mitä mieltä olette

hmm.

jos kummiksi tulee synroomaa sairastava pian nuori nainen, jolla siis vaikeuksia oppia arjen tavallisia askareita yms.?

Kamala kysymys. :(

2

522

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Elämä on arvoitus

      Jos ymmärsin oikein, olet huolestunut jos saat lapsesi kummiksi hieman sairaan nuoren!?

      Pohdin juuri kummi-asiaa eräässä tekstissä: Mielestäni kummi/kummilapsi-suhde on vuorovaikutussuhde, jossa molemmat saavat toisiltaan jotain. Ehkä lapsesi ei saa välttämättä hienoja lahjoja tai säännöllistä muistamista, mutta kumminsa kautta hän voi oppia arvokkaita asioita. Asioita ihmiselämästä, ystävyydestä, terveydestä jne. Ehkä tämä kummius voisi olla siunaus lapsellesi.

      • niin monenlaisia

        Syndroomia on kaikenlaisia Downista alkaen joihinkin lihassairauksiin saakka ja kaikkea siltä väliltä. Joka tapauksessa hyvä ajatus ottaa kummiksi. Lapsesi oppii erilaisuuden hyväksymistä. Paljon on kiinni, mitä odotat kummilta. Jos haluat lapsenhoitoapua, niin se voi olla poissuljettua.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      65
      2242
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      218
      2119
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      117
      1428
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1190
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      16
      1183
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      104
      1051
    7. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      949
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      84
      930
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      899
    10. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      875
    Aihe