Tehot ja laatu: V40 TD -97

Tekeekö tuollaisella mitään? Tuohan on ensimmäinen sarja tuosta mallista, onko lapsuuksia? Mitä muita tyyppivikoja? Riittääkö teho 1.9TD:ssä? Kannattaako harkita yli 200tkm ajettua vai ovatko ne jo aikansa eläneitä? Paljonko tuollaisesta kannattaisi maksaa?

Säästäisin n.6k€ 'bensakuluissa', jos vaihtaisin dielselin.Kannattaako vai onko tuossa V40 dieselissä kalliit huollot?

Muita nice-to-know juttuja?
4721
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Tuota noin, kuinkas paljon ajelet vuodessa? Tuskin niin paljon, että säästäisit 6000 € polttoainekuluissa. Alla on hyvä bensa vs. diesel laskuri.

http://www.tuulilasi.fi/hankkiminen/?subarea=bdlaskuri

Itse V40 -00 TDI:lläni 40 tkm vuodessa ja kaikkien kulujen jälkeen niin vuotuinen säästö
on noin 1500 €

Tehoo löytyy 90 hv ja vääntöä riittävästi, ei mikään sportti vehe mutta kyllä ne ohitukset ihan sujuvasti menee. 1500 eurolla tekee joka vuosi kivan etelänmatkan.

Äänestä
  • No niinpäs vaan:) Laskin vaan pikaisesti MUKA erotuksen enkä ajatellut sen enempää (olisikin 6000€). Eli yksi nolla oli liikaa. Säästö on reilut 600€. Tuulilasin laskurin mukaan säästöä tulisi vajaa 400 euroa/vuosi.

    Entäs nämä muuta esittämäni kysymykset?

    Äänestä

  • PaljonAutoileva kirjoitti:

    No niinpäs vaan:) Laskin vaan pikaisesti MUKA erotuksen enkä ajatellut sen enempää (olisikin 6000€). Eli yksi nolla oli liikaa. Säästö on reilut 600€. Tuulilasin laskurin mukaan säästöä tulisi vajaa 400 euroa/vuosi.

    Entäs nämä muuta esittämäni kysymykset?

    Minun -00 mallissa ei ole ollut koskaan mitään vikaa. -97 mallista on paha sanoa. Tutulla on -98 bensa vehe eikä ole koskaan ainakaan valittanut. Huolto, juu se on tosiaan toinen luku. Merkkihuolto on kallista mutta ei se dieselin huoltaminen ole sen kallimpaa kuin bensavehen huoltaminen. Olen käyttänyt Rellua (bensavehe) ja nyt volvoa (kiisseli) samassa merkkihuollossa, eli Biiliassa. Ei noitten autojen huoltohinnoissa mitään sen kummempia eroja ole. Yhtä kallista.

    Talvella on kylmää, sen voin sanoa. Hyötysuhde kun on parempi kuin bensavehkeessä.

    Äänestä

kyllä toimii.itellä on 99-mallin v40 tdi ja tehoa kirjan mukaan 102hv.ajettu 200000 jua silti toimii loistavasti.talvella kyllä lähtee käyntiin ja ei ole mitään vikoja ollu.jakopään vaihto oli ja huollatin sen kirkkonummella(ei volvohuolto)300e ja öljyt olen vaihtanu ite

Äänestä

Kommentoi aloitusta


PaljonAutoileva kirjoitti:

Tekeekö tuollaisella mitään? Tuohan on ensimmäinen sarja tuosta mallista, onko lapsuuksia? Mitä muita tyyppivikoja? Riittääkö teho 1.9TD:ssä? Kannattaako harkita yli 200tkm ajettua vai ovatko ne jo aikansa eläneitä? Paljonko tuollaisesta kannattaisi maksaa?

Säästäisin n.6k€ 'bensakuluissa', jos vaihtaisin dielselin.Kannattaako vai onko tuossa V40 dieselissä kalliit huollot?

Muita nice-to-know juttuja?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu