tekemistä lennon vaihtoajalle?

.matkailija.

Moi!
Millaisessa paikassa tämä Frankfurtin kenttä sijaitsee, vaihtoaikaa lentojen välillä 3-tuntia
-ehtiikö siinä välissä käydä missään (onko lähellä siis mitään käymisen arvosta, tyyliin kauppaksekusta tms?) ja millaiset yhteydet sinne on? Mielellään tietysti jos kävelymatkan päässä olisi jotain nähtävää..
Mikä tahansa on kiinnostavampaa, kuin lentokentällä istuminen -vaikkapa ihan kävely paikallisessa maisemassa tms!
Toivottavasti joku osaa vastailla!:)

3

1174

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ergil

      Frankfurtin kenttää vai Frankfurt/Hahnin kenttää, jolle Ryanair lentää? Kolmessa tunnissa ei missään tapauksessa paljon ehdi, kun jatkolentoa varten pitää olla ehkä 2 tuntia ennen lähtöä paikalla. Ja onko matkatavarat itse vaihdettava lennolta toiselle? Jos on, niiden jonotus ja rahtaus vie aikansa. Tarkennusta, bitte!

      • .matkailija.

        Itseasiassa en ole varma, pitääpä tarkistaa kotona. Mutta yhtiö ei ole Ryanair, että jos se pelkästään käyttää toista niin sitten se ei varmaan ole se..
        Kiitos vaan, mutta olen kyllä matkuastanut paljon joten tiedän noi vaihdossa huomioitavat asiat..=) Mutta sitä ekstra-aikaa tosiaan on toi 3-tuntia silti.


      • isolla kentällä kyllä tekem...
        .matkailija. kirjoitti:

        Itseasiassa en ole varma, pitääpä tarkistaa kotona. Mutta yhtiö ei ole Ryanair, että jos se pelkästään käyttää toista niin sitten se ei varmaan ole se..
        Kiitos vaan, mutta olen kyllä matkuastanut paljon joten tiedän noi vaihdossa huomioitavat asiat..=) Mutta sitä ekstra-aikaa tosiaan on toi 3-tuntia silti.

        Frankfurtin kenttä on niin iso, että siellä riittää shoppailtavaa ja tekemistä. Mm. hieno näköalaterassi. Terminaalien välillä voi ajaa shuttlejunalla. Jos välttämättä haluat kentältä pois, niin ota S8 tai S9 ja mene keskustaan, huom. ei Hauptbahnhof vaan Hauptwache. Kentältä kävelymatkan päässä ei ole kuin toimistoalueita. Mutta ei kolmessa tunnissa ehdi kuin käydä pyörähtämässä. Mielummin kentällä shoppailee, siellä on laidasta laitaa (huom. lähde vaihtoalueelta ulos)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      27
      1652
    2. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1147
    3. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      50
      1130
    4. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1097
    5. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      1029
    6. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      960
    7. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      955
    8. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      942
    9. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      89
      887
    10. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      114
      878
    Aihe