaan vaikka näin yksinkertainen esimerkki että haluaisin yksityishenkilönä myydä autoni yritykselle (ei autokauppaan). Miksei onnistu jos kerran autokaupatkin niitä ostavat?
- on...
aloittaja kirjoitti:
Miksi pitää olla y-tunnus yrityksille myyntiä varten? Oletetaan vaikka näin yksinkertainen esimerkki että haluaisin yksityishenkilönä myydä autoni yritykselle (ei autokauppaan). Miksei onnistu jos kerran autokaupatkin niitä ostavat?
pakko olla provo! tai sit oot niin pihalla työ ja yritys elämästä ettei kukaan jaksa aloittaa niin alusta opettamaan sinua eli kysy koulusi opettajalta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1393095- 81686
Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2221374Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J701191- 441171
- 371051
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va381032Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke133987- 47964
Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.38918