Oletko aloittanut kannabiksella ja laajentanut käyttöäsi vahvempiin aineisiin, vai oletko pitäynyt pelkässä polttelussa?
Jos olet 'kannabis-taustaisena' kokeillut vahvempia, niin mitä aineita ja miten otit niitä? (siis poltitko/nielitkö/piikititkö/nuuhkitko/etc)
Ja sitten keskustelua aiheesta:
Tuo porttiteoriahan on jo monessa paikassa todistettu paikkaansa pitämättömäksi (enkä itsekään usko että kannabiksen käyttö altistaisi fyysisesti vahvempien kokeiluun), mutta olen myös omakohtaisesti todennut sen, miten pilvenpolttajana kaveripiiriin vähitellen pesiytyy yksi jos toinenkin pirihörhö ja sekakäyttäjiä, ja näiden kavereiden kautta sitten tarjoutuu hamppumiehillekin erinäisiä mahdollisuuksia esim. pirikokeiluihin. Eli mielipiteeni on, että (teini-ikäisenä) kannabiksen käyttäjänä joutuu kyllä helposti tekemisiin ns. väärien ihmisten ja varsinaisten huumepiirien kanssa, varsinkin jos ostaa tavaransa muilta. Ja tällä pohjalla tuolla porttiteorialla olisi sosiologista (muttei siis fysiologista) perää.
Jos olet 'kannabis-taustaisena' kokeillut vahvempia, niin mitä aineita ja miten otit niitä? (siis poltitko/nielitkö/piikititkö/nuuhkitko/etc)
Ja sitten keskustelua aiheesta:
Tuo porttiteoriahan on jo monessa paikassa todistettu paikkaansa pitämättömäksi (enkä itsekään usko että kannabiksen käyttö altistaisi fyysisesti vahvempien kokeiluun), mutta olen myös omakohtaisesti todennut sen, miten pilvenpolttajana kaveripiiriin vähitellen pesiytyy yksi jos toinenkin pirihörhö ja sekakäyttäjiä, ja näiden kavereiden kautta sitten tarjoutuu hamppumiehillekin erinäisiä mahdollisuuksia esim. pirikokeiluihin. Eli mielipiteeni on, että (teini-ikäisenä) kannabiksen käyttäjänä joutuu kyllä helposti tekemisiin ns. väärien ihmisten ja varsinaisten huumepiirien kanssa, varsinkin jos ostaa tavaransa muilta. Ja tällä pohjalla tuolla porttiteorialla olisi sosiologista (muttei siis fysiologista) perää.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Päihteitä on hyvin paljon, ja yhteistä niille on, että niitä sanotaan mömmöiksi ja niiden kuluttajia huumehörhöiksi. Huumehörhöttelyyn ei vaikuta mitenkään henkilön päihtymistapa. Ammuskelipa hän piripäissään asunnossaan, puukottaisi kolapäissään ministeriä tai polttelisipa hyvin käärityn jointin oman puutarhan tuotetta kotonaan niin yhtä pahasti kaikki leimautuvat huumehörhöksi.
Oma päihdehistoria on moninainen, mutta mitään alkoholia ja tupakkaa kovempaa päihdettä en ole kokeillut enkä kokeile. Päihteilyni aloitin jo hyvin nuorena maidolla. Sitten siirryin suklaaseen. Varhaisessa teini-iässä treenasin koiranputkea polttamalla, että keuhkoni kykenisivät vastaanottamaan tupakkahuumetta. Teini-ikä kuluikin tupakkia korssaten. Pian tämän jälkeen aloitin rappiohuumekokeiluni alkoholilla. Alkoholia käytinkin sitten kymmenkunta vuotta. Sittemmin olen todennut alkoholin ja tupakan aivan liian koviksi huumeiksi minulle, ja olen siirtynyt pelkkään Isoon Koohon. Jonkin verran on tullut liikuttua pahoissakin piireissä, jossa olen tyytynyt ilmaisemaan syvän paheksuntani kovien päihteiden käyttöä kohtaan sekä väkivaltaisuuteni mikäli minulle tarjotaan kovia päihteitä.
Mikähän se on porttihuume numero 1? Kyllä se mielestäni on ehdottomasti joko tupakka tai alkoholi. Näiden rappiohuumeiden käyttö tulisi viipymättä kriminalisoida.
Mielestäni portti koviin aineisiin johtuu siitä että kannabista ei saa laillisesti ostaa/kasvattaa.Tästä johtuen pilven poltteliat joutuvat ostamaan "aineensa" ammattirikollis liigoilta/diilereiltä jotka myyvät myös ns.kovia aineita.
Jos kannabis laillistettaisiin, niin tämä kanava menisi poikki ja rikollisliigat menettäisivät suuren summan rahaa, ja myös kontaktit tavallisella pekka pilvenpolttajalla kovien aineitten myyjiin katkeaisi ja ehkä myös kynnys kokeilla kovempia aineita nousisi??.
Myöskin kannabiksen laatu olisi pössyttelijälle takuuvarmaa jos hampun kasvattelu omaan käyttöön olisi sallittua.
Itse pössyttelen aina siiloin tällöin ja ei kyllä tulisi mieleenkään kokeilla muita aineita.Myös kiinnostus alkoholiin laski huomattavasti kun huomasin kannabiksen pistävän aivot miettimään asioita eri kanteilta, mm. pohtimaan nykyisen tehoyhteiskunna mielettömyyttä ja sitä kuinka suvaitsematon nykyajan yhteiskunta on....
Saman todennut,täsmälleen saman. Ite jätin alkoholin pois kokonaan kuusi vuotta sitten kun alottelin omaa "puutarhaani".
Tosin aikaisemmin käytin alkoholia "kohtuudella",mutta olo seuraavana päivänä oli monesti heikohko,päätä särki jne.
Nyt kuuden vuoden kukan käytön jälkeen en ole koukussa siihen,niinkuin olin alkoholiin: Viinaa tuli vedettyä 3-4krt. kuukaudessa.
Kukan käytössä on ollut välillä parin-kolmen kuukauden taukoja,ei ole tehnyt mieli/ei ole ollut aikaa/ollut tärkeämpää tekemistä,vaikka sitä on ollut yllinkyllin.
Mainittakoon vielä,että olen keski-ikäinen toimihenkilönä isossa firmassa työskentelevä kaikki asiat elämässä kohdallaan oleva kaveri!
Itse olen sitä mieltä että se portti on ahneus ja lapsellinen uteliaisuus tyyliin "poltin jojon, kiva oli niin vedänpä jotain muutakin että ois vielä kivempaa.
"kannabista ei saa laillisesti ostaa/kasvattaa.Tästä johtuen pilven poltteliat joutuvat ostamaan "aineensa" ammattirikollis liigoilta/diilereiltä jotka myyvät myös ns.kovia aineita."
Tämä edesauttaa.
Paskaa tuo että pilvi olisi porttihuume, varmasti yli 99% on aloittanut käytön joko tupakalla tai alkoholilla. Minun kohdallani homma alkoi näin: tupakka->alkoholi->ryynit->pilvi->teemut->dxm->piri->kaikkee..
meni portista vain karamellit, silti takaovesta tuli tupakki => alko => tricka => pillerit =>pilvi => mopo => paluu alkoon => amfetamiini => teemut pastillit => järki pois vaikka jodilla, kuten kummi sano.
sano
Kannabista muutamaan otteeseen kokeiltuani kiinnostuin valtavasti shamanismista, filosofiasta ja psykedeelisistä kokemuksista.
Tämä kannabiksen ominaisuus on herättänyt kiinnostuksen myös vahvempia deelejä kohtaan, joita alan valjastaa itsetutkiskeluun heti kun käsiini saan. Jotain 2c-mömmöjä varmaankin saisin tai 5-MeO-diptejä, mutta en sellaisia fyysisiä sivuvaikutuksia omaavia aineita tahtoisi testata. Se on joko sienet tai LSD.
LSA on tullut jo testattua, mutta mielestäni kokemus hävisi psyyken syväluotauksessa pilvelle.
Sitten on myös näitä yhteiskunnan aiheuttamia portteja, eli koulussa harrastettu hUUmepelottelu sai aikanaan ihannoivan kunnioituksen huumeita, ja varsinkin menestyviä kohtuukäyttäjiä kohtaan.
Kaveripiiriin muokkautuminen polttelun seurauksena on myös tuonut kontakteja.
kemiassa syvempää psyykettäsi. Ikävä kyllä kun kemia haihtuu niin todellisuus palaa.
LSD:llä se ei välttämättä palaa. Tulee halpa trippi. Ei maksa paljon ja kestää loppuiän.
sano