Terve. lainasin kaverilleni 5000 euroa hänen lainojensa maksuun.
Hän on oli velkaa citibankille ja lainat pyörivät korkojen takia paikoillaan.
Tuleeko tästä lainatusta summasta maksaa veroa ja tulkitaanko se lahjana.
Pitääkö meidän tehdä erillinen velkakirja.
Nyt, en sitten tarvitse mitään viisastelua vaan faktaa.
lahjavero lainasta?
4
447
Vastaukset
- tai sitten
"Terve. lainasin kaverilleni 5000 euroa hänen lainojensa maksuun."
- Terveppä terve. Kiva, että kaveria autetaan mäessä.
...
"Tuleeko tästä lainatusta summasta maksaa veroa ja tulkitaanko se lahjana."
- Jos se tulkitaan lahjaksi, niin silloin pitää maksaa lahjaveroa.
- Jos tulkitaan lainaksi ja saat siitä korkoja, tulkittaneen saatu korko pääomatuloksi.
- Muistaakseni korotonkin laina pitää ilmoittaa veroilmoituksessa.
...
"Pitääkö meidän tehdä erillinen velkakirja."
- (Olisi pitänyt tehdä jo lainaustilanteessa), mutta jälkeenkinpäin voitte tehdä (jos nyt velallinen enää siihen suostuu).
- Kannattaa tehdä myös maksusuunnitelma, jonka mukaan maksaa takaisin(pankkitilien kautta, säilyttäkää tiliotteet verottajan varalta).
En nyt tiedä oliko tämä viisastelua vai mitä? ;)- aloittaja
Eli kaveri maksaa 50 euroa kuussa minulle ja lyhentää isommilla summilla, jos pystyy.
Eli mistään koronkiskurilainasta ei ole kyse, vaan puhtaasti auttamisesta. - veroja tarvitse
aloittaja kirjoitti:
Eli kaveri maksaa 50 euroa kuussa minulle ja lyhentää isommilla summilla, jos pystyy.
Eli mistään koronkiskurilainasta ei ole kyse, vaan puhtaasti auttamisesta.maksaa.Mutta tee silti velkakirja jotta kaverisuhde pysyy kunnossa.Ja ihan verottajan takia.
- Öllerö
veroja tarvitse kirjoitti:
maksaa.Mutta tee silti velkakirja jotta kaverisuhde pysyy kunnossa.Ja ihan verottajan takia.
Ikävä kyllä, luulen että tuonkin kauniin ystävyyden loppu on lähempänä kuin uskoisikaan...
Kohtalainen summa lainata kaverilleen, ennen vanhaan tuo olisi ollut 30000,00 mk...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1016409
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h824905Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1043169Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p303002Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska262215Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191606Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?941181Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3381175Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311086- 48864