Vauvaahan ei suositella pidettävän pitkiä aikoja sitterissä, lattia parempi vaihtoehto. Onko sitteri välttämätön ostos?
Sitteri tarpeellinen?
10
1293
Vastaukset
- pakollinen ole
mutta varmaankin kuitenkin ihan hyvä? en tiiä.. itse sellaisen olemma hankkineet.
- oli meillä
aivan este peli.. Pitkiä aikoja siinä tietenkään ei voi pitää mutta meidän tyttö viihtyi siinä hyvin. Meillä oli sellainen "koliikki-malli" (vaikkakin ei tyttö ollut koliikki-lapsi) mikä tärisee ja siinä soi musiikki. oli kyllä todella hyvä, tosin en olisi varmaankaan itse raskinut sellaista ostaa jos en olsi saanut sukulaiselta. (maksaa uutena n. 59€-119€) Oli meillä myös tavallinen, ja se toimi erittäin hyvin aluksi syöttämiseen kun ei vielä osaa istua syöttötuolissa.
- ei käytetty...
Meillä oli sitteri,mutta poika istu siinä vissiin yhen kerran.. Lattialla tykkäsi olla ja nyt toisen lapsen kohdalla meinataan ihan samaa eli ei sitteriä..Minusta turha!! =)
- .........
Itse en konenut tarpeellisena! Lattialla viihtyi puuhamaton kanssa ja turvakaukalossa syötettiin!
- santtura
meillä ei todellakaan oltaisi toimeen tultu ilman. Ihan pikkuisena poika ei kauheasti viihtynyt siinä, mutta jo parikuisena viihtyi siinä todella hyvin. Ilman sitteriä en olisi voinut tehdä päivittäisiä kotitöitä tai silloin tällöin ehostaa itseäni. Vauva ihmetteli ja seurasi kiinnostuneena vierestä kun puuhailin. Ja masuvaivojen kanssa keinuttelu auttoi kans.
Meillä käytössä ihan kauramoottorilla toimiva emma-keinusitteri. Meillä on myös kylmä kivilattia ilman mattoja, joten lattialla ei kaveri paljoa viihdy, ja puuhamaton päältä kierii sekunneissa pois. Sitterissä oli helppo myös syöttää ennen kuin hankimme syöttötuolin. Sitterin avulla poika on oppinut viihtymään myös itsekseen, joten ei kaipaa jatkuvaa viihdyttämistä. Lelukaari kiinni tai lelut syliin, niin johan kelpaa.
Kyllä sitteri vapauttaa kädet muuhunkin hommaan ja meillä on kyllä ollut korvaamaton monestakin syystä. - 4:n äiti
Ei sitä heti tarvitse kun sairaalasta kotiudutaan, ja sen voi käydä ostamassa sitten jos alkaa tuntumaan että siitä voisi olla hyötyä.
Me ostettiin sitteri kun esikoinen oli n. 1 kk ikäinen, ja sitä käytettiin paljon. Se kävi lainassa siskoni tytöllä, ja meillä sitä käytettiin sen jälkeen vielä kahdella lapsella ennen kuin se hajosi lopullisesti. Neljännellä ei sitteriä tarvittu, vaan poika kelli hereillä ollessaan rattaissa (saa ihan makuuasentoon). Siinä häntä oli helppo siirtää mukana minne sitten meninkin, ja saatoin koko ajan pitää silmällä ettei mustasukkainen 3v tee pahaa pienelle.- nro2:lle
Ekalla lapsella meillä ei ollu mitään tarvetta sitterille, kun vauveli sai rauhassa pötkötellä lattialla, kun ei ollut lemmikkejä tai sisaruksia. Nyt tulevalle pikkuiselle hommataa kyllä sitteri heti; en uskalla ihan pienenä laittaa lattialle, kun ei tieä, mitä mustasukkaisuuskohtauksia esikoinen saa...
Meinaan nostaa sitterin esim. keittiön pöydälle, kun teen kotihommia.
- ennustamattomissa!
Vaikuttaa siis siltä, ettei etukäteen voi millään tietää, tuleeko sitterille käyttöä vai ei!
- ..välttämätön
Meillä sitteri on käytetyin vauvahärpätin. En tiä miten voi tulla toimeen ilman. Vauva on siinä aamusin kun syödään aamupalaa ja soseet myös annan siinä kun syöttötuoli ei oo viä ajankohtanen. Sitterin voi ottaa mukaan jopa vessareissulle ja etenkin kylppäriin kun käyn suihkussa/ollaan saunassa. Mukana myös vauvauinnissa, mökillä, kylässä..Eli ite suosittelen mahd. simppeliä ja helposti kuljetettavaa mallia. Meidän ei paljoo maksanutkaan (jyskistä). Lelukaari on kyllä aikas välttämätön.
Kerkiää likka oleen monta kertaa päivässä matollakin. - ..lisäys
..välttämätön kirjoitti:
Meillä sitteri on käytetyin vauvahärpätin. En tiä miten voi tulla toimeen ilman. Vauva on siinä aamusin kun syödään aamupalaa ja soseet myös annan siinä kun syöttötuoli ei oo viä ajankohtanen. Sitterin voi ottaa mukaan jopa vessareissulle ja etenkin kylppäriin kun käyn suihkussa/ollaan saunassa. Mukana myös vauvauinnissa, mökillä, kylässä..Eli ite suosittelen mahd. simppeliä ja helposti kuljetettavaa mallia. Meidän ei paljoo maksanutkaan (jyskistä). Lelukaari on kyllä aikas välttämätön.
Kerkiää likka oleen monta kertaa päivässä matollakin.Sitterit on nykyään niin ergonomisia että vauvaa voi pitää siinä pitkäänkin. Nehän saa makuuasentoonkin!
Me ollaan käytetty ihan syntymästä asti.Ei ois tuntunu kauheen mukavalta pistää vastasyntynyttä lattialle peiton päälle hengaan..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 911107
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa110891- 125886
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten278675- 76648
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait74609Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64572Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54546Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist38510- 72483