Kuulin Púrhon piirin pitkän linjan mieheltä, että kun SMP:n kannatus laski sai Purho aikanaan potkut SMP:n lehdestä ja oli sen jälkeen sitoutumaston valtuutettu Luumäellä.
Nyt kun tuli potkut Persuista palkkahommista, jonka Purho alunperin sai Sormolta riistämäällä puoluesihteerin paikan, ei Hannu lähde Persujen listalle.
Tässä vainoharhainen ihminen näkisi jo käytöskuvion.
Hannu varmaan kommentoi tai sitten Pietu.
Nyt kun tuli potkut Persuista palkkahommista, jonka Purho alunperin sai Sormolta riistämäällä puoluesihteerin paikan, ei Hannu lähde Persujen listalle.
Tässä vainoharhainen ihminen näkisi jo käytöskuvion.
Hannu varmaan kommentoi tai sitten Pietu.
Vastaukset 17
Vanhimmat
ilman rahaa, eikä Hanuli tee talkoita ilman palkkaa.
Hannu P istui katsomossa, kun hänet SMP:stä ulos lennättänyt Hannu Suhonen kaadettiin, sen tekivät Sormo, Soini, Vistbacka, Rinne ja muut, jotka eivät alistuneet.
Hannu istui sitoutumattomana valtuutettuna kotokiikkustuolissaan ja ilmestyi kehiin vasta kun karhu oli kaadettu. Ei näkynyt Hannua vitjassa.
Taitavana marttyyrina hän puhuu omia höpötyksiään omista suurista ideoistaan.
SMP:n veivät konkurssiin Vistbacka ja Soini, ei Purho. Soinilla oli jo silloin samat diktatooriset elkeet kuin nyt, joten SMP:n säilyminen hengissä Soinin kynsissä olisi ollut maailman yhdeksäs ihme. Samaan diktatuuriin tukahtuu taas persutkin, se on vain ajan kysymys. Olihan SMP:lläkin parhaimmillaan 18 kansanedustajaa ja gallupit korkealla. Eipä ole enää. "kiitos" Soinin!
Purho luisti kun sai potkut ja lähti itse SMP:n valtuutetun paikalta ja valitutti itsensä muuten. sitten hymyillen syrjäytti kaverinsa sormon , pääsi paikoille, josta kenttä antoi potkut ja taas on Hannu jättämässä puolueen ehdokaslistan. Ei kestä vastoinkäymisiä..
SMP palkitsi hänet siitä 1984 kultaisella ansiomerkillä, joten äläppä jauha paskaa pakoilusta. Itse ole puskista kintuille kuseskelija, ei ole koskaan näkynyt vastuupaikoilla.
Montako kultaista ansiomitalia politiikasta on esim. Soinilla? Purholla niitä on jo kaksi ja yksi hopeinen vielä tulossa.
Purho jätti SMP:n kun sdai potkut!! Tämä on uutta tietoa ja asetta tämän ansiomerkeillä rehvastelevan omaan lokeroonsa. On sillä varmaan persujenkin mitaslit, kun on ollut vuosia kermakaun ääressä. Loppui palkka, loppui linja.
Vaalien jälkeisenä päivänä maaliskuussa 1987. -Kun oli ensin piirin vaalipäällikkönä auttanut Urpo Leppäsen kolmannen kerran eduskuntaan.
SMP:stä Purho erosi vasta 15.8.1989. Ei viitsinyt kauempaa katsella Soinin ja Suhosen kuhertelua ja diktatuuria. Samana kesänä Purho ennusti lehdissä, että "SMP menee viiden vuoden sisällä nurin, sillä on niin löperöt johtajat, tuhansien ihmisten elämäntyö tuhotaan naureskellen". Niin kävikin. Persuja odottaa sama kohtalo, ellei tyyli muutu.
Tarkat ovat tietosi. Kukapa muu voisi tietää eropäivääsi kuin sinä itse. Olet siis loikkari. Sekin selvisi nyt. Palautitko ansiomerkkisi kun lähdit SMP:stä?
Kuten jäsenkirjansakin. Se mainittiin monissa lehdissäkin. Urpo Leppänen totesi julkisuudessa: "Siinä on mies, joka osaa erota tyylikkäästi".
Tämä on todella uutta. Tuolla persujenkin kentällä on luulo, että Purho on ollut kaiken kestänyt aatteen soturi, mutta mieshän otti hatkat kun sai potkut.
Sama kuvio on nytkin. Potkut ja hatkat.
Totta on. Eipä kiistä tätä Taavetin tallaaja. Pakoon on pötkinyt ennenkin.
Totuus tuli julki. Loikkinut ennenkin, loikkii nytkin.
vastaisesti ps-ehdokkaaksi. Jos Soini pyytää, niin sitten lähtee. Pallo on nyt täysin Soinilla.
Onko Purhon tahto Soini taskussa. Niin outoa, että menen maate. Täytyy mennä aamulla töihin.
"Että Soinin tahto on laki". -Olkoon siis tässäkin asiassa, mitä sitä turhaan hötkyilemään vallitsevaa käytäntöä vastaan. Soini ratkaisee Purhon ehdokkuuden ja sillä sipuli. -Vai uskallatko uhmata Soinia vastaan? hui!
Se on siinä. Ei kestä nuppi.
Huonosti sinulla, muistahan ottaa lääkkeesi! keuh keuh