Mennään psykölokiselle tasolle.

Minnekkä meillä on kiire,mitä kiireellä voitetaan,mikä sana on kiire.Palataan 1000v takaisin päin,käytettiinkö silloin sanaa kiire.Silloin vauhdin määräsi aurinko,jota sovelsi jokainen älykkyys osamääränsä mukaan.Tämänpäivän kiireet on jo laitettu tienvarsille,että tänään sinun on mentävä esin 80km/h taikka120km/h.mitä tällä voitetaan ja kenenkä hyväksi.Kertokaa hyvät ihmiset tuntemuksenne kiireestä.
7248
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

KIIRE ei oo pahemmin meikälääsen kohdalle sattunut mutta aika moni siitä puhuu johtuisikohan se siitä että mulla on sellainen periaate että ennemmin olen tunnin edellä kuin minuutin myöhässä ja se on ainakin tähän asti toiminut

Äänestä

Veikkaanpa, että kyllä kiire tunnettiin 1000v sittenkin, vaikka sanallinen muoto saattoi olla hiukan erilainen.
Esim. isäntä saattoi olla naapurikylässä hieman vieraisilla ja alkoi ilta pimetä, niin veikkaisin, että kaverille alkoi tulla kiire kotiutua ennen pimeän tuloa, ettei joudu hukan suihin metsätaipaleella.

Siinä olet oikeassa, että toisilla ei riitä osamäärät ajelemaan muuta kuin niitä nopeuksia, mitä tienvarsille on laitettu ja kyllähän sellaisilla nopeuksilla tulee väkisinkin kiire ennen pitkää.

Toisille kiire on elämäntapa ja tekemällä tehtyä.
Usein kiire on organisoinnin puutetta...

Äänestä

Aika monella on liikenteessä kiire siksi, että pitää ehtiä kotiin
laskemaan, paljonko taas säästyi aikaa kun ajoi sen ja sen
verran yli sallitun. Samalla lasketaan, paljonko aikaa menetettiin,
kun ei se saakelin idiootti siinä edessä päästänyt heti ohi vaan
ajeli nopeusrajoituksen mukaan.

Äänestä

Kiirehän on tavallaan suhteellinen käsite eikä se ole aina rinnastettavissa nopeuteen, vaikka jonkin asian nopeutuminen osaltaan on poistamaan kiirettä.

Tienpäällä saattaa ohittaja olla huomattavasti kiireettömämpi kuin ohitettava.

Äänestä
  • näin on.

    Äänestä

Olen perehtynyt psygologiaan . Ehdotan että ajattelemme vaikka kuinka kiukuttaisi tai yrittäisimme ainakin POSITIIVISESTI. Muut kanssa ihmiset huomioiden.Pyritään pitämään annetuista säännöistä kiinni.Silti esimerkiksi päivän hyvänä työnä voisimme antaa tietä vaikka olisi oikeassa.
Hyvät teot ja joustavuus luo mielihyvää itsellekin.
Hyvä me.

Äänestä
  • Siellä toimii vieläkin kiireetön elämä,saarella oli vain yksi auto,se ei aiheuttanut minkäänlaisia liikenne ruuhkia.Aasit toimivat siellä rahtareinna,kävelevän kansan seassa.Ihmiset siellä olivat ja elivät,niinkuin meidänkin pitäisi,ei etusormi pystyssä.ps.Ihmiset kokivat olonsa onnelliseksi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ajattelija kirjoitti:

Minnekkä meillä on kiire,mitä kiireellä voitetaan,mikä sana on kiire.Palataan 1000v takaisin päin,käytettiinkö silloin sanaa kiire.Silloin vauhdin määräsi aurinko,jota sovelsi jokainen älykkyys osamääränsä mukaan.Tämänpäivän kiireet on jo laitettu tienvarsille,että tänään sinun on mentävä esin 80km/h taikka120km/h.mitä tällä voitetaan ja kenenkä hyväksi.Kertokaa hyvät ihmiset tuntemuksenne kiireestä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu