Vatsani on oireillut jollain tavalla oikeastaan aina, siksi en ole osannut tästäkään huolestua. Olen käynyt pari kertaa tk lääkärillä, joka on sitä mieltä että kyseessän on ärtyvä paksusuoli. Sitten kävin yksityisellä sisätautilääkärillä, joka myös oli sitä mieltä, että jos olisi vakavaa, olisi oireita enemmän. Otettiin laajat labrakokeet ja koko vatsan ultra, ja kaikki oli niissä normaalia. Mutta siis oireet; alkuun hiukan erilaistakin vatsakipua oikealla alhaalla. Se oli alkuun poissakin pitkiäkin aikoja. Nyt on kuitenkin ollut jo jonkin aikaa päivittäistä, ei ilmeisesti kovin häiritsevää kun en ole mennyt uudestaan lääkäriin. Kipu on oikeastaan aika samantyyppistä aina, ei pistävää tai polttavaa, se vaan "on". Se on kuitenkin nykyään aina lähes samassa paikassa. Muita oireita ei juuri ole. Vatsa on koko ajan toiminut kuten ennenkin, verenvuotoa ei ole, laihtunut en ole. Nyt tuntuu, että miksi en tyhmä vaatinut heti alkuun kunnon tutkimuksia. Halusin vaan uskoa lääkäriä, ja ettei siellä mitään ole. Nyt pelottaa mitä sieltä voi löytyä, sillä vaivojen alkamisesta on jo 9 kuukautta. Onko kellään kokemusta samankaltaisista oireista. Aion huomenna heti soittaa lähetteen tähystykseen. Tähän asti oon uskonut ettei se mitään vakavaa ole. Nyt säikähdin ihan hirväasti kun luin täältä syöpätapauksista, joissa oireet on olleet hyvinkin vähäiset. Please, apua!
Kasvain paksusuolessa??
Pelottaa!
32355
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Tuollaiset oireet pitää selvittää ja hoitaa niiden aiheuttaja pois. Menet nyt sinne tähystykseen. Jos sieltä löytyy jotain kasvaimen näköistä, niin ei se välttämättä pahanlaatuinen ole. Ja jos onkin, niin suolistosyöpä nyt harvoin pääsee leviämään sieltä suolen sisältä mihinkään. Se vain poistetaan ja mitä pikemmin, sen parempi, ja elämä jatkuu.
Oma mielipiteeni on, että oireesi eivät vaikuta suolistosyövältä. Luultavasti syy kipuiluun löytyy muualta. Käy myös gynekologilla, jos sisätautilääkäri ei löydä kivun aiheuttajaa.
ettei tuo ole mikään paksusuolen kasvain. Siinä ei yleensä ole mitään kipuja vaan se näkyy suolen toiminnan muuttumisena epämääräiseksi ja verenvuotona ulosteeseen. Vuoto ei välttämättä näy jos kasvain on jossain suolen alkupäässä mutta silloinkin se aiheuttaa pidemmän päälle anemian.
Minulta leikattiin paksusuolen kasvain reilu kuukausi sitten joten jonkinlainen tuntuma asiaan on. Kolonoskopia on varmin tapa tarkistaa tilanne.
Kiitos teille molemmille vastaajille! Täytyy hakeutua tutkimuksiin, eikä jäädä miettimään enää. Paranemista hänelle, jolta oli äskettäin poistettu kasvain!