Öljyn hinta keikauttaa globaalin kuljetusajattelun
[Kuva: Mannermaa Antti]
Polttonesteiden hinnan nousu antaa koko ajan lisää vauhtia inflaatiolle eli hintatason nousulle.
Bensiinin hinnan nousu paikoin jo yli 1,6 euron ei näytä vievän henkilöautoilijoita kriisitunnelmiin. Isossa-Britanniassa tilanne on jo toinen. Siellä säiliöautojen kuljettajien lakko nosti viime viikolla bensan hinnan kahteen puntaan eli 2,6 euroon Shellin asemilla. Hintapiikki oli tilapäinen, mutta se antaa kuvan, mitä kaikkea Suomessa ja muuallakin maailmassa voi olla tulossa.
Laajemmin ajatellen koko globaali tuotannon ja kuljetusten logiikka voi muuttua rajusti, jos öljyn hinta jää pysyvästi korkealle.
Viime viikonlopun öljykokous ei tuonut helpotusta, sillä Saudi-Arabian lupaus lisätuotannosta oli pieni. Öljyn kysyntä ei osoita laantumisen merkkejä, kun etenkin Kiinan kysyntä kasvaa kovaa vauhtia. Pieni hiipuminen jollain muulla alueella ei suuntaa muuta.
Liikennepolttoaineiden hintojen rajun nousun pitäisi saada logistiikka-ala miettimään uusia ratkaisuja kuljetus- ja varastointiongelmiin. Nythän puhutaan, että monien yritysten varastot kulkevat kumipyörillä. Kuinka kauan tähän on varaa?
Polttonesteiden hintojen nousu voi lähitulevaisuudessa jopa romuttaa monet kansainvälisen liiketoiminnan lainalaisuudet. Lentäminen esimerkiksi kallistuu pomminvarmasti, mikäli öljyn hinta nousee korkeuksiin.
Lentomatkailu palaa tätä menoa varakkaiden huviksi.
Voisivatko polttonesteiden kohonneet hinnat muuttaa koko nykyistä logistista ajattelua, jossa tavaroita valmistetaan siellä, missä tuotanto on edullisinta ja tavarat kuljetetaan eri puolille maailmaa.
Jos raaka-öljyn hinta jatkaa nousuaan, paikallinen tuotanto kokee uuden kukoistuksen. Tämä olisi järjellä ajatellen fiksua. Miksi tehdä tuotteita jossain Kiinassa tai Intiassa, jos niitä voidaan tehdä lähempänä markkinoita.
Metsäteollisuudessa etenkin sellu on globaalia teollisuutta. Sellua tehdään paljon Etelä-Amerikassa ja rahdataan eri puolille maailmaa. Paperiteollisuus sen sijaan on paikallista teollisuutta – raskaita rullia ei kannata viedä kovin pitkälle.
Voisiko yllättäen ajatella, että taloudellisissa vaikeuksissa kamppailevan paperiteollisuuden bisneslogiikka olisikin tulevaisuuden tie?
Valtion tulee tukea vain joukkoliikennettä eli MITÄÄN TUKEA YKSITYISAUTOILUUN EI TARVITA. JOKAINEN PÄÄSEE KYLLÄ JULKISILLA JOS HALUKKUUTTA LÖYTYY JA MONELLA ON AIKAAKIN.
Lopettakaa bensan hinnan huutaminen alas, sitä ei tule koska öljy loppuu 15000 päivän päästä eli näin on marjat, ja tätä ei vain haluta tunnustaa
EI TULE ALUNNUSTA POLTTOAINEESEEN
12
1106
Vastaukset
- ja pyöräillään
Valtio ei tue yksityisautoilua.
Bensan hinta venäjällä 0,75€/lira, ja mitäs se on suomessa? Sinäkin maksat korkeasta polttoaineesta, kun korotus siirtyy elintarvikkeisiin. (vaikka kävelet ja pyöräilet)
Ei öljy nyt noin vaan lopu, keinottelulla osuutta hintaan.
Suomi on harvaan asuttu maa. Kirjoituksesi paljastaa, että et ymmärrä kuljetus ja liikkumistarpeita.- venäjällä suomessa
Keskiansio on Suomessa 2600-2800, paljonko Venäjällä?
Polttoaineen minimaalisesti kohonnut hinta ei näy tavallisen suomalaisen perheen taloudessa mitenkään. Sais nousta vielä lisää kiitos niin loppuis turha ajaminen. - henkilö, joka ei ymmärrä
venäjällä suomessa kirjoitti:
Keskiansio on Suomessa 2600-2800, paljonko Venäjällä?
Polttoaineen minimaalisesti kohonnut hinta ei näy tavallisen suomalaisen perheen taloudessa mitenkään. Sais nousta vielä lisää kiitos niin loppuis turha ajaminen.että kun öljy kallistuu, niin kallistuu kyllä jotain muutakin kun tuo autoilu.
Tervetuloa inflaatio. - valtion verot!
venäjällä suomessa kirjoitti:
Keskiansio on Suomessa 2600-2800, paljonko Venäjällä?
Polttoaineen minimaalisesti kohonnut hinta ei näy tavallisen suomalaisen perheen taloudessa mitenkään. Sais nousta vielä lisää kiitos niin loppuis turha ajaminen.pitää muistaa, että venäjällä siihen "raakaöljyyn" ei lasketa päälle jumalattomia veroja! (bensan hinnasta 75% on veroja!!!) eli laske 70 centtiä x 4 , saadaan 2.80!!!!
- Juipper
valtion verot! kirjoitti:
pitää muistaa, että venäjällä siihen "raakaöljyyn" ei lasketa päälle jumalattomia veroja! (bensan hinnasta 75% on veroja!!!) eli laske 70 centtiä x 4 , saadaan 2.80!!!!
Mitä laskelmasi todistaa?
- Ei lähellekään keskiansiota
venäjällä suomessa kirjoitti:
Keskiansio on Suomessa 2600-2800, paljonko Venäjällä?
Polttoaineen minimaalisesti kohonnut hinta ei näy tavallisen suomalaisen perheen taloudessa mitenkään. Sais nousta vielä lisää kiitos niin loppuis turha ajaminen.Tuo keskiansio on joku ihme hatusta vedetty juttu. Itse en pääse lähellekään tuota keskiansiota. Siivoojat, kaupan työntekijät, vartijat, varastomiehet ym, ei pääse lähellekään tuota palkkaa. Onhan se tietty kun muutama prosentti kansasta tienaa muutaman miljoonan vuodessa niin se sitä keskiansiota nostaa. Mutta omassa tuttavapiirissäni keskiansio on hädintuskin 1600e kuussa.
- parempi ihminen
Ei lähellekään keskiansiota kirjoitti:
Tuo keskiansio on joku ihme hatusta vedetty juttu. Itse en pääse lähellekään tuota keskiansiota. Siivoojat, kaupan työntekijät, vartijat, varastomiehet ym, ei pääse lähellekään tuota palkkaa. Onhan se tietty kun muutama prosentti kansasta tienaa muutaman miljoonan vuodessa niin se sitä keskiansiota nostaa. Mutta omassa tuttavapiirissäni keskiansio on hädintuskin 1600e kuussa.
Ymmärrätkö mitä tarkoittaa "keskiansio"? No et näytä ymmärtävän.
- ulkomaalainen
Minusta saksalais-suomalainen on täysin oikeassa.
Koko "globalissatiohan" perustuu siihen, että tavara saadaan kuskatuiksi halvalla vaikka toiselta puolelta maapalloa kunhan ei tarvitse työntekijöillä maksaa mitään.
Eli kuljetusten kallistuessa ja ennenkaikki niiden saastumisen rajoittumispakon edessä nousee paikallinen tuotanto, eteenkin elintarvikeissa, uuteen kukoistukseen. Mutta ohi ovat ajat, jolloin elimme toisten kustannuksella ja se tarkoitaa elintason lasku. Tähän on nyt vain suhdaututtava asiallisesti ja kokonaisuutta ymmärtäen.
- Juipper
Missä se Mannermaan Antin kuva on?
"Valtion tulee tukea vain joukkoliikennettä eli MITÄÄN TUKEA YKSITYISAUTOILUUN EI TARVITA. JOKAINEN PÄÄSEE KYLLÄ JULKISILLA JOS HALUKKUUTTA LÖYTYY JA MONELLA ON AIKAAKIN."
Tarkoitatko, että valtion ei esim. pitäisi rakentaa - Juipper
"Valtion tulee tukea vain joukkoliikennettä eli MITÄÄN TUKEA YKSITYISAUTOILUUN EI TARVITA. JOKAINEN PÄÄSEE KYLLÄ JULKISILLA JOS HALUKKUUTTA LÖYTYY JA MONELLA ON AIKAAKIN."
Valtion pitää siis lopettaa mm. sellaisten teiden rakentaminen, joita yksityisautot käyttävät. Yksityisteiden rakentaminen yksityisautoja varten pitää estää esim. kaavoituksen avulla. - finnbulli
mutta tästä eteenpäin kysyntä ylittää aina tarjonnan ja hinta on sen mukaan.
Tietenkin maailmanlaajuinen depressio voi laskea hintaa. - Jalmari_67
juu, ja sitten kun tulee uutinen Israelin ilmaiskusta Iraniin, on jo tosi kiire tilata säiliöt täyteen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse834597Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1103820Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1733612Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.552046Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891259- 1291104
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1401050- 57963
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä27882