Audi 100 2.2 tyyppivikoja??

Eli mitähän tyyppivikoja mahtaa 101kw audissa olla?
ainakin tuohon pitää takalaakerit vaihtaa,mutta muuten tekninen kunto on loistava hintaansa nähden =)
7660
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

ole jo niitä tyyppivikoja.

Äänestä

Miten niin "tyyppivika"? Eiköhän se on normaali kulumista jos takapyöränlaakerit menee 15 vuotta vanhassa autossa???? Audi 100 kaltaisessa autossa taitaa kilometrit olla siinä iässä jo lähempänä 350tkm.

Äänestä
  • no kyllä audi oh ihan samanlainen kuin muutkin autot,eli remppaa riittää jos ei ole huollettu tai pidetty kuosissaan

    Äänestä

Itselläni -90 mallin 100 2.3, mittarilukema 540tkm. Autossa on alkup. moottori ja vaihteisto. Sisuta on täysin ehjä. Ruoste pilkkuja on ilmennyt vain kiven iskeemissä paikoissa. Pohjaa ei ole tarvinnut hitsata. Suurimpia remppoja: Kansiremontti 450tkm kohdalla ja puhaltimen moottori. Kytkin remontti tehtiin juuri. Alkuperäinen kytkin kesti 335tkm asti., nyt siis kolmas menossa. Takalaakerit on vaihdettu kertaalleen. Kaiken kaikkiaan auto on todella luotettava edelleen kun vain muistaa ajavansa vanhaa autoa. Käyttöarvoltaan huomattavasti arvokkaampi kuin hinnaltaan.

Äänestä
  • Oletko omistanut auton uudesta asti?

    Äänestä

Itsekkin ostannut vasta audi 2.2 litrainen jolla ajettu 323tkm ja hintaa oli silleen mukavasti että ihan naurattaa seurata toyota kuskeja =)
vieläkun voisin sanoa että löysin sellaisen yksilön jota on huollettu ja niistä on vielä huoltokirjakin tallella niin mikäpäs tässä aloitellessa audilla ajelemista jos vaan tekniikka tosiaankin kestää.!

Koskaan ei ole audia siis ollunna joten itsekkin kaipaisin perus tietoa kyseisestä 100 mallista.!

Äänestä
  • Enpä osaa tyyppi vikoja luetella, en ole mikään "fanaatikko". Mutta itse olen ajanut 250tkm/7v. Kansiremppa oli kallei juttu. Sai alkunsa jäähdytin-neste vuodosta, joten tuokin olisi ollut vältettävissä. Unohtui mainita edellisessä vetoakseli,kuljettajan oven lukko ja lambda-anturi. Mutta siinäpä ne erikoisemmat varmaan oli. Tuon lisäksi tietenkin niveliä, jarrupaloja/levyjä, renkaita. Uskon päässeeni kuitenkin suht halvalla nuo 250.000km. Ja tuohon sataseen varaosat ovat halpoja näinä päivinä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


uusi audisti kirjoitti:

Eli mitähän tyyppivikoja mahtaa 101kw audissa olla?
ainakin tuohon pitää takalaakerit vaihtaa,mutta muuten tekninen kunto on loistava hintaansa nähden =)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu